عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

حد ترخص چند کیلومتر است

حد ترخص چند کیلومتر است

در ادامه همین مطلب می پردازیم که حد ترخص چند کیلومتر است

حد ترخص چند کیلومتر است
حد ترخص چند کیلومتر است

حد ترخص چند کیلومتر است , حد ترخص چند کیلومتر است خامنه ای , حد ترخص از نظر خامنه ای –حد ترخص چند کیلومتر است مکارم شیرازی , حد ترخص تهران –حد ترخص مشهد , مسافت شرعی چقدر است , حد ترخص اصفهان چند کیلومتر نماز شکسته است

مطلب مرتبط :

حد ترخیص

جهت آن که نماز خویش را شکسته بخوانیم چه مقدار مسافت نیاز هست که طی نماییم؟

حَدِّ تَرَخُّص مسافتی هست که مسافر می بایست از آنجا به بعد نمازش را شکسته خوانده شود و می‌تواند روزه خویش را افطار نماید . بر طبق احادیث؛ ایـن نقطه جایی هست که اذان شهر شنیده نشود یا دیوارهای آن دیده نشود.

فرق مسافت و میزان ترخص

یکـی از شرایط شکسته شدن نماز مسافر آن هست که مسافر تصمیم داشته باشد دست‌کم ۸ فرسخ شرعی)بین ۴۰ تا ۴۵ کیلومتر) مسافرت نماید . به ۸ فرسخ؛ مسافت شرعی گفته می‌شود.

مسافر وقتی می‌تواند نمازش را شکسته خوانده شود یا روزه‌اش را افطار نماید که مقدار معینی از راه را طی کـرده باشد. ایـن مقدار مفرد میزان ترخص نامیده شده است . همین معیار زمان رسیدن به وطن یا رسیدن به جایی که اقامت در آنبیشتر از ده روز باشد جاری است .

مقدار میزان ترخص

بر طبق احادیث امامان شیعه؛ میزان ترخص جایی هست که اذان شهر یا روستا شنیده نشود و دیوارهای آن دیده نشود.  فقیهان شیعه در ایـن که آیا هر دو شرط می بایست با باشند یا تحقق یکـی از آن‌ها ضروری هست اختلاف دارند.

ملاک فقیهان در دیده شدن یا نشدن دیوارها؛ ساختمان‌های معمولی در زمینی صاف است . از وقتی که شهرهای بزرگ ایجاد شده‌اند و اذان از رسانه‌ها پخش می‌شود مشخص میزان ترخص مساله شده است . برخی فقیهان معتقد شده‌اند که در بلاد کبیره معیار میزان ترخص آخرین دیوارهای محله هست نه دیوارهای شهر.

به فتوای اکثر فقیهان شیعه همچنین اگر روزه‌دار قبل از رسیدن به میزان ترخص روزه خویش را افطار نماید ؛ می بایست علاوه بر قضای روزه آن روز؛ ‌ کفاره بدهد.

مطالب مرتبط:

حد ترخص از نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

۱٫ همچنین اگر بخواهید از راهى که ۸ فرسخ* هست به آنجا بروید؛ می بایست نماز را شکسته بخوانید و همچنین اگر از راهى که ۸ فرسخ نیست بروید می بایست تمام بخوانید.

۲٫ ابتداى ۸ فرسخ را می بایست از خانه‌هاى انتها شهر حساب نمایید.

* ۸ فرسخ یعنى ۴۵ کیلومتر هر چند به صورت رفت و برگشت باشد.

حد ترخص از نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

۱٫ معیار مسیری هست که از آن راه می رود.

۲٫ آخرین مسکن های شهر ملاک است .

حد ترخص از نظر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی 

۱٫ همچنین اگر از راهی رود که از شهر خارج می شود و فاصله اش تا مقصد حدوداً ۴۵ کیلومتر همچنین اگر نخواهد برگردد و یا ۵/۲۲ کیلومتر همچنین اگر بنای بازگشت دارد مسافر هست و نمازش شکسته می شود و مسکن های انتها شهر ابتدای سفر او محسوب می گردد؛ ولی همچنین اگر از راهی که تماماً شهر هست تا مقصد می رود و اتصال مسکن ها تا مقصد ادامه دارد مسافر نیست و نمازش تمام است . والله العالم

۲٫ مسکن های مسکونی انتها شهر در حکم دیوار شهر هست و انتهای شهر و ابتدای سفر حساب می شود . والله العالم

حد ترخص از نظر حضرت آیت الله هادوی تهرانی 

معیار سفر شرعی که سبب شکسته شدن نماز یا سقوط وجوب روزه می شود «یک روز راه» است . مراد از «روز» در مقابل «شب» هست و برکوتاه ترین روز صادق است؛ و مقصود از «یک روز راه» مسافتی هست که وسائط نقلیه عمومی در مدت یک روز به صورت متعارف طی می کنند.

با ایـن وصف؛ همچنین اگر شخصی سفری انجام دهد که رفت و برگشت وی معادل ایـن مقدار مسافت باشد؛ نماز وی شکسته می شود و روزه بر او واجب نیست.

مسافت سفر از انتهای شهر – یعنی دیوار آخرین مسکن ها یا تأسیسات شهر- محاسبه می شود .

حد ترخص چند کیلومتر است
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.