عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

حکم لاک ناخن

حکم لاک ناخنReviewed by سجاد on Oct 20Rating: 5.0

حکم لاک ناخن

حکم لاک ناخن
حکم لاک ناخن

در این مطلب می پردازیم به این که حکم لاک ناخن زدن دست و پا چه حکمی دارد به طور کامل در همین مطلب در سایت توضیح داده شده است امیدوارم بتونین پاسخ خود را در این مطلب پیدا کنید

ایا لاک زدن گناه استو , حکم لاک زدن از نظـر مکارم , نماز خواندن با لاک صانعی , لاک ویژه نماز , لاک ناخن پا برای غسل , حکم وضو با ناخن کاشته شده , نظر آیت الله صانعی در مورد لاک ناخن , وضو جبیره با لاک , ایا لاک زدن گناه استو , حکم لاک زدن از نظـر مکارم , نماز خواندن با لاک صانعی , لاک ویژه نماز , لاک ناخن پا برای غسل , حکم وضو با ناخن کاشته شده , نظر آیت الله صانعی در مورد لاک ناخن , وضو جبیره با لاک

مطلب مرتبط :

لاک ناخن پا

سوال ۳۲ . آیا زنان مى توانند همه انگشتان پاى خویش را لاک بزنند و در زمان وضو تنها یک انگشت کوچک پا را براى مسح بدون لاک نزده؛ نگه دارند؟

همه مراجع (بجز آیت الله مکارم شیرازی): آرى؛ مقدار واجب مسح؛ تنها از سر یکى از انگشتان پا (هرچند انگشت کوچک پا) است . .

[آیت الله مکارم شیرازی:‌ در انگشتان پا همچنین اگر یک انگشت (جز انگشت کوچک) خالى از لاک باشد و بر روى آن مسح بکشند؛ صحیح است .  (۲)

هدانا / تبصره:

مطالب مرتبط:

۱- این جواب مربوط به قسمت وضو است . در غسل نباید بر هیچ یک از اعضا مانعی وجود داشته باشد.

۲-در وضو ناخن دستها نباید لاک خورده باشد؛ چون مانع رسیدن آب می باشد. فرد می تواند بعد از وضو لاک بزند و نماز بخواند.

توضیحات کارشناس:

خالق علیم و حکیم در آیه ۶ سوره عظیم الشأن مبـار که مائده مؤمنین را فرمان داده است: چون خواهند جهت نماز برخیزند؛ صورت‌ و دست‌ها را تا آرنج بشویند و سر و پاهای خویش را تا برآمدگی پا مسح کنند.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاَهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَ أَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَ امْسَحُوا بِرُءُوسِکُمْ وَ أَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَیْنِ وَ إِنْ کُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّرُوا وَ إِنْ کُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا صَعِیداً طَیِّباً فَامْسَحُوا بِوُجُوهِکُمْ وَ أَیْدِیکُمْ مِنْهُ مَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُمْ مِنْ حَرَجٍ وَ لٰکِنْ یُرِیدُ لِیُطَهِّرَکُمْ وَ لِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ ﴿۶﴾

پس به حکم قرآن کریم وضوء شرط صحت و درستی نماز است؛ و خود آداب و احکامی دارد که بخشی از آن در کتاب الله الکریم آمده است و قسمت دیگر را در سنت می بایست جستجو کرد. از جمله شرایط وضوء ایـن است که؛ چیزی که حاجب و مانع شستن است بر اعضاء وضوء نباشد. «مسأله ۱۰- یجب از بین بردن ما یمنع وصول الماء او تحریکه بحیث یصل الماء الی ما تحته…» (تحریر الوسیله ج ۱؛ فصل فی الوضوء)

به همین دلیل لاک داشتن ناخن های دست سبب بطلان وضو است . لکن کیفیّت مسح متفاوت است چون که بر خلاف شستن صورت و دست‌ها؛ در مسح پا؛ مسح تمام پهنای روی پا واجب نیست به همین جهت است که مسح کشیدن از روی یک انگشت پا؛ هر کدام که باشد کفایت می نماید و لاک داشتن بقیه انگشتان پا به صحت وضو زیان ی نمی زند. از ایـن رو در مسأله ۲۵۲ توضیح‌المسائل امام س عبـار ت «… از سر یکـی از انگشت‌ها…» به کار رفته است .

«مسأله ۲۵۲- بعد از مسح سر؛ می بایست با ترى آب وضو که در دست مانده است؛ روى پاها از سر یکى از انگشت‌ها تا برآمدگى روى پا؛ مسح شود.»

و  یا در کتاب “العروه الوثقی مع تعالیق الامام الخمینی” ص ۱۰۵ چنین آمده است که:

«و یکفی المسمّىٰ عرضاً و لو بعرض إصبع أو أقلّ؛ و الأفضل أن یکون بمقدار عرض ثلاث أصابع؛ و أفضل من ذلک مسح تمام ظهر القدم»

تحریر الوسیله تصریح دارد در مسح پاها؛ بنا بر اقوا از نظـر طول؛ مسح از سر انگشتان تا برآمدگى روى پا کفایت مى‌کند؛ همچنین اگر چه مسح تا مَفصَل احتیاط مستحب است و ولی از نظـر پهنا حد مفرد ندارد؛ بنا بر ایـن به حد ‌اى که مسمای مسح محقَّق شود کافى است و افضل بلکه احتیاط مستحب ایـن است که مسح پا با تمام کف دست باشد. (مراجعه شود به تحریر الوسیله؛ ج ۱؛ فصل فی الوضوء؛ مسأله ۱۵)

حکم لاک ناخن
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.