عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

آخرین نوسانات بازار دلار

آخرین نوسانات بازار دلار

در این پست قصد داریم با توجه به رشد نرخ دلار در ایران و افزایش سرسام آور آن به بررسی آخرین نوسانات بازار دلار بپردازیم و دلایل این ناپایداری نرخ قیمت دلار را در چند ماه اخیر مورد بحث قرار دهیم . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار بگیرد .

آخرین نوسانات بازار دلار
آخرین نوسانات بازار دلار

دلار در ادامه روندی صعودی خود، این هفته به بالاتر از ۴۲۰۰تومان رسید که بالاترین نرخ در سـال جاری برای این نوع ارز می باشد. نرخ دلار از اواخر مهر امسال به بیشتر از ۴۰۰۰ تومان رسید و حدود یک ماه اخیر نیز در کانال ۴۱۰۰ تومان قرار داشت.

به گزارش فعالان خبری ،دلار در ادامه روندی صعودی خود، هفته پیش به بالاتر از ۴۲۰۰تومان رسید که بالاترین نرخ در سـال جاری برای این نوع ارز می باشد.   نرخ دلار از اواخر مهر امسال به بیشتر از ۴۰۰۰ تومان رسید و حدود یک ماه اخیر نیز در کانال ۴۱۰۰ تومان قرار داشت. ولی در دو هفته قبلی شیب هزینه دلار زیـادتر شد و در نهایت با رکوردشکنی به ۴۲۱۰ تومان رسید.

این نرخ برای دلار در حالی در سـال جاری ثبت می شود که دولت وعده داده هست نرخ ارز را تک نرخی نماید . درهمین حال نرخ دلار مبادله‌ای نیز درهفته جاری به بیشتر از ۳۵۰۰ تومان رسید تا فاصله دلار آزاد و دلار مبادله‌ای به کمترین مقدار خود درچند سـال قبلی برسد. این افزوده شدن نرخ ارز درحالی رخ می دهد که رئیس کل بانک مرکزی آن را طبیعی می داندو بابیان اینکه بازار ارز در مدیریـت هست ، این نوسانات را به افزوده شدن تقاضا در آستانه شـروع سـال نو میلادی مشابه می داند.

مطالب مرتبط:

نگاهی به نوسانات هزینه ارز در سـال های قبلی تاحدودی فرضیه رئیس کل بانک مرکزی را ثابت می نماید ، همان گونه که ولی الله سیف گفته حسب سنت هر ساله در نیمه دوم سال، نرخ ارز دچار نوسانات صعودی می شود . ولی آنچه باعث استرس فعالان بازارارز در زمینه این رویه در سـال جاری شده ،افزوده شدن خارج از مدیریـت نرخ ارز می باشد.

محمد یکـی از فعالان بازار ارز در رابطه با این موضوع  گفته است: به نظـر می رسد برخلاف سنوات قبلی که نوسانات نرخ ارز در آستانه سـال جدید میلادی مدیریـت شده بود و از برنامه ریزی دولت و بانک مرکزی حکایت داشت ، امسال علایمی دربازار وجود دارد که نشان می دهد سکان این کشتی از مدیریـت دولت وبانک مرکزی خارج شده می باشد.

این درحالیست که یکـی از فعالان بازار ارز  اعتقاد دارد افزوده شدن نرخ ارز درآستانه سـال جدید، اقدامی خود خواسته ازسوی دولت با هدف تعدیل بدهی ها و کسب درآمد زیـادتر می باشد.
تحلیل این کارشناس بازار ارزدرحالی مطرح می شود که صحبت‌های اخیر رئیس‌ جمهور در جریـان گزارش ۱۰۰ روزه به ملت درخصوص نرخ ارز این فرضیه را ردمی نماید .حسن روحانی با رد هرگونه تمایل دولت برای افزوده شدن نرخ ارز ، گفته : دولت در ایران تمایلی به افزوده شدن نرخ ارز نداشته و نخواهد داشت. دولت‌ها همیشه برای کسب درآمد ریالی بیشتر، راه‌های دیگری را که کمتر مورد دقت عموم بوده در اولویت خود قرار می‌دهند. پس چنان چه امروز هزینه در بازار صعودی است، به دلیل سایـر شرایط اقتصادی و ضمناً تقاضای فصلی می باشد.

اگرچه سیگنال های بازارارز درهفته های اخیر مرتبه دیگر استرس درخصوص جهش مهارناشده هزینه ارز وتجربه دوباره اتفاق سـال ۹۰ و۹۱ را افزوده شدن داده ولی اقدامات مسئولان بانک مرکزی نشان می دهد ،عزم ای معیـن برای سیاست‌گذار ارزی وجود دارد و چنان چه مداخله این بانک در بازارارز ، نقشی سازنده داشته باشد ، به‌صورت گسترده و شدید در بازار دخالت کـرده و فارغ از مقتضیات بازار به سمت هزینه مطلوب خود گام بردارد. به این دلیل ، می‌توان بیان نمـود که به‌ رغم عدم‌ تمایل دولت به افزوده شدن نرخ بانک مرکزی به بازار اجازه داده، تعدیل قیمتی تا وقتی که تبعات تورمی خود را ایجاد نداده انجام پذیرد.

خب دوستان به پایان این تحلیل و بررسی رسیدیم . از توجه و همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم .

شاد و پیروز باشید

 

 

آخرین نوسانات بازار دلار
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.