عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

جوغن شناسی چیست ؟ ، معنی و مفهوم جوغن شناسی

جوغن شناسی چیست ؟ ، معنی و مفهوم جوغن شناسیReviewed by Admin on Mar 8Rating: 5.0

جوغن شناسی چیست ؟ ؛معنی و مفهوم جوغن شناسی

در ایـن پست از سایت خودمونی میخواهیم شما عزیزان را با جوغن شناسی و معنی و مفهوم جوغن شناسی بیشر آشنا کنیم و از شما عزیزان خواهشمندیم که ما را تا انتها ایـن پست همراهی بکنید .

مفهوم و مفهوم جوغن مثلث,علامت جوغن مثلث روی سنگ,گنج و دفینه جوغن مثلث

آیا جوغن گرد نشانه قبر است؟یا آثار و نشانه چاه پلمپ شده هست دربـار ه جوغن گرد,جوغن و نشانه گرد و دایره ای روی زمین نشانه و علامت چیست,همه چیز دربـار ه جوغن گرد و دایره ای شکل روی زمین,چوغن گرد در یک محل و منطقه نشانه و اثار چه چیزی است,کارشناسی و علائم شناسی جوغن و شکل گرد و دایره روی زمین,باستان شناسی علامت و نشانه جوغن کاسه ای گرد نشانه چاه پلمپ شده است,آیا جوغن گرد نشانه و علامت چاه پلمپ شده است,جوغن گرد شکل نشانه و نماد قبر پادشاهی اموال دار است؟

-جوغنی که قطروعمق ان باهم مساوی وبالاتراز ۱۲سانتی مترباشد
محاسبه=قطر جوغن *۲*۳/ ۳
۲-جوغنی که به لبه ان یک دایره کوجک وصل باشد
محاسبه=نشان از یک تپه درهمـان نزدیکـی میدهد که جوغنی دیگـر در انجا است و محاسبات دیگـر ازان جوغن شروع می شود
۳-جوغنی که دردیواره ان یک گردی ویاسوراخ داشته باشد
محاسبه=روبروی همـان سوراخ یا دایره ۶متر حرکت شود
۴-جوغنی که عمقش بزرگترازقطرش باشد
محاسبه=عمق*۳/۳به طرف جنوب غربی
۵-جوغنی که یک شیار ازان خارج می شود
محاسبه=دارای ارزش است وجهتهای ان معمولا بطرف شمال غربی وجنوب غربی است طول شیار*۳/۳وبه طرف مسیر شیار حرکت شود
۶-جوغنی که دهانه ان ۳تا۷سانتیمتر وعمق ان کمتر ۲سانتیمتر باشد
محاسبه=قطر عمق تقسیم بر۷ *۳/۳بطرف علامت معین ه
۷-جوغنی که بشکل کاسه وارونه است
محاسبه=قطر- عمق*۳/۳بطرف علامت معین ه

**********************************

محاسبات واسرارجوغنها

۱-جوغنی که قطروعمق ان باهم مساوی وبالاتراز ۱۲سانتی مترباشد

محاسبه=قطر جوغن *۲*۳/ ۳

۲-جوغنی که به لبه ان یک دایره کوجک وصل باشد

محاسبه=نشان از یک تپه درهمـان نزدیکـی میدهد که جوغنی دیگـر در انجا است و محاسبات دیگـر ازان جوغن شروع می شود

۳-جوغنی که دردیواره ان یک گردی ویاسوراخ داشته باشد

محاسبه=روبروی همـان سوراخ یا دایره ۶متر حرکت شود

۴-جوغنی که عمقش بزرگترازقطرش باشد

محاسبه=عمق*۳/۳به طرف جنوب غربی

۵-جوغنی که یک شیار ازان خارج می شود

محاسبه=دارای ارزش است وجهتهای ان معمولا بطرف شمال غربی وجنوب غربی است طول شیار*۳/۳وبه طرف مسیر شیار حرکت شود

۶-جوغنی که دهانه ان ۳تا۷سانتیمتر وعمق ان کمتر ۲سانتیمتر باشد

محاسبه=قطر+عمق تقسیم بر۷ *۳/۳بطرف علامت معین ه

۷-جوغنی که بشکل کاسه وارونه است

محاسبه=قطر- عمق*۳/۳بطرف علامت معین ه

۸-جوغنی که قطر۲۰وعمقش۲۰ودارای شیار باشد

محاسبه=طول شیار*۳/۳

۹-جوغن مربعی که متساوی الاضلاع وهمجنین در عمق باشد

محاسبه=طول ظلع *۳/۳بطرف علامت معین ه وچنانچه علامتی برای مسیر نداشت ان را پر اب کـرده ومکان سر ریز شدن اب مسیر را نشان میدهدوچنانچه بازتوسط اب مسیر معین نشد یعنی اب از جند جهت یاازهمه طرف سر ریزشده هدف در زیر علامت است

۱۰-جوغنی که عمق وقطرش مساوی وکمتر از ۱۲سانتی متر باشد

محاسبه=قطر*عمق*۵/۲بطرف علامت معین ه

۱۱-جوغن بصورت مایل ومیزان ی افقی

محاسبه=اشاره به تپه ای درنزدیکـی دارد که علامتی دیگـر درانجااست

۱۲-جوغن بصورت فنجان قهوه

محاسبه=۴قدم به طرف علامت معین ه

۱۳جوغن مربعی که در کنار یا دیواره یک سوراخ یا دایره دارد

محاسبه=۶متر بطرف دایره حرکت شود

۱۴-جوغنی کوجک داخل جوغنی بزرگ وقطرجوغن کوجک کمتر از۱۱سانتی مترودارای شیارباشد

محاسبه=قطرجوغن کوجک * طول شیاروبطرف علامت معین ه

۱۵-جوغنی کوجک داخل جوغنی بزرگ وقطر جوغن کوجک بالاتراز۱۱سانتی مترودارای شیارباشد

محاسبه=طول شیار راحد گرفته واکثرا مسیر وجهت به طرف شمال غربی وتوابع است وچنانچه شیار به طرف زمین وپایین میرود هدف در همـان جاوزیراست

۱۵-اگرجوغنی مساوی در قطر وعمق بصورت کاملا دقیق باشد یکـی از جوغنهای بسیار مشهور است که هدف در زیر همـان جوغن است

۱۶-جوغن بصورت حلزونی که شیاری بلندازان خارج شده باشد

محاسبه= قبر در انتهای شیار است

۱۷-جوغنی که بصورت عمودی در دیواره سنگ یا سخره اما بصورتی که دهانه ان مایل ورو به زمین باشد

محاسبه =هدف در روبروی دهانه وودر خاک است که بافاصله ۲مترویا تاکمتراز ۳متر است

۱۷-جوغنی که قطر وقاعده یا ته ان باهم مساوی باشد =دلالت واصرار بر مال دارد وهدف اکثرا داخل صخره است

۱۹-جوغنی که شیار بسته داردیعنی دوسره شیار به خوده جوغن ختم می شود =اشاره به یک قبر با ارزش در همـان نزدیکـی وداخل سخره دارد

۲۰-جوغنی که در کنار کانال اب باشد=اشاره واصرار بردفینه داخل یک جاه دارد

۲۱-چنانچه جوغنی بصورت افقی وکمی مایل رو به بالا باشد=اشاره به درب سرداب یا درب اتاقک در روبروی دهانه جوغن دارد

۲۲-جوغنی که بصورت فنجان قهوه باشدوقطر ان ۱تا۲سانتیمتر باش وعمق ان کم باشد اشاره واصرار بر دفینه وهمجنین اشاره به مسیر حرکت داردکه اکثرا همرا ودر کنار یک علامت دیگـر ویا در بعضی مواقع بصورت تکی دیده می شود

۲۳-جوغنی که به شکل فنجان قهوه باشد وقطر ان از۳تا ۵سانتی متر باشد اشاره به ثابت بودن همین نماد دارد ودر اصطلاح اخرین نمادهستش ولازم نیست به دنبال نماددیگـر ی باشید که

اکثرا همراه ودر کنار یک علامت دیگـر ویا در بعضی مواقع بصورت تکی دیده می شود

۲۴-جوغنی که در دهانه وعمق و ته ان باهم مساوی باشنداشاره بربا ارزش بودن واصرار بردارابودن مال دارد که اکثرا هدف داخل سخره است

 

کتاب جوغن ها حاوی ۱۲۴ صفحه رنگی است و به کارشناسی و تفسیر و توضیح آثار و نشانه های باستانی اشاره دارد .

 

دریافت کتاب جوغن ها رمزگشایی کامل و کامل جوغن سنگ نوشته اسرار دفینه گنج

آیا جوغن گرد نشانه قبر است؟یا آثار و نشانه چاه پلمپ شده هست دربـار ه جوغن گرد

 

ایـن جوغن نشانه قبر نیست بلکه نشانه چاه پلمپ شده است؛ همـان ظور که در کتاب نمادها و نشانه نوشتم هر جوغن گردی نشانه قبر نیست وبعضی موقع ها نشانه چاه پلمپ شده است .
خوب چه ویژگیها ی ایـن نشانه را با نشانه قبر جدا می نماید پس بدون معطلی وارد جزئیات می شویم
مهمترین مسـال ه ایـن هست که بایستی جوغن نشانه چاه عمیق و متقارن باشد. ممکن است همواره عمیق نباشد ولی حتما بایستی متقارن باشد.
دیگـر مسئله پر ارزش فرق در قطر بالا و پایین جوغن هست . پارت بالا پهن و پایین بایستی بـار یک باشد اکثرا نصف قطر بالای جوغن با کل قطر پایین جوغن مساوی هست بطور خلاصه ایـن طور بگم که دهانه دو مساوی کف جوغن هست در ایـن نوع نماید ه کاری ها جوغن به سمت پایین بصورت متقارن بـار یک می شود .

چنانچه از جوغن های معمولی متقارن تر و عمیقر باشد میتوانیم بگوییم که نشانه چاه هست دقت بکنید که نبایستی بیشتر از نشانه دور بشوید چاه در نزدیکـی نشانه بایستی باشد ایـن را فراموش نکنید که ایـن نشانه بایستی تنها باشد و در کنار ایـن جوغن های دیگـر ی وجود نداشته باشد که در ایـن صورت نشانه قبر است .

جوغن یا جوغان مثلث نشانه چیست ؟ آیا جوغن مثلث بر روی سنگ نشانه وجود گنج و دفینه است ؟ دفینه جوغن مثلث در کجا قرار دارد؟ تفسیر و کارشناسی کامل و کامل نماد و علامت جوغن مثلث در دفینه یابی آیا در جوغن مثلث گنج دفینه قدیمی و زیرخاکی وجود دارد ؟ مفهوم و مفهوم سنگ نگاره جوغن مثلث در دفینه یابی تفسیر و رمزگشایی نماد مثلث و جوغن مثلث در گنج یابی و دفینه یابی . در ادامه مطلب با تفسیر و کارشناسی علامت و نماد جوغن مثلث و سنگ نگاره جوغان مثلث در باستان شناسی آشنا خواهید شد .

 مفهوم جوغن مثلث,علامت جوغن مثلث روی سنگ,گنج و دفینه جوغن مثلث

برای رسیدن به هدف جوغان مثلث بایستی در راس مثلث حرکت شود و اشاره به جاهای بلند و با ارتفاع می دهد. بایستی دقت داشت جوغان مثلث نشان توجیهی هست یعنی شما را به نشان انتها و تکمیلی دیگـر هدایت می نماید . چنانچه کنار مثلث شیار یا علامت دیگـر ی بود همین مثلث نشان تکمیل و انتها است . چنانچه نشان مثلث در سقف اتاق بود قبر و هدیه ارزشمند آن در داخل همـان اتاق مخفی شده است .

درکل بایستی گفت مثلث؛ نمادیست که طبقه کاتبان و حاکمان از آن استفاده میکردند و اشخاص عادی حق استفاده از آن را نداشتند.ایـن نشان به ما میفهمـان د که فرد مهمی در آن حوالی هست و اشخاص با ارزش دارای مقبره و هدایای ویِژه خود می باشند .

در هر حال مثلث شروع راه هست و شما بایستی در راس آن حرکت بکنید تا به مکانی برسید که از محل مثلث قابل رویت باشد و شرایط ورودی مقابر را دارا باشد چونکه به درب ورودی مقبره کمتر از ۲۵ متر فاصله دارید. مثلث نشان انتها نیست و بایستی نشانه های دیگـر ی بیابید مگر ایـن که مثلث متساوی الاضلاع نباشد. در آنصورت تفسیر مفرق ی دارد چنانچه داخل حفره یا اتاق یا مقبره باشد بایستی دیواره ها را بکاوید چون علامت مثلث داخل اتاق؛ به منزله وجود هدیه در همـان اتاق هست و اتاق دیگـر ی نیست.

***************************

درود . یک جوغن مثلث روی سنگی نزدیک قبرستان گبری دیدم . چندتا جوغن و یک شکلی شبیه پیه سوز کنارش بود . عکس مثلث رو برای دو تا سایت فرستادم هر کدام بک نظـر داشتند ولی هر دو میگفتند مومیایی هست . مطلب نماد دست و به علاوه شما رو خوندم به واقعیت نزدیکتر بود میخام بدونم نظـر شما در مورد مثلث متساوی الاضلاع چیه ؟ چنانچه میشه برام بفرستین ؟

مزدک جان درود .با تمام احترامی که برای دوست ها ی که در ایـن مورد فعال می باشند بنده قایلم ؛ بایستی عرض کنم با ایـن تفسیر و بعضا بعضی تفاسیر دیگه موافق نیستم . اطلاعاتی که در بعضی سایتها میبینیم با فرهنگ و اعتقادات بومی و منطقه ای ایران مفرق است . ضروری به توضیح نیست چون اکثر فعالان و کاوشگران میدانند که علایمی که در منطقه شوش و لرستان موجود هست تفاسیر مفرق ی با نمادهای بکار رفته در ساری و شمال کشور دارد . چه برسد به ترکیه و یونان و ….

مزدک جان ؛ ایران عزیوقت به هیچ وجه مومیایی نداشته  و ندارد و نخواهد داشت . چون به طور کلی با اعتقادات و باورهای ایرانی مغایر است . حتی کمبوجیه که پادشاه بسیار بزرگی بود را مومیایی نکردند با ایـن که بیشتر همراهانش ایـن درخوهست را داشتند . بعضی مناطق به طور طبیعی عملکرد مومیایی دارند مثل معدن نمکی که مرد نمکی از آن بیرون کشیده شد و جسد وی مثل مومیایی ها ماندگار شده بود وگرنه همه مومیایی هایی که به ایران منتسب می باشند جعلی می باشند و بقول مشهور کاسه ای زیر نیم کاسه شان است . حال چنانچه فردی ایرانی در کشوری دیگـر مثل مصر مومیایی و همـان جا دفن شده باشد تفسیر دیگـر ی است .

درخصوص مثلثی که شما ذکر کردید بایستی عرض کنم مثلث ؛ نمادیست که طبقه کاتبان و حاکمان از آن استفاده میکردند و اشخاص عادی حق استفاده از آن را نداشتند .ایـن نشان به ما میفهمـان د که فرد مهمی در آن حوالی هست و اشخاص با ارزش دارای مقبره و هدایای ویِژه خود می باشند . ایرانیان از ابتدا ؛ بسیار نماد گرا بودند و هنوز می باشند . طبق تجربه جایی که نماد مثلث باشد از راس آن به بعد ؛ متعلق به یک خانواده ویِژه هست و نشانه های بعد از مثلث همگی به یک مقبره ختم میشوند . برداشت نگارنده ایـن هست که حدود زمینی را معین می نماید که پاک و قابل احترام شمرده میشده هست و از راس مثلث به بعد قبر مردم عادی وجود ندارد و همگی وابستگان و خویشان مرده بنیادی می باشند که اصالت خونی و پاکی ( از دید مردم وقت خود ) داشته اند . در هر حال مثلث شروع راه هست و شما بایستی در راس آن حرکت بکنید تا به مکانی برسید که از محل مثلث قابل رویت باشد و شرایط ورودی مقابر را دارا باشد چونکه به درب ورودی مقبره کمتر از ۲۵ متر فاصله دارید . مثلث نشان انتها نیست و بایستی نشانه های دیگـر ی بیابید مگر ایـن که مثلث متساوی الاضلاع نباشد . در آنصورت تفسیر مفرق ی دارد چنانچه داخل حفره یا اتاق یا مقبره باشد بایستی دیواره ها را بکاوید چون علامت مثلث داخل اتاق ؛ به منزله وجود هدیه در همـان اتاق هست و اتاق دیگـر ی نیست .

دلیل فرق بین تفسیرها ایـن هست که گاها هدیه ای که بدست آمده نشانه های دیگـر ی داشته که فرد مدقت آن نشده یا بدلایلی از بین رفته و فرد به غلط علایم هدایای دیگـر را به آن منتسب کـرده است . برای مثال هدیه ای که با نشان عقرب و مربع وجود داشته کشف شده ولی فرد کاشف میپندارد که با نشان خورشید به آن رسیده در صورتی که هدیه خورشید هنوز مدفون است . فرد برای انتقال تجربه ؛ گرای خورشید را بجای عقرب میدهد . ( مثال بود و در مثل جای مناقشه نیست )

نشانه جوغن

چنانچه چندین جوغن بر روی یک سنگ یا صخره متحرک دیدید . مثل سنگی در زمین کشاورزی یا بیابان که قابل حرکت باشد نشانه چندین قبر هست که در همـان حوالی موجود هست قبرها را مثل شکل بالا پیدا می بکنید و بعد از پیدا کردن اولین قبر بقیه قبرها رو به عقب می باشند برای پیدا کردن فاصله بین قبرها بایستی فاصله بین جوغن ها را حد گیری کـرده و هر یک سانتیمتر را یک متر محاسبه بکنید

چنانچه یک جوغن روی یک صخره دیدید که یک خط به آن جوغن وصل بود نشانه قبر یک فرد بلند بار است . فاصله بین نشانه تا قبر را مثل شکل بالا محاسبه می کنیم.

در ایـن جا کوشش شده تا اصولی ترین و متداول ترین شیوه استفاده از جوغن ها بیان بشه اما در دوره های متفاوت و حتی در مناطق متفاوت اصول بکارگیری جوغن با تفاوت میکـرده بعضی وقتها اوقات ,دارم کوشش میکنم همه مطالب رو با استفاده از عکس برای دوست ها به اشتراک بزارم که یه میزان وقت میبره ایـن نکته رو بگم که به میزانی پیچیدگی کار تو ایـن زمینه زیاده که بعضی وقتها اوقات خودم به بن بست میرسم و نکته انتها ایـن که اصول بکارگیری تک جوغن ها با چند جوغنی ها با مفرق ه که کوشش میشه تو مباحث آینده به اون پرداخته بشه فعلا بنا به درخوهست دوست ها تو چند وهله گوشه ای از تحقیقاتمو براتون میذارم امیدوارم به دردتون بخوره.
۱-جوغنی که قطروعمق ان باهم مساوی وبالاتراز ۱۲سانتی مترباشد
محاسبه=قطر جوغن *۲*۳/ ۳
۲-جوغنی که به لبه ان یک دایره کوجک وصل باشد
محاسبه=نشان از یک تپه درهمـان نزدیکـی میدهد که جوغنی دیگـر در انجا است و محاسبات دیگـر ازان جوغن شروع می شود
۳-جوغنی که دردیواره ان یک گردی ویاسوراخ داشته باشد
محاسبه=روبروی همـان سوراخ یا دایره ۶متر حرکت شود
۴-جوغنی که عمقش بزرگترازقطرش باشد
محاسبه=عمق*۳/۳به طرف جنوب غربی
۵-جوغنی که یک شیار ازان خارج می شود
محاسبه=دارای ارزش است وجهتهای ان معمولا بطرف شمال غربی وجنوب غربی است طول شیار*۳/۳وبه طرف مسیر شیار حرکت شود
۶-جوغنی که دهانه ان ۳تا۷سانتیمتر وعمق ان کمتر ۲سانتیمتر باشد
محاسبه=قطر+عمق تقسیم بر۷ *۳/۳بطرف علامت معین ه
۷-جوغنی که بشکل کاسه وارونه است .

علامت جوغن گرد روی تخته سنگ بطور عمودی دارم وبغلشم علامت رد پای برهنه چپ

علامت جوغن و رد پا نشانه قبر هست و بایستی متمایل به سمت انگشتان پای چپ بین سه الی هفت قدم یا هفت متر حرکت و دستگاه بزنید .لورنز دستگاه خوبیه و در ایران خوب جواب داد ولی با همه تفاسیر نمیشه به دستگاه اعتماد کرد چرا که اولا اصل نیستند و ثانیا ما اپراتوری و کارکرد آن را نمیدانیم و با آزمون و خطا میخواهیم قلق گیری کنیم که ایـن کار هزینه های سنگینی را برامون داره ولی با دقت به برترین چیزی که شما دارید ( آثار ) کارتون را انجام دهید چنانچه صفحه سنگی که جوغن روی اون قرار دارد صاف باشد قبری در کنار همـان جوغن روی همـان سنگ قرار دارد ولی چون با رد پای چپ همراه بود تا هفت متر از ردپا فاصله و به سمت چپ کاوش بکنید شیوه کاوش به ایـن صورت از فاصله سه متری پا به شکل قبری کار بکنید و به همون سمت تا فاصله هفت متر ادامه دهید.دفینه های پای چپ به خود پا نزدیک است .

 

جوغن در گنج

 

چنانچه چندین جوغن بر روی یک سنگ یا صخره متحرک دیدید . مثل سنگی در زمین کشاورزی یا بیابان که قابل حرکت باشد نشانه چندین قبر هست که در همـان حوالی موجود هست قبرها  پیدا می بکنید و بعد از پیدا کردن اولین قبر بقیه قبرها رو به عقب می باشند برای پیدا کردن فاصله بین قبرها بایستی فاصله بین جوغن ها را حد گیری کـرده و هر یک سانتیمتر را یک متر محاسبه بکنید .

چنانچه یک جوغن روی یک صخره دیدید که یک خط به آن جوغن وصل بود نشانه قبر یک فرد بلند بار است . فاصله بین نشانه تا قبر را  محاسبه می کنیم.

جوغن و انواع جوغان در گنج یابی

در اکثر نقاط ایران و حتی جهان ! حکاکی های فوق را ؛ میتوانید پیدا نمایید که مشابه مسائل یاد شده فوق بوده و بیشتر آنها؛ نشانه ای برای قبرها و مقبره ها می باشند ولی تمام آنها الزاما نشانه قبر نبوده و نیست!
برای ایـن که بفهمیم کدام یک از ایـن حکاکی ها درست می باشند بایستی در نزدیکـی مکانی که مشغول تحقیقات می باشیم؛ ایـن سه عنصر وجود داشته باشد:

——————————————————–

http://www.khodemooni.net/wp-content/uploads/2017/03/1468014396440234412_812222266_41622-19.jpg

از انواع نشانه ها که به تعداد زیادی در اراضی و مناطق متفاوت کشور با آنها روبرو می شویم؛ جوغان ها بوده که در زمینه گنج یابی یکـی از مسائل بحث برانگیز به شمار می روند.

بایستی متذکر شوم که اصولا ؛ همه حکاکی های هندسی گود بر روی سنگ ها و صخره ها را؛ جوغان یا جوغن می گوییم و اما در مناطق متفاوت کشور با نامها و اسامی متفاوتی از آن یاد خواهد شد؛ مانند:

کاسه سنگ

پیاله

فنجان

گوَن

جَوَن

چوگان

تَلم

مطالب مرتبط:

جوقن و …

همچنین مد نظر داشته باشید که جوغان ها تنها حاوی حکاکی های گود گرد نبوده و همه اشکال هندسی را نیز؛ در بر می گیرد؛ مانند:

حکاکی های گرد و بیضی شکل (کروی)
حکاکی های مربع و مستطیل شکل (مکعبی)
حکاکی های مثلثی و هرمی شکل و مخروطی

در اکثر نقاط ایران و حتی جهان ! حکاکی های فوق را ؛ میتوانید پیدا نمایید که مشابه مسائل یاد شده فوق بوده و بیشتر آنها؛ نشانه ای برای قبرها و مقبره ها می باشند ولی تمام آنها الزاما نشانه قبر نبوده و نیست!
برای ایـن که بفهمیم کدام یک از ایـن حکاکی ها درست می باشند بایستی در نزدیکـی مکانی که مشغول تحقیقات می باشیم؛ ایـن سه عنصر وجود داشته باشد:

۱ -آب
۲- تپه یا زمین شیب دار به سمتی که خورشید صبح ها بصورت مایل به آن بتابد و نسبتا در تمام طول روز نور خورشید به آنجا تابیده شود.
۳- منطقه مسکونی جدید یا قدیمی و تخریب شده (آثار زندگـی )

هر سه مورد فوق بایستی حتما موجود باشند. چنانچه یکـی از ایـن عناصر وجود نداشته باشد نشانه هایی که روی صخره ها حکاکی شده  مفهوم دیگـر ی داشته و نشانه قبر و مقبره نخواهد بود.

اولین معیار کیفیت هست ؛ بایستی حکاکی ها یکنواخت و اصولی باشد و حتی چنانچه فرسایش بر روی آنها تاثیراتی گذاشته باشد؛ باز بتوان تاثیرات دست بشر را بر روی آن مشاهده نمود. ایـن نکته را بایستی مد نظـر داشته باشیم که در محل هایی که احتما ل آب چکه بر روی سنگها و صخره ها وجود دارد (ماتند: کف غارها و سنگهایی که در در پناه و زیر سنگهای بزرگ تر قرار دارند) احتما ل خطای ما زیاد خواهد بود و لذا بهتر آن هست که از آنها چشم پوشی نماییم.
عمق آنها از ۵ سانت شروع خواهد شد و گاها تا ۳۵ سانت دیده شده هست ؛ قطرشان نیز؛ بین ۵ سانت تا یک متر است !
هدف از تهیه ایـن نشانه ها بعضی وقتها تقدیم کردن چیزی برای مرده است… (مثل امروز که حلوا و خرما بر سر مزار می گذارند) که در باستان شناسی آن را ” گودال قبر” می گویند؛ ولی ایـن حاوی همه قبرها و قبرستانها نخواهد شد؛ چرا که در بیشتر مسائل ؛ کروکی یک قبرستان یا چند مقبره با ارزش در زیر زمین است و به ایـن دلیل ساخته شده اند که با ایـن شیوه تنها نزدیکان و اقوام متوفی از محل قبرهای خاندان خود؛ مطلع گردد و بدین ترتیب از گزند دزدان و دستبرد؛ به دور باشند. اما بایستی متذکر شوم که بعضی از ایـن نشانه ها جنبه دینی و اعتقادی دارد که  ایـن مسائل از بحث ما خارج است .

نشانه صندلی:

نشان سنگ صندلی یک از آثارهایی هست ک تو کشور ایران به وفور پیدا میشه و بیشتر مواقع

دفینه ای که برای ایـن آثار قرار میدادن الماس و سنگهای قیمتی بود اما سکه در ابعاد خمره

کوچک قرار میدن و …. ولی بیشتر موردهای اولی رو  میذاشتن و اکثرا سنگ صندلی را

در بلندی قرار میدادن .

شیوه دفن دفینه در ایـن آثار به ایـن صورت هست که وقت ی شما روی صندلی مینشینید و جایی

رو که شما در جلوی پای خود  در مسیری حدود ۲ الی سه متر جلوتر از پای خود و یا حتی به

صورت یک بر آمدگی و یا سنگ معین میکردند و بازم چنانچه در صورتی که جلوی شما  صخره

وجود داشت بایستی داخل صخره به دقت نگاه بکنید و سوراخی رو در جلوی دید مستقیم خود به

صورت پلمپ شده بیابید که دفینه رو در داخل آن جای میدادن و معولا عمق بـار در ایـن آثار به ۲

متر بیشتر تجاوز نمیکنه .

علامت کبوتر:

سنگ کبوتر اکثرا روی صخره ها حکاکی می شود . و اشاره به سمت نوک و یا دقیقا زیر خود را دارد اما روی زمین . و نشان دفینه کوچک هست در میزان یک دیگ ۳۰ کیلیویی . متراژ آن به ۲ متر بیشتر تجاوز نمی نماید .

نشانه قلب:

قلب شکلی هست که از قدیم های بسیار دور به امروز رسیده است . در هر جامعه ای نشان محبت و احترام است . در مسیحیت روی سنگ قبرها مشاهده می شود . از نظـر بعضی تعابیر دفینه یابی به مفهوم طلا است . و در اشکال مفرق مفهوم تله را میدهد. اما مفهوم و مفهوم ایـن تصویر به ایـن صورت هست که: یک قدم در سمت رهست و اما کمی پایین تر ورودی یک قبر با ارزش است . مد نظر داشته باشید به احتما ل زیاد تله دارد. در بیشتر دوره های تاریخی از علامت قلب استفاده شده است . در یکـی از نمونه های کشف شده در پارت ورودی یک قبر به همراه ۳ عدد سکه طلا (ساسانی) وجود داشته است .

علامت روباه:

حیوانی مکار و پر فریب با چشمانی نیمه درشت که پوزه(دهان) آن جلب دقت می نماید .

روباه بیشتر بانماد هایدیگـر به کار برده می شود از جمله شیر -ببر-انسان و…

روباه نظـر شما را به خود جلب می نماید وبه شما میگوید از مسیر من بیایید که در واقع میخواهد شما را فریب دهد .

به هیچ عنوان در مسیر روباه دنبال بـار نگردید.بـار در مسیر مخالف روباه است

نشانه ردپای برهنه یا علامت پا:

چنانچه رد پای رهست باشد به سمت انگشتان پا و متمایل به سمت رهست بایستی ارزیابی شود.

چنانچه رد پای چپ باشد به سمت انگشتان پا و متمایل به سمت چپ بایستی ارزیابی شود .

چنانچه رد پای چپ و رهست درکنار باشد در جهت پاها بایستی نگاه کرد. (در جهت پاها مکانی که با بقیه پارت ها مفرق هست بایستی ارزیابی شود.)

گفته می شود که چنانچه یک پا باشد گنج نزدیکتر و چنانچه دو پا باشد گنج دورتر هست ؛ همین طور چنانچه تنها پای چپ باشد دفینه نزدیکتر و برای پای رهست کمی دورتر خواهد بود.

اکثرا برای پای چپ ۳ الی ۷ و برای پای رهست ۱۰ قدم به جهت انگشت ها محاسبه می گردد.

جایی که ردپا وجود دارد؛   احتما ل ایـن که بتوانید دفینه ای را پیدا بکنید ؛ بسیار  زیاد است .

همچنین چنانچه نزدیک انگشتان به حد نخود یک حفره وجود داشته باشد و یا یک یکـی از انگشتان پا وجود نداشته باشد یا علامتی داشته باشد؛ در ایـن صورت ۴۰ الی ۷۰ قدم و در مسائل ی می توان ۱۱۱ قدم به سمت جلو برویم و یقینا یک گنجینه وجود دارد مگر آنکه در قدیم دور یا نزدیک به تاراج رفته باشد.

شایان ذکر است؛ پیدا کردن رد پا در داخل اتاقک یا راهرو و غار و زیر زمین؛ بصورت بالا محاسبه نمی گردد و بسته به محل و طرز قرار گرفتن و علائم موجود در کنار یا داخل آن؛ تعبیر و تفسیر ویژه به خود دارد.

و انتها ایـن که چنانچه در داخل کف پا علامت ضربدر یا بعلاوه و یا حتی یک نقطه یا سوراخ وجود داشت ؛ هدف در زیر آن است .

نشانه مربع:

نقوش مربع: مربعی یکـی از اشکال هندسی هست که بیش از هر شکل دیگـر به عنوان جهان ی ترین صورت در زبان نمادها به کارگرفته شده است . بر طبق نظـر فیثاغورث مربع نمایـن ده وحدت گونه ها و نشان دهنده مساوی یک چیز با خودش به نحوی نامتناهی هست و نتیجتاً می تواند نمادی از عدالت قانون تلقی شود که همه را به یک چشم می نگرد. از نظـر افلاطون مربع نمایـن ده هماهنگی هست که عالیترین فضلیت به شمار می آید؛ شناختی کامل که فرد می تواند از طریق آن به حقیقت مطلق دست یابد. ایـن شکل پر از رمز و راز هست و ثبات گراست . همراه با مستطیل که خود زایـن ده آن هست معماران؛ و هنرمندان زیادی از همه جهان را در طول تاریخ الهام بخشیده و آنان را به ابداع سطوح و ساختمان های سه بعدی واداشته است . مربع همراه با دایره؛ مثلث متساوی الاضلاع و صلیب نشأت گرفته از خود مربع یکـی از بنیادی ترین شکل های نمادین به شمار می رود. مربع شکلی ایستا و ثبات گرهست که اضلاع و زوایای مساوی ش احساسی از سکون؛ استحکام؛ حصار؛ منزل؛ کمال و استقرار بر می انگیزند. با ایـن همه وقتی ک یکـی از اضلاع یا زوایای ایـن شکل خمش پیدا می نماید ؛ به نحوی شگفت انگیز شکلی دیگـر حاصل خواهد کرد. واقعیت تنها به کمک مربع قابل بیان است .

 
نشانه و علامت عقاب :

عقاب در تمام زمان ها نماد قدرت و قوت بوده و درنده است . همواره نمادگر پول قدرتمند است . عقاب سمبل رب النوع وقت باستان؛ زئوس بوده است . در طول تاریخ و در بیشتر تمدن ها ایـن حیوان به عنوان سمبل قدرت؛ آزادی و اقتدار شناخته شده است . در وقت تمدن های روم؛ بیزانس و سلجوقیان؛ عقاب در اشکال مفرق ی نشان داده می شده است؛ به عنوان مثال می توان عقاب دو سر؛ عقاب با بال های باز یا با بال های بسته و اشکال مفرق دیگـر ی مثل ایـن ها را نام برد.با عکس های عقاب اکثرا در مناطق مسکونی مربوط به تمدن روم و سلجوقیان بیشترروبه رو می شویم. همـان طور که عقاب سمبل قدرت و آزادی تمدن ها بوده است؛ ممکن است در زمینه گنج ها از عکس های ایـن پرنده استفاده شده باشد؛ در ایـن حالت بایستی به بعضی از نکات دقت داشته باشیم.تصویر عقاب بایستی در محل های مرتفع و صخره ای قرار گرفته باشد. ایـن گونه سمبل ها گاه بصورت مجسمه ایـن پرنده و گاه بصورت برجسته کاری بر روی سنگ ها می باشند .

در هر دو حالت محل پنهان شدن گنجینه در چشمان عقاب پنهان شده است . ایـن گونه دفینه ها را می بایست در اراضی خاکی و محل های بازجستجو کرد.عقاب در تمام زمان ها نماد قدرت و اقتدار بوده است . در زمینه پول ایـن مطلب صادق است . ایـن سمبل همواره نشانگر پول زیاد است . ایـن گنجینه به احتما ل زیاد اموال یک جنگجو یا فرمانروایی هست که طرز استفاده از شمشیر رامی دانسته است . چنانچه بر بالای تصویر عقاب نقش صلیب وجود داشته باشد؛ به احتما ل بسیار ایـن گنجینه متعلق به وقت روم یا بیزانس است . و صلیب اشاره به دفینه دارد. میتواند مزار پادشاه باشد. چنانچه عقاب با بالهای باز به تصویر کشیده شده باشد؛ ایـن ثروت بعد از مرگ فرد و به منظور یادبود او دفن شده است . آن محل مزار فرد مورد نظـر نیست اما با ایـن حال اشیایی همـان ند شمشیر؛ نقاب قبر؛ کلاه خود جنگی؛ و غیره متعلق به او همراه پولهای او دفن شده است . چنانچه بال های عقاب بسته باشدو در حالت نشسته ؛ دفینه اش در غاری بسته است .در مکانی که نماد عقاب وجود دارد؛ بایستی در داخل سنگ به دنبال دفینه بود.سنگ زیر پای عقاب با ارزش است . سنگ های اطراف بایستی با دقت ارزیابی شوند؛ سنگ های مفرق بایستی کاوش شوند. جهت نگاه عقاب و یا جهتی که دمش نشان می دهد را بایستی جستجو کرد.به وسیله ایـن عکس های نمی توان تعین مسافت نمود اما به احتما ل زیاد یک علامت صلیب یا یک غار در جهت نگاه چشمان عقاب وجود دارد. در جهت نگاه عقاب یک دشت مسطح یا بقایای شهری قدیمی وجود ندارد؛ حتما بایستی منطقه ای صخره ای باشد. دربـار ه ایـن موضوع سخنان و روایاتی وجود دارد که نمی توان از صحت آنها مطمئن بود؛ با ایـن حال ما ایـن سخنان را در ایـن جا می آوریم:

– چنانچه بر بالای سر عقاب صلیب قرار داشته باشد آنجا مزار یک پادشاه یا شخصی مالک قدرت هست و به معنای سوگند و یا تأیید است .

– چنانچه بال های عقاب باز باشد آن محل یک مزار نیست بلکه محل یا لوحه یادبودی هست که برای فرد مورد نظـر ساخته شده است .

– چنانچه در نزدیکـی تصویر عقاب؛ قبر فرد مورد نظـر قرار گرفته باشد؛ به همراه پیکر او اشیای شخصی اش ) همـان ند شمشیر؛ زره؛ و کلاه خود( دفن شده است .

– چنانچه تصویر عقاب به شکل نماید ه کاری شده باشد؛ معنادار نیست و سمبل حکومتی است و در ایـن جا بایستی به دنبال علایم نماید ه کاری شده دیگـر ی بگردیم که آنها ما را به محل گنج راهنمایی خواهند کرد.مار می تواند به عنوان نشان دوم وجود داشته باشد.در مورد عقاب ارزش دادن به ایـن مسائل می تواند سودمند واقع گردد:

الف) چنانچه در تصویر عقاب شیء گوی مانندی در بین پنجه های او قرار گرفته باشد؛ امکان دارد کهان تصویر نشان یک گورپشته)تل خاکی( باشد.

ب) چنانچه منقار بالایی عقاب بلندتر باشد؛ گنج پنهان شده را بایستی در طرف جلوی تصویر جستجو کرد؛ و در حالت عکس یعنی وقتی که نوک پایینی عقاب بلند باشدبایستی در پشت تصویر به دتبال گنجینه گشت.

ج) چنانچه چشمان عقاب بیش از میزان معمول برجسته شده باشد در ایـن حالت بایداحتما ل وجود گور پشته را در نظـر گرفت.تصویر عقابی که سر آن خمیده و رو به پایین باشد؛ عکسهایی برجسته می باشند که دراجتماع های ارمنی- رومی و بخصوص اصولا یساها و میادین شهرهای آنان قرار داده می شده هست و مفهوم « سر سلجوقیان را خم کردیم »را به همراه داشته است . عقاب بر وجود قبر شاه دلالت می نماید و قالبا دفینه موجود در آن در دامنه کوه و در غار یا دخمه ای مسدود شده؛ است .از نشانه های دیگـر عقاب به میتوان به مسائل زیر اشاره کرد.

 نشانه عقاب در گنج یابی

۱-  وقت ی دو بال عقاب بسته باشدروبروی دید عقاب درست آنطرف دره؛ سنگی ویِژه یا دهانه ای بسته شده؛ وجوددارد؛ از سمت رهست یا چپ آن ؛ به طول یک و نیم متر بایستی حفاری بکنید .

۲- وقت ی عقاب در حال پرواز باشدهدف بر روی تپه یا بالای کوه مقابل است و مستقیماٌ می بایست زیر آن محل را حفاری کنیم.

۳- وقت ی دوبال عقاب کاملاً جمع شده و سرش کاملاً پایین باشدمی بایست درست زیر همـان محل را حفاری بکنید .
۴- عقابی که بالهایش را جمع کـرده و در جلوی منقار و پشت سرش دو جوغان وجود داشته باشدکم کردن مسافت بین دو جوغان از منقار تا پشت سر عقاب و پس تقسیم عددحاصل بر طول سر تا گردن و پس به همـان سمتی که خمیدگی منقارش نشان می دهد؛ حرکت کـرده و آنجا را حفاری نمایید.

۵- عقابی که بالهایش را جمع کـرده و در وسط آن جوغانی باشدفصله بین جوغان تا انتهای پایین دم یا پاهای آن را محاسبه کرده و حاصل راتقسیم بر طول سرتا گردن کـرده و به سمت منقارش حرکت کـرده و پس حفاری بکنید .

۶- عقابی که به پایین نگاه می نماید دفینه درست در محل نگاهش است .

۷- عقابی گه به بالا نگاه می نماید و بال هایش را جمع کـرده هست دفینه درست در بالای سر آن قرار دارد.

۸- عقابی که بالهایش نیمه باز باشند و آماده ی پرواز باشد از پشت سر تا زیر پرهای بالش را حساب کـرده و به سمت منقارش رفته و حفاری نمایید.

۹- پرندگان شکاری دیگـر نیز؛ تفسیر و راه حلی مشابه عقاب دارند با ایـن فرق که سایز دفینه های دیگـر پرندگان کمتر از سایز دفینه عقاب است .

نشانه سنگ و صخره متحرک :

گر چندین جوغن بر روی یک سنگ یا صخره متحرک دیدید . مثل سنگی در زمین کشاورزی یا بیابان که قابل حرکت باشد نشانه چندین قبر هست که در همـان حوالی موجود هست قبرها را مثل شکل بالا پیدا می بکنید و بعد از پیدا کردن اولین قبر بقیه قبرها رو به عقب می باشند برای پیدا کردن فاصله بین قبرها بایستی فاصله بین جوغن ها را حد گیری کـرده و هر یک سانتیمتر را یک متر محاسبه بکنید .چنانچه یک جوغن روی یک صخره دیدید که یک خط به آن جوغن وصل بود نشانه قبر یک فرد بلند بار است . فاصله بین نشانه تا قبر را مثل شکل بالا محاسبه می کنیم.

اصولا کاسه ها و جوغنها اینگونه تقسیم می شوند.

از نظـر عمق و حد :

  • کاسه و یا جوغن ها از لحاظ حد به سه گروه کوچک متوسط و بزرگ تقسیم می شوند.
  • کاسه و یا جوغن ها از لحاظ عمق به صورت عمیق و به صورت کم عمق یافت می شوند.

از لحاظ وضعیت :

  • آن هایی که در سقف غارها و یا اتاق ها یافت می شوند.
  • آن هایی که نشانه قبر می باشند و در نزدیکی قبری قرار دارند.
  • آن هایی که در کنار و همراه سایر علامت ها استفاده می شود.
  • آن هایی که دفینه در داخل و یا زیر آن ها قرار دارد.

نکته با ارزش : دوست ها کاسه به سنگی گفته خواهد شد که تنها یک سر آن سوراخ باشد و از درونش زمین زیر آن معلوم نباشه اما جوغن به سنگی گفته میشه که دارای دو سوراخ از سر تا ته آن باشه و از ته آن زمین معلوم باشه.

کاسه نماید ه شده روی سنگ

ایـن کاسه های نماید ه شده که به شکلهای متفاوت نماید ه کاری شده اند(مربع و گرد و مستطیل) نماد قبر می باشند .در قدیم اعتقاد داشته اند که از آبی که در آن کاسه جمع می شود توسط مرده داخل قبر نوشیده می شود .یعنی در اطراف سنگی که کاسه نماید ه کاری شده قبری وجود دارد.همه ایـن علامت ها بـار ندارند.سنگهایی که قابل حرکت می باشند و از جای دیگـر ی به انجا آورده شده دارای بـار می باشند .بدین صورت که تنها یه زرع زیر سنگی که کاسه روی آن نماید ه کاری شده را بکاوید.بـار ان عموما یک خمره کوچک است . پس سراغ کاسه هایی که روی یک سنگ ریشه دار می باشند نروید.

در ایـن فایل ؛ تمام جوغن ها با تصویر معین و تعریف شده اند و در کار باستان شناسی و گنج یابی و دفینه ها بسیار کارآمد بوده و حاصل سـال ها مطالعه و تحقیق است .

نشانه جوغن | سایت اموزشی و مشاوره باستان شناسی

bastanshenas.com/نشانه-جوغن.html

Posted by ادمین on اسفند ۴ام, ۱۳۹۳ in باستان شناسی دفینه, علائم و نشانه‌های محل … اگر یک جوغن روی یک صخره دیدید که یک خط به آن جوغن وصل بود نشانه قبر یک فرد …

Oct 11, 2015 – دانلود کتاب باستان شناسی جوغن ها رمزگشایی و رمزیابی آثار علائم و … دانلود کتاب PDF نمادها نشانه ها و علامت های گنج و دفینه برای باستان شناسان,.

جوغن ها – گنج و دفینه یابی به روش علمی – رز بلاگ

hamidreza77.rozblog.com/…/انواع-جوغن-ها-در-گنج-یابی-و-دفینه-…

Feb 19, 2014 – در اینجا سعی شده تا اصولی ترین و متداول ترین روش استفاده از جوغن ها بیان بشه اما در دوره های مختلف و حتی در مناطق مختلف اصول بکارگیری جوغن با…,جوغن ها,گنج و دفینه یابی به روش علمی. … باستان شناسی مرگ [۰] · تپه حسنلو …

نشانه جوغن در گنج یابی – باستان شناسی و دفینه

www.moshkabadi.lxb.ir/tag/%20جوغن/%۲۰جوغن.htm

اگر چندین جوغن بر روی یک سنگ یا صخره متحرک دیدید . مثل سنگی در زمین کشاورزی یا بیابان که قابل حرکت باشد نشانه چندین قبر است که در همان حوالی موجود است …

پاسخ کارشناسی به سوالات. پاسخ درباره (جوقان با آبراه و پای راست). سوال. یک جوغان به قطر ۲۰ سانت و عمق ۱۵ سانت میباشد و طول آبراه آن ۷ سانت میباشد لطفا راهنمایی …

( دلایل آن در نسخ استخوانی و نحوه تدفین آریایی تشریح شده ) این قبور حفره مانند ، شباهت زیادی با کاسه و یا هاون داشت به نظر نگارنده علامت جوغن از همان زمان برای نماد …

دانلود کتاب رمز گشایی جوغن ها(شناخت گنج یابی) – فروشگاه ایرانیکا

iranika.4kia.ir/…/دانلود-کتاب-رمز-گشایی-جوغن-ها(شناخت-گنج-یاب…

در کتاب رمزگشایی جوغن ها، تمام جوغن ها با تصویر مشخص و تعریف شده اند و در کار باستان شناسی و گنج یابی و دفینه ها بسیار کارآمد است.

جوغن شناسی – اکادمی گنج یابی به روش عملی

www.szgoogli.com/post/130Translate this page

باردید دیروز : ۹۰۴ :: بازدید هفته : ۳۶۷ :: بازدید ماه : ۲۴۵۰۷ :: بازدید سال : ۲۷۷۳۴ :: بازدید کلی : ۸۴۴۴۴٫ جوغن شناسی. نوشته شده توسط : سعید. :: برچسب‌ها: جوغن شناسی …

دانلود کتاب جوغنها (جوغن شناسی)تفسیر و – خانه

toorsee.ir/post/دانلود+کتاب+جوغنها+(جوغن+شناسی)تفسیر+و+

دانلود کتاب جوغنها (جوغن شناسی)تفسیر و کارشناسی آثار و … در این پست دانلود رایگان کتاب الکترونیکی PDf جوغن ها یا جوغن نامه رمزیابی و رمزگشایی .

جوغن شناسی – اکادمی گنج یابی به روش عملی – loxblog.Com

www.szgoogli.loxblog.com/…/جوغن%۲۰شناسی/جوغن%۲۰شناسی.ht…

Searches related to جوغن شناسی

جوغن در سنگ متحرک

جوغن در باستان شناسی

انواع جوغن در گنج یابی

دانلود کتاب جوغن نامه

 در این پست از سایت خودمونی شما عزیزان را با جوغن شناسی و معنی و مفهوم جوغن شناسی بیشتر آشنا کردیم و یک کلیپ و تعدادی عکس برای شما عزیزان به نمایش گذاشتیم .امیدواریم که از پست ما نهایت استفاده را برده باشید .
جوغن شناسی چیست ؟ ، معنی و مفهوم جوغن شناسی
۳ (۶۰%) ۱ vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.