عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای

 

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای
حکم شرعی بازاریابی شبکه ای

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای از دیدگاه مقام معظم زهبری و …. در ادامه مطلب نوشته شده است شما می توانید با مراجعه به پایین صفحه مطالب را دنبال کنید .

نظر مقام معظم رهبری , نظر شورای نگهبان در مورد بازاریابی شبکه ای, نظر آیت الله مکارم شیرازی در مورد بازاریابی شبکه ای , نظرحضرت آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای , نظرحضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(حفظه الله تعالی)درموردبازاریابی شبکه ای , سؤال مجدّد از آیت الله مکارم شیرازی , نظرحضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای ,  نظرحضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای , نظر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی (حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای

نظر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله تعالی) در مورد بازاریابی شبکه ای :

به طور کلّى بازاریابى شبکه اى صورت شرعی ندارد؛ و ایـن قبیل مسائل می بایست بر طبق قوانین مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تأیید شورای محترم نگهبان باشد؛ و در صورت نبود قانون ضروری است از طریق مجاری قانونی اقدام شود.

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای
حکم شرعی بازاریابی شبکه ای

نظرحضرت آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای :

بسمه تعالی؛ فعالیّت بازاریابی شبکه ای به نحو مذکور اجازه داده نخواهد شد ولی در ایـن مسأله همچنین می توانید به مجتهد  جامع  الشرایط  دیگر  با رعایت الأعلم فالأعلم  مراجعه نمایید. [۱]  و الله العالم.

نظرحضرت آیت الله العظمی وحیدخراسانی(حفظه الله تعالی)در موردبازاریابی شبکه ای :

بازاریابی شبکه ای بنابراحتیاط واجب درست نیست؛ و در ایـن احتیاط واجب نهمچنین می توانید به فردی دیگر رجوع نمایید.

نظرحضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(حفظه الله تعالی)درموردبازاریابی شبکه ای :

با اهداء سلام و تحیت؛ تنها در صورتی که بازاریابی به صورت شبکه ای و زیر مجموعه ای نباشد و سود حاصله تنها به بازاریاب اول تعلّق گیرد اشکالی ندارد و غیر آن؛ اشکال دارد.

اما ممکن است در طرح های جدید؛ برخی از اشکالات ایـن کار برطرف شده باشد؛ ولی هنوز اشکال اصلی که استفاده بازاریاب های بالواسطه است و نوعی اکل مال به باطل است وجود دارد.

دراین زمینه همچنین می توانید به کتاب (بازاریابی شبکه ای یا کلاهبرداری مرموز) که در قسمت تألیفات سایت ما زیر شاخه فلسفه احکام مراجعه فرمایید.

به طور کلّى بازاریابى شبکه اى صورت شرعی ندارد؛ و ایـن قبیل مسائل می بایست بر طبق قوانین مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تأیید شورای محترم نگهبان باشد؛ و در صورت نبود قانون ضروری است از طریق مجاری قانونی اقدام شود

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای
حکم شرعی بازاریابی شبکه ای

سؤال مجدّد از آیت الله مکارم شیرازی:

سلام علیکم: در مورد سوال ی که با کد رهگیری ۹۳۰۶۰۱۰۰۵۳ ثبت شده است؛ به اطّلاع می رساند که مبالغی که به واسطه خریدهای سطوح دیگری به حساب فرد واریز می شود ؛ به عنوان حقّ مدیریت و پی گیری برنامه ها؛ بودن در جلسات آموزش و خرید و عضوگیری و همین طور پیگیری خرید و … است که فرد جهت شرکت انجام می دهد در واقع ایـن فرد وکیل شرکت در جهت عضو گیری تازه و پی گیری مسائل آنها و واسطه بین شرکت و خریداران است؛ اخذ چنین مبلغی که با عنوان حقّ مدیریت آن را می-شناسیم؛ باز اشکال دارد؟

مطلب مرتبط: ترفند ارائه و نمایش محصول به مشتریان

جواب از آیت الله مکارم شیرازی:

مطالب مرتبط:

با اهداء سلام و تحیت؛ فریب ایـن گونه توجیهات را نباید خورد؛ اینها صوری است و در واقع عرفاً کاری صورت نمی گیرد تا در مقابل عضو گیری سطوح دیگر مستحقّ اخذ اجرت باشد.

همچنین اگر واقعاً کار مثبتی انجام می شود می تواند در مقابل آن کارها حقّ الزحمه بگیرد.

نظرحضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای:

بسم الله الرحمن الرحیم؛ علیکم السلام ورحمه الله. به طور کلّی گرفتن مبلغ مشخّصی در قبال فروش کالا و معرّفی مشتری تحت عنوان جعاله مانعی ندارد؛ ولی مطالبه وجه در قبال عملکرد اشخاص بعدی (که توسّط بازاریاب اول معرّفی شده اند) از جانب بازاریاب اول؛ وجه شرعی ندارد مگر آنکه خود شرکت با میل خود چیزی پرداخت نماید . والله العالم.

نظرحضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای:

بازار یابی شبکه ای تنها در صورت وجود همه شرائط ذیل جائز است:

۱٫معامله در آن واقعی و واجد شرائط صحت باشد.

۲٫سود در مقابل کار حلال مثل معرفی مشتری -ولو با واسطه- پرداخت شود.

۳٫تمام مراجع قانونی آن را مجاز بدانند.  و در عمل شرکت؛ قوانین را رعایت نماید .

۴٫فاقد هرگونه مفسده اقتصادی باشد. لذا بازاریابی شبکه ای همچنین اگر شبیه معاملات شرکت های هرمی مثل گلدکوئیست باشد اشکال دارد.

با دقت به توضیحات فوق؛ ممکن است مورد کمی از شرکت های ایـن چنینی پیدا شود که ضوابط فوق در مورد آنان موجود باشد لذا توصیه اکید می شود ؛ حتی در فرض جواز از چنین معاملاتی اجتناب شود بنا بر این؛ احتیاط در ترک است .

نظر حضرت آیت الله العظمی مدرسی (حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای :

بسم الله الرحمن الرحیم؛ سلام علیکم.

اخذ اجرت در مساوی تبلیغ و بازاریابى براى کالاهایى که اشکال شرعی ندارد؛ بلا مانع است به شرط آن که محور کار عقد بیع و شراء باشد. موفق باشید

نظر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی (حفظه الله تعالی)در مورد بازاریابی شبکه ای:

بسمه تعالی؛ شرایط و قوانینی که در مملکت جهت فعالیّت های بازاریابی شبکه ای قرار داده شده است عالی است و مسائل متفاوتی از استرس های علما را برطرف کـرده است؛ امّا می بایست به یک نکته توحّه کامل داشت و آن ایـن است که  از نظـر شرع مقدس هر پولی که ردّ و بدل می¬شود یا می بایست در مقابل کارو عملی باشد که دارای ارزش مادی و قابل احترام باشد و یا در مقابل تحویل کالا و یا خدمات باشد که در قالب عقد شرعی و بر طبق دستورات دینی باشد؛ و بر همین اساس در کار های بازاریابی همچنین اگر در مقابل فروش کالا و یا آموزش و یا کلّاً هر عملی که در نزد عرف دارای ارزش مادی است و جهت ان پول داده می شود ؛ پولی اخذ شود و همین طور در راستای قوانین شرعی و مملکتی باشد ایـن ردّ وبدل شدن پول مانعی ندارد؛ امّا همچنین اگر ایـن عمل بدون انجام یکـی از کارهای ذکر شده باشد ایـن عمل حرام است؛ و لذا در فعالیّت های شبکه ای هرمی در وهله اول فرد به واسطه معرّفی نفر دیگر پورسانتی را اخذ می نماید که ایـن موضوع مانعی ندارد امّا فرد دوم همچنین اگر فرد سومی را معرّفی نماید باز به فرد اول پورسانتی داده می شود که ایـن پورسانت بدون انجام کار خاصی توسّط فرد اول است و حرام است ؛ حال با ایـن مقدّمه در مورد شبکه های بازریابی همچنین اگر به ازای فروش هر کالا و یا آموزش و یا کار دارای ارزش مادی پولی به ایـن بازاریاب داده شود مانعی ندارد؛ امّا همچنین اگر در مراحل بعدی اشخاص زیر شاخه بازریابی کنند امّا به ایـن فرد اول پولی داده شود حرام است با ایـن مقدّمه به جواب سؤالات می پردازیم س۱٫همچنین اگر فرد بازاریاب سود خویش را بواسطه هر عمل بازاریابی اخذ نماید حلال است امّا همچنین اگر روش آن مثل بازاریابی هراست که توضیح داده شد حرام است .

مطلب مرتبط : پست های جالب بازیگران در اینستاگرام

استفتاء اختصاصی  از دفتر مقام معظم رهبری:

نظـر مقام معظم رهبری در مورد بازاریابی شبکه ای بادقت به اعلام نظـر شورای نگهبان بر عدم خلاف شرع بودن ایـن کار؛ چیست؟
لطفا به صورت صریح و شفاف راهنمایی ضروری را داشته باشید؛ متاسفانه سایت رهبری مسئله به ایـن مهمی را به صورت رسمی منتشر نمی نماید ؛ همین ضعف و کوتاهی سبب شده که نظـر ات غیر رسمی و شایعات متفاوتی از حلال بودن یا حرام بودن ایـن کار در بین مردم زیاد شود و سبب سردرگمی شده است!.
با تشکر

 

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
همچنین اگر کار اقتصادی مذکور بر طبق آیین نامه ای باشد که به تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است؛ فی نفسه اشکال ندارد.
موفق و مؤید باشید.

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.