عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

حکم دوستی با دختر نامحرم

حکم دوستی با دختر نامحرمReviewed by سجاد on Oct 21Rating: 5.0

حکم دوستی با دختر نامحرم

حکم دوستی با دختر نامحرم
حکم دوستی با دختر نامحرم

 

در این مطلب می پردازیم به اینکه حکم دختر و پسر و روابط آنها از نظر اسلام چه حکمی دارد را می انید تا انتهای همین مطلب ببینید و همین طور که آیا از نظر اسلا این روابط گناه است یا خیر در این موضوع به همه این چیزها پرداخته شده است .

حکم دوستی با دختر نامحرم, حکم قضایی دوستی دختر و پسر  , احکام دوستی دختر و پسر , رابطه دختر و پسر از نظر قرآن , روابط دختر و پسر از دیدگاه اسلام , روابط دختر و پسر قبل ازدواج , رابطه دختر و پسر از نظر شرعی , رابطه دختر و پسر از نظر روانشناسی , آیا داشتن دوست دختر خوب است؟, حکم قضایی دوستی دختر و پسر

مطلب مرتبط :

رابطه و دوستی پسر و دختری که نامحرم هستند ؛ به گونه‌ای که امروز در جامعه ما وجود دارد و مرزها و احکام شرعی مراعات نمی شـود ؛ حرام و دارای اشکالات زیاد است . چرا که این نوع دوستی ها؛ مثل دوستی دو دختر؛ یا دو پسر با ناست . آنچه در این دوستی ها مبادله می شود؛ غیر از دوستی های با همجنس خواهد بود.
در آغاز نوجوانی به علت بیداری غرایز و شدت حالات هیجانی؛ گرایش دختران و پسران به دوستی با جنس مخالف بیش تر می شود. داشتن دوست؛ اعتماد به خویش را تأیید و تقویت می نماید . نیازهای عاطفی و احساسی را تا میزانی تأمین می نماید؛ در صورتی که پیوند دوستی گسسته شود؛ فرد نسبت به ارزش های وجودی خود دچار شک و تردید می شـود .
بعضی از نوجوانان و جوانان؛ داشتن دوست دختر را نوعی محبوبیت؛ قدرت اجتماعی و موفقیت برای خود محسوب می کنند. در شرایطی که توانایی تشکیل خانواده از طریق وصلت را ندارند؛ عده ای از آنان؛ نیازهای جنسی و عاطفی خویش را از طریق دوستی های افراطی برطرف می نمایند. متقابلاً برخی دختران رابطه با پسران را نوعی جذابیت برای خود تلقی می کنند؛ متأسفانه اکثر قریب به اتفاق این دختران تصور می کنند که این دوستی ها به وصلت منتهی می شوند.

اصولاً تحول عاطفی دختران متفاوت از پسران است . پسران نسبت به جنبه غریزی تخیلات خود غافل باقی نمی مانند؛ ولی دختران در این دوستی ها اکثرا ً به دنبال عشق آرمانی و رمانتیک هستند . آن ها این عشق را آسمانی و پاک می دانند. خیانت در آن را گناهی عفو ناپذیر می شمارند.
پسر جوان در جست و جوی لذت های جنسی خود با وعده های فریبنده و دروغین؛ دختر جوان را تسلیم خواسته های خود می نماید . بعد از مدتی روابط نامشروع؛ و در پی آن تسلیم نشدن پسر برای ازدواج؛ دختر جوان دچار آسیب روانی می شود. احساس افسردگی؛ پوچی و بی ارزشی می نماید .

متأسفانه در فرهنگ ما؛ آسیب های اجتماعی؛ تربیتی و روانی چنین دوستی هایی بیش تر مدقت دختران است . پسران بدون هیچ گونه محدودیتی؛ تجربه های متنوع این دوستی ها را پشت سر می گذارند. ولی دختر؛ همچنین اگر یک نمونه چنین دوستی با جنس مخالف را تجربه نماید ؛ تا پایان عمر شأن و حرمت خویش را از دیدگاه خانواده و جامعه از دست می دهد.
برچسب ناشایست بودن را با خود حمل می نماید . آثار سوء این تجربهِ بد بعد از وصلت به نوعی در زندگـی اش نمایان می شود.
دوستی های خیابانی؛ عاری از شکوفایی محبت و عشق واقعی است . بیش تر یک پیوند غریزی است . همچنین اگر هم به وصلت منتهی شود؛ پشتوانه عشق و محبت ندارد. چنین ازدواجی دوام پیدا نمی نماید ؛ زیرا پسر و دختر جوان بیش تر شریک لذت های جنسی یکدیگر بوده اند. زندگی واقعی بعد از وصلت امری فراتر از ارضای غرایز جنسی است . در تجربه این دوستی ها؛ فرصتی برای انتخاب و معرفت صحیح یکدیگر به وجود نمی آید؛ زیرا در اوج هیجانات ناشی از غرایز جنسی؛ اشخاص نمی توانند عاقلانه و آگاهانه یکدیگر را بشناسند و انتخاب کنند. همچنین اگر هم اجبـار اً ازدواجی صورت گیرد؛ بعد از مدتی کوتاه به جدایی و طلاق منتهی می شـود .

حکم دوستی با دختر نامحرم
حکم دوستی با دختر نامحرم

به طور کلی دوستی دختر و پسر آسیب های فراوانی دارد از جمله؛

۱- فقدان معرفت درست و واقع بینانه:
اکثرا ادعا می شـود این گونه روابط و دوستی ها به انگیزه وصلت شکل می گیرد؛ ولی با کمی دقت فهمیده می شود؛ روح حاکم بر این دوستی ها عشق ورزی کور است؛ نه خرد ورزی. این نوع انتخاب که در فضایی آکنده از احساسات و عواطف انجام می گیرد ؛ به دلیل عدم معرفت عمیق و واقع بینانه؛ زندگی مشترک را تلخ و آینده را تیره و تار می سازد.

۲-ایجاد جو بدبینی:
دختر و پسر نسبت به بعد از وصلت اعتماد نداشته و شانس وجود رابطه ای دیگر را می دهند.

۳-افت تحصیلی یا رکود علمی:
به علت تمرکز و دقت صرف به دیدارها و ملاقات بودن ی و تلفنی مانع بزرگی برای پیشرفت و ترقی علمی ایجاد می شود.

۴- عدم استقبال از تشکیل خانواده:
این گونه روابط و دوستی ها اکثرا به انگیزه تفنن و سر گرمی شکل می گیرد. در خلال آن از خود باوری و زود باوری دختران سوء استفاده می شـود . حس تنوع طلبی انسان از یک طرف و فقدان علت بازدارنده از طرف دیگر سبب می شـود برخی سراغ وصلت و تشکیل خانواده نروند.

۵- اضطراب ؛ تشویش و احساس نگرانی:
در دوستی های موجود بین دختران و پسران به علت پایداری خانواده و جامعه در مساوی این مسئله؛ این گونه دوستی ها با مخاطرات روانی گوناگون از جمله اضطراب و تشویش همراه است . وجود افکار دیگری جون احساس گناه و استرس از تهدیداتی که توسط پسر جهت فاش کردن روابطش با دختر صورت می گیرد؛ یک تعارض داخلی و اضطراب مستمر را دنبال خود دارد.

۶-محرومیت از وصلت پاک:
دخترانی که در پی این روابط هستند ؛ اکثرا به جرم آلودگی به این روابط؛ شرایط وصلت پاک را از دست می دهند. اما این گونه روابط ناسالم حتی در وصلت پسران نیز تاخیر ایجاد می کند.

از نظـر اسلام زن و مرد دو موجودی هستند که مکمل یکدیگرند و خداوند متعال مهربان آنان را جهت همدیگر آفریده است؛ یکـی از نیازهایی که زن و مرد به همدیگر دارند ؛ نیاز جنسی است . ولی برآورده شدن ایـن نیاز می بایست در چهارچوب قوانین و دستورات اسلام باشد تا به گوهر پاکی و عفت طرفین هیچ گونه خدشه ای وارد نشود.

از نظـر شرع مقدس اسلام؛ هر گونه رابطه بین دختر و پسر؛ قبل از ازدواج؛ اعم از رابطه مستقیم و غیر مستقیم؛ همچنین اگر با قصد لذت (جنسی) باشد یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن رابطه وجود داشته باشد؛ جایز نبوده و اشکال دارد. ولی رابطه شغلی و پیشرفته و علمی و تحصیلی؛ همچنین اگر سبب فتنه و مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود؛ اشکال ندارد.

حکم دوستی با دختر نامحرم
حکم دوستی با دختر نامحرم

جواب تفصیلی

از نظـر اسلام زن و مرد دو موجودی هستند که مکمل یکدیگرند و خداوند متعال مهربان آنان را جهت همدیگر آفریده است . قرآن کریم می فرماید: از نشانه های (قدرت) اوست که برایتان از جنس خودتان همسرانی آفرید؛ تا به ایشان آرامش یابید و بین شما دوستی و مهربانی نهاد؛ …..» [۱]

یکـی از نیازهایی که زن و مرد به همدیگر دارند ؛ نیاز جنسی است . ولی برآورده شدن ایـن نیاز می بایست در چهارچوب قوانین و دستورات اسلام باشد تا به گوهر پاکی و عفت طرفین هیچ گونه خدشه ای وارد نشود.

اسلام جهت بر آورده شدن نیازهای زن و مرد؛ چهارچوب تزویج (دائم و موقت) را مفرد کـرده است و هر گونه رابطه جنسی اعم از حرف های عاشقانه؛ لمس و نوازش و … می بایست بعد از عقد تزویج باشد. و حتی دختر و پسری که با نامزد هستند و قرار است که در آینده ی نزدیک با تزویج کنند قبل از تزویج نمی توانند از یکدیگر استفاده و لذت جنسی ببرند حتی همچنین اگر در میزان گفت و شنودهای عاشقانه و دست دادن باشد.

بهر حال از نظـر اسلام؛ برآورده شدن نیازهای جنسی زن و مرد؛ الزاماً می بایست در چارچوب شرع مقدس باشد. تزویج مزمان یکـی از راه حل ها است ولی شرایطی دارد که می بایست رعایت شود یکـی از شرایط آن اجازه پدر و مادر دختر است (سایر شرایط آن در رساله های عملیه آمده است). [۲]

اکثر مراجع فعلی؛ عقد نکاح (مزمان یا دائم) با دختر باکره را مشروط به اجازه پدر و در صورت فقدان پدر؛ جد پدری می‏دانند [۳] ؛ ولی همچنین اگر باکره نباشد و یا پدر و جد پدری نداشته باشد؛ نیازی به اجازه نیست. [۴]

اما در جایی که انسان بخواهد صرفا یک رابطه معمولی با جنس مخالف داشته باشد؛ آیا مجاز است یا نه؟

مطالب مرتبط:

با نگاهی به جواب مراجع عظام تقلید به برخی از استفتاءات؛ جواب سؤال فوق را پی گیری می کنیم:

سؤال۱: آیا در گفتگوی زن و مرد نامحرم؛ فرقی بین گفت و گوی مستقیم و از راه دور هست؟

همه مراجع: خیر؛ هیچ تفاوتی در حکم نمی نماید و در هر دو مورد؛ همچنین اگر با قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد؛ اشکال دارد. [۵]

سؤال۲: چت کردن با جنس مخالف و رد و بدل کردن حرف های معمولی؛ چه حکمی دارد؟

همه مراجع: در صورتی که خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد. جایز نیست. [۶]

سؤال۳: آیا سلام کردن مرد به زن نامحرم و زن به مرد نامحرم؛ جایز است؟

همه ی مراجع: همچنین اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد؛ اشکال ندارد. [۷]

سؤال۴: شوخی کردن با نامحرم چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: همچنین اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا بترسد به گناه بیفتد؛ جایز نیست. [۸]

سؤال۵: آیا رابطه صمیمی بین دختر و پسر در وقت همکاری یا مهمانی اشکال دارد؟

همه ی مراجع: دوستی بین دختر و پسر جایز نیست؛ چون ترس افتادن به گناه در بین است . ولی رابطه شغلی؛ همچنین اگر سبب مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود؛ اشکال ندارد. [۹]

سؤال۶: نامه نگاری با نامحرم و طرح مسائل شهوانی از طریق ایمیل؛ چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: طرح مسائل ی که سبب ایجاد فتنه و فراهم آوردن زمینه فساد است؛ اشکال دارد. [۱۰]

از مجموع مطالب و مسائل مطروحه ی فوق نتیجه می گیریم که: هر گونه رابطه بین دختر و پسر؛ قبل از ازدواج؛ اعم از رابطه مستقیم و غیر مستقیم؛ همچنین اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن وجود داشته باشد؛ جایز نبوده و اشکال دارد.

اما رابطه شغلی و پیشرفته و علمی و تحصیلی؛ همچنین اگر سبب فتنه و مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود؛ اشکال ندارد. [۱۱]

[۱] روم؛ ۲۲٫

[۲] توضیح المسائل مراجع؛ ج ۲؛ از ص ۴۴۹ تا ۴۶۰؛ تحریر الوسیله؛ ج ۲؛ ص ۷۰۱ تا ۷۰۷ و از ص ۷۳۴ تا ۷۳۶٫

[۳] ظهور ایـن عبـار ات در آن است که ایـن هم شرط تکلیفی است و شرط وضعی یعنی عقد دختر باکره بدون اذن پدر حرام و باطل است .

[۴] جهت اطلاع بیشتر ر.ک به نمایه های: ۷۵۴.

[۵] امام؛ استفتاءات؛ ج ۳؛ (نظـر ) س ۵۲؛ بهجت؛ توضیح المسائل ؛ م ۱۹۳۶؛ مکارم؛ استفتاءات؛ ج ۱؛ س ۸۱۹؛ تبریزی؛ استفتاءات؛ ۱۶۲۲؛ صافی؛ کامل الاحکام؛ ج ۲؛ ص ۱۶۷۳؛ نوری؛ استفتاءات؛ ج ۲؛ س ۶۵۶؛ فاضل؛ کامل المسائل ؛ ج ۱؛ ۱۷۱۸؛ خامنه ای؛ اجوبه الاستفتاءات؛ س ۱۱۴۵؛ العروه الوثقی؛ ج ۲؛ النکاح م ۳؛ سیستانی؛ sistani.org (اینترنت)؛ س ۲۰ و ۱۹؛ دفتر: وحید.

[۶] سیستانی؛ sistani.org ؛ اینترنت؛ تبریزی؛ tabrizi.org ؛ اینترنت؛ دفتر: همه.

[۷] العروه الوثقی؛ ج ۲؛ النکاح؛ م ۳۹ و ۴۱٫

[۸] همان؛ م۳۱ و ۳۹؛ فاضل کامل المسائل ؛ ج ۱؛ س ۱۷۲۰ و خامنه ای؛ استفتاء؛ س ۷۸۲٫

[۹] خامنه ای؛ استفتاء؛ س ۷۷۹ و ۶۵۱ و دفتر: همه.

[۱۰] امام؛ استفتاءات؛ ج ۳؛ پرسشها متفرقه؛ س ۱۲۷؛ دفتر: همه.

[۱۱] برگرفته از رساله ی دانشجویی؛ دفتر ۱۶؛ صص۱۹۱- ۱۹۵

حکم دوستی با دختر نامحرم
به این مطلب امتیاز دهید

1 نظر
  1. زیبا احمدپور از تبریز می گوید

    عالی بود . اگر در رابطه دوستی دختر خیانت کند و با فرد دیگری ازدواج کند چه حکمی داره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.