عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین

بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادینReviewed by سجاد on Jan 22Rating: 5.0بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین . شاید درک این نکته کمی دشوار باشد که فعالیت هایی همچون اقدام پژوهی معلمان اگر به صورت درست و صحیح کار شوند می توانند راهگشای فضای علمی کشور و نجات بخش دانش آموزان و نخبگان کشور از فرایند تکرار بیهوده مکررات باشد.

بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین

بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین
بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین

شاید درک این نکته کمی دشوار باشد که فعالیت هایی همچون اقدام پژوهی معلمان اگر به صورت درست و صحیح کار شوند می توانند راهگشای فضای علمی کشور و نجات بخش دانش آموزان و نخبگان کشور از فرایند تکرار بیهوده مکررات باشد.بنده به عنوان مدیر سایت بانک فایل پژوهشی معلمان که چندین سال است در خدمت فرهنگیان و معلمان عزیز هستم واقعا مطمئن نیستم که معلمان در صورت عدم استفاده از تجربیات موفق و کارامد همکاران خود و حتی دانش آموزان ! بتوانند موفق شوند.در واقع فرایند اقدام پژوهی هم به همین دلیل بوجود آمده است و فلسفه پژوهش در عمل یا همان اقدام پژوهی معلمان استفاده صحیح و درست از تجارب برتر تربیتی و تجربیات سنجش و ارزشیابی همکاران فرهنگی در بهبود شرایط وضع موجود است.

حال دلیل اینکه من در نگارش اقدام پژوهی معلمان به استفاده از تجارب برتر تربیتی و تجربیات برتر تدریس یا همان سنجش و ارزشیابی تاکید می کنم به علت این است که اقدام پژوهی به دو دسته کلی تقسیم می شود.

در دسته اول اقدام پژوهی تربیتی و پرورشی قرار می گیرد.در این مرحله اقدام پژوه می کوشد که روی برخی از مسائل پرورشی و تربیتی وقت بگذارد.مثلا ممکن است اقدام پژوه تصمیم بگیرد که روی مسئله دروغگویی، دزدی ، پرخاشگری و یا ده ها موضوع دیگر کار کند.

در دسته دوم که شامل اقدام پژوهی های آموزشی می شود.معمولا اقدام پژوه به بهبود وضعیت درسی و یا مطالعه و پژوهش یک یا تعدادی از دانش آموزان می پردازد.در واقع در هر دو نوع پژوهش در عمل می بایست اقدام پژوه در راستای بهبود وضعیت و سطح کیفی پژوهش از تجارب همکاران در بخش گردآوری اطلاعات بهره کافی بگیرد.

مسئله مهم بعدی مبحث درس پژوهی است که قرار است راجع به آن صحبت کنیم.در درس پژوهی که معمولا در مقطع ابتدایی برگزار می گردد،معلمان باز هم می کوشند که از تجربیات خود استفاده ببرند.استفاده از تجارب برتر تدریس در درس پژوهی هم مثل پژوهش در عمل بسیار پر ارزش و قابل احترام است.احترام و تفکر راجع به چگونگی استفاده از تجارب برتر تدریس همکاران در درس پژوهی ابتدایی به این دلیل است که معلمان قرار است بکوشند که بهترین الگوی تدریس را راجع به یک موضوع خاص به مرحله اجرا در بیاورند.

در واقع در درس پژوهی در مقطع ابتدایی این فرایند به شکلی خاص صورت می پذیرد.در ابتدا یک گروه از معلمان که سلایق و علایق مشترکی دارند و هدف مشترکی برای خود انتخاب نموده اند تلاش می کنند که یک درس خاص را شروع به تدریس نمایند.

مطالب مرتبط:

بعد از بررسی های راهبردی پیرامون این موضوع باید گفت که اهمیت و ارزش درس پژوهی از آنجا بیشتر مشخص می شود که درس پژوهی ابتدایی می تواند به بهترین شکل ممکن به نوع تدریس برتر معلمان دبستان و سایر مقاطع دیگر بپردازد.

اما آیا درس پژوهی به تنهایی کافی است که بتوانیم تدریس برتر و تجربیات و الگوهای تدریس را در آموزش و پرورش نهادینه سازیم؟ در پاسخ باید گفت : بله اما به شرطی که درس پژوهی حاوی طراحی آموزشی بر اساس معماری نوین تدریس بوده و از الگوهای برتر استفاده شده باشد. به طور قطع به یقین باید گفت که اگر در نظام آموزش و پرورش و منطق درس پژوهی از کپی کاری و روش های قدیمی برای رفع تکلیف استفاده شود نه تنها امتیازی به گروه تعلق نمیگیرد بلکه به طور کل مرامنامه گروه باطل است و نمیتواند کمک خاصی به بهبود شرایط آموزشی و درسی نماید.

درنهایت قرار است به موضوع گزارش تخصصی بپردازیم.گزارش تخصصی معلمان نوع دیگری از فعالیت های پژوهش عملی است که چند سالی است که در کشور نهادینه شده است.گزارش تخصصی معلمان در واقع کمک سازنده ای به اهالی قلم و دانش است که با کم و کاستی های نظام آموزشی و راهکارهای رفع و بهبود آنها آشنایی کامل پیدا کنند.

گزارش تخصصی حاصل تجربیات اختصاصی هر پست سازمانی در نظام آموزشی و آموزش و پرورش در طول سالتحصیلی است.در واقع هر یک از اعضا و اهالی آموزش و پرورش می بایست گزارش عملکرد سالانه خود را تحت عنوان گزارش تخصصی و پیشنهاد و راهکار ارزشیابی تهیه و تنظیم نموده و در راستای ارائه تجربیات جهت کسب نمره کامل ارزشیابی بکوشند. اما آیا گزارش تخصصی معلمان با اقدام پژوهی و درس پژوهی تفاوت دارد؟

در پاسخ باید گفت بله .گزارش تخصصی معلمان ابتدایی و سایر مقاطع در راستای کسب نمره ارزشیابی و به صورت سه عدد برای پست سازمانی نگارش شده و بررسی و تحلیل آن در محیط مدرسه و توسط مدیر آموزشگا صورت می گیرد .اما درس پژوهی و اقدام پژوهی در رابطه با شرکت در جشنواره ها مشغول تحقیق و بررسی و ایده پردازی می شوند.

در ضمن فعالیت معلمان در اقدام پژوهی و درس پژوی هم می تواند به صورت فردی و هم گروهی انجام شود در صورتی که در گزارش تخصصی و پیشنهاد و راهکار کوتاه ارزشیابی فقط به صورت انفرادی قابل قبول است.

پس از صحبت پیرامون موضوعات مربوطه بهتر است منبعی قوی را برای استفاده مکرر فرهنگیان عزیز در بحث پژوهش های عملی فردی و گروهی معرفی نماییم.((بانک فایل پژوهشی معلمان)) عنوان سایتی است که به صورت حرفه ای و تمام وقت به همکاری با فرهنگیان در رابطه با فعالیت های پژوهشی نظیر اقدام پژوهی ، گزارش تخصصی و درس پژوهی می پردازد.معلمان و سایر پست های سازمانی می توانند با مراجعه به این سایت علمی و آموزشی نیاز خود را در این زمینه ها برطرف نموده و در ارتقای سطح پژوهش عملی معلمان و سند تحول بنیادین بکوشند.

بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین
بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین

منبع : بانک فایل پژوهشی معلمان

بررسی و تحلیل تاثیر پژوهش عملی معلمان بر سند تحول بنیادین
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.