عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

تفاوت زیره سبز و سیاه چگونه است ؟

تفاوت زیره سبز و سیاه چگونه است ؟Reviewed by سجاد on Oct 21Rating: 5.0

تفاوت زیره سبز و سیاه چگونه است ؟

تفاوت زیره سبز و سیاه
تفاوت زیره سبز و سیاه

 

در این مقاله می پردازیم به اینکه تفاوت زیره سبز و سیاه چگونه است و کدام یک بهتر است و همین طور فوائد کدام بهتر است و همچنین می توانید خواص آن را در این مقاله ببینید .

تفاوت زیره سبز و سیاه,تفاوت زیره سبز و سیاه در لاغری,تفاوت خواص زیره سبز و سیاه,تفاوت زیره سبز وزیره سیاه,فرق زیره سبز با سیاه,فرق زیره سیاه با زیره سبز,تفاوت عرق زیره سیاه و سبز,تفاوت بین زیره سبز و سیاه,تفاوت زیره ی سبز و سیاه,فرق عرق زیره سبز و سیاه,تفاوت زیره سبز و زیره سیاه,فرق زیره سبز با سیاه,تفاوت زیره سبز با سیاه,فرق زیره سبز با زیره سیاه چیست,فرق زیره ی سیاه با سبز,فرق زیره سیاه با زیره سبز

مطلب مرتبط :

امام على علیه‏ السلام: عدالت را اجرا کن و از زورگویى و ستمگرى بپرهیز زیرا زورگویى مردم را به ترک از وطن وا می‏ دارد؛ و ستم آنان را به قیام مسلّحانه می کشاند.

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز؛ زیره در دو نوع  سبز و سیاه موجود است؛ که اگرچه ویژگی‌های تغذیه‌ای نسبتا مشابهی دارند ولی دارای تفاوت‌هایی هستند .  دو نوع زیره با نام‌های زیره سیاه و زیره سبز می‌شناسیم که نوع سیاه آن با نام‌های زیره کرمانی و زیره کوهی و نوع سبز آن به نام کراویه مشهور است .

زیره سبز را با رنگ سبز روشن و زیره سیاه را با رنگ سیاه می‌شناسند. زیره سیاه؛ بـار یک‌تر و عطر زیادتری دارد ولی زیره سبز حجیم‌تر و عطر کمتری دارد.

فوائد زیره سیاه:

طبع‌ زیره‌ سیاه‌ خیلی‌ گرم‌ و خشک‌ است‌. زیره‌ سیاه‌ دارای‌ فوائد ‌ مدر؛ بادشکن‌؛ مقوی‌؛ زیادکننده‌ شیر؛ قاعده‌آور؛ نیرودهنده‌؛ ضد کرم‌؛ هضم‌ کننده‌؛ ضد تشنج‌؛ قابض‌؛ معرق‌؛ مقوی‌ معده‌؛ قاطع‌ اسپرم‌ است‌.

مطالب مرتبط:

زیره‌ سیاه‌ در مسائل بلع‌ هوا؛ نفخ‌ شکم‌؛ برطرف‌ کردن‌ سوءهاضمه‌؛ تسهیل‌ هضم‌ غذا؛ دل‌ پیچه‌ کودکان‌؛ انگل‌ معده‌ و روده‌؛ دفع‌ بادهای‌ کلیه‌ و مثانه‌؛ تنگی ‌نفس‌؛ خفقان‌ سرد؛ سکسکه‌ نفخی‌؛ استسقاء به‌کار می‌رود.

زیره‌ یک‌ داروی‌ سنتی‌ برای‌ رفع‌ سوءهاضمه‌ خصوصاً نفخ‌ شکم‌ است‌. میل کردن ‌ زیره‌ یا روغن‌ آن‌ در رفع‌ سوءهاضمه‌ و دل‌ دردهای‌ کودکان‌ مفید است‌. زیره‌ دارای‌ خاصیت‌ ضدگرفتگی‌ دارد و برای‌ رفع‌ گرفتگی‌های‌ زمان ‌ قاعدگی‌مفید است‌.

مقوی‌ بدن‌ و چاق‌ کننده‌ است‌. معده‌ را گرم‌ و تقویت‌ می‌کند و کرم‌ تنیا را دفع‌می‌کند. و اثر قابل‌ ملاحظه‌ای‌ در جلوگیری‌ از ایجاد بادهای‌ اضافی‌ در روده‌ و بهبود ‌اسهال‌ دارد.

دم‌ کـرده ‌ یک‌ قاشق‌ مرباخوری‌ میوه‌ له‌ شده‌ زیره‌ سیاه‌ در نیم‌ لیتر آب‌ جوش‌برای‌ تنبلی‌ اعمال‌ گوارشی‌؛ بی‌اشتهایی‌؛ باد یا درد روده‌ مصرف‌ می‌شود و دانه‌ زیره‌ را یا می‌جوند و یا از گرد گیاه‌ مخلوطی‌ در آب‌ میل‌ می‌نمایند. استفاده دم کـرده زیره سیاه و یا جویدن آن در از بین بردن و کم شدن دردهای ناشی از قاعدگی؛ دردهای روده وبی اشتهایی بسیار اثر بخش است .

تفاوت زیره سبز و سیاه
تفاوت زیره سبز و سیاه

فوائد زیره سبز:

زیره ی سبز جزء اصلی پودرهای کاری و چیلی هست و به عنوان مزه دهنده در کارهای غذایی – تجاری متنوعی به کار می رود. روغن ایـن گیاه از طریق تقطیر با بخار آب؛ جهت مزه دار کردن نوشیدنی ها؛ دسرها و چاشنی ها استفاده می شود و همین طور جزء معطر کرم ها؛ لوسیون ها و عطریات است .

زیره ی سبز همیشه یک ادویه ی غیرسمی و خوراکی بوده است . در عین حال ممکن است برخی اشخاص به آن حساسیت داشته باشند.

سقط کننده؛ ضد درد؛ بی حس کننده؛ ضد کرم؛ ضد چسبندگی پلاکت ها؛ ضد باکتری؛ ضد سم؛ ضد صفرا؛ ضد بـار وری؛ ضد التهاب؛ ضد اکسیدان؛ ضد عفو نی کننده؛ ضد اسپاسم؛ ضد تومور؛ تقویت کننده ی قوای جنسی؛ قابض؛ ضد نفخ؛ ضد احتقان؛ معرق؛ هضم کننده ی غذا؛ ادرار آور؛ شیرافزا؛ دارای خصوصیت استروژنی؛ قارچ کش؛ لاروکش؛ فتودرماتیتیک؛ محرک؛ تقویت کننده ی معده؛ تقویت کننده ی رحم و التیام دهنده ی زخم.

جنس؛ گونه؛ نوع اسانس و ترکیبات گیاه زیره ی سبز با زیره ی سیاه کاملاً متفاوت هست و اثرات دارویی آن ها در برخی مسائل فرق دارد؛ به همین دلیل مقدار استفاده آن ها متفاوت خواهد بود. مقدار استفاده زیره ی سیاه؛ که در اکثر غذاها استفاده می شود ؛ می تواند ده مساوی زیره ی سبز باشد.

بوی متفاوت ایـن دو نوع زیره( سبز و سیاه ) به دلیل متفاوت بودن ترکیبات اصلی اسانس آن ها است .

تفاوت زیره سبز و سیاه چگونه است ؟
۲ (۴۰%) ۱ vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.