عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟Reviewed by سجاد on Oct 20Rating: 5.0

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟
غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟, تقلب در معامله , غش در ازدواج , تدلیس در معامله , غبن در معامله , جرم غش در معامله , آیه غش در معامله , غش در معامله خودرو , غش در معامله ملک غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟ , تقلب در معامله , غش در ازدواج , تدلیس در معامله , غبن در معامله , جرم غش در معامله , آیه غش در معامله , غش در معامله خودرو , غش در معامله ملک

مطلب مرتبط :

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟

کاربرد غشّ اصولا مات فقها همـان کاربرد لغوی و عرفی آن است؛ که به یکـی از امور زیر تحقق می‌یابد.

۱- پنهان کردن چیزی که مورد معامله نیست در کالای مورد معامله؛ مثل آمیخته کردن آب با شیر.

۲-نشان دادن وصف و خصوصیت خوب در کالای مورد معامله؛ در حالی که واقعیت آن چیزی دیگراست؛ مثل پاشیدن آب بر سبزی جهت تازه نشان دادن سبزی‌های کهنه و مانده.

۳-نشان دادن چیزی بر خلاف جنس و ماهیت آن؛ مثل آبکاری آهن با نقره یا طلا تا خریدار آن را به عنوان نقره یا طلا بخرد.

۴-اعلام نکردن عیب کالا به خریدار در برخی مسائل ؛ مثل موردی که فروشنده می‌داند خریدار با اعتمادی که به وی دارد؛ بازگو نکردن عیب کالا توسط او را به منزله سلامت آن تلقی می‌کند؛ از ایـن رو؛ کالا را نمی‌بیند و وارسی نمی‌کند تا از عیبش آگاهی یابد. در ایـن صورت؛ اعلام نکردن عیب کالا توسط فروشنده با اعتماد خریدار به وی؛ غشّ محسوب می‌شود.

[نکته:] تحقق غشّ در همه مسائل آن؛ منوط به آگاه بودن فروشنده از غشّ و جهل خریدار به آن است . پس ؛ همچنین اگر هر دو عالم به آن باشند یا فروشنده جاهل و خریدار عالم به آن باشد؛ غشّ تحقق نمی‌یابد؛ چنان که با آشکار و نمایان بودن اختلاط دو چیز با یکدیگر؛ به گونه‌ای که تشخیص آن نیازمند دقت نباشد؛ غشّ صادق نیست. منبع: فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم‌السلام؛ ج۵؛ ص۵۸۲؛

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟
غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟
مطالب مرتبط:

حکم غَشّ (فریب و نیرنگ) در معامله چیست؟

مسأله ۲۰۵۵ در چند مورد؛ معامله باطل است: … حرام است غش در معامله یعنی فروختن جنسی که (۸) با چیز دیگر آمیخته است (۹)؛ در صورتی که آن چیز معلوم نباشد و فروشنده به خریدار نگوید؛ مثل فروختن روغنی که آن را با پیه آمیخته کـرده است و ایـن عمل را غش می گویند (۱۰) از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم منقول است که فرمود (۱۱): «از ما نیست فردی که در معامله با مسلمانان غش نماید یا به آنان زیان بزند یا تقلب و حیله کند و هر که با برادر مسلمان خود غش نماید ؛ خداوند متعال برکت روزی او را می‌برد و راه معاش او را می‌بندد و او را به خودش واگذار می‌کند» (۱۲).

… (۸) (اراکی): پنجم: معامله‌ای که در آن ربا باشد. ششم: غش در معامله؛ یعنی فروختن جنسی که..

(خوئی)؛ (گلپایگانی)؛ (صافی)؛ (تبریزی): پنجم: معامله‌ای که در آن ربا باشد. ششم: فروش جنسی که..

(فاضل): پنجم: معامله‌ای که در آن ربا باشد؛ غش در معامله حرام است یعنی فروختن جنسی که..

(۹) (زنجانی): پنجم: معامله‌ای که در آن ربا باشد؛ ایـن گونه معامله علاوه بر باطل بودن حرام می‌باشد. در برخی از مسائل ؛ معامله حرام است ولی باطل نیست؛ همچون: ۱ معامله‌ای که سبب کار حرام گردد. ۲ فروش جنسی که با چیز نامرغوب آمیخته است . .

(۱۰) (گلپایگانی)؛ (صافی): و مشتری هر زمان فهمید می‌تواند معامله را فسخ نماید و در برخی صُور آن؛ اصل معامله باطل است مثل ایـن که چیزی را بر خلاف جنسش ارائه دهد؛ مثلًا مِس را به طلا روکش نماید و به اسم طلا بفروشد..

(مکارم): [پنجم]: معاملاتی که در آن ربا باشد. [ششم]: فروختن اجناس تقلبی که خریدار از وضع آن خبر ندارد مثل فروختن شیر آمیخته به آب یا روغنی که آن را با پیه یا چیز دیگری آمیخته کـرده ‌اند. ایـن عمل را «غش» می گویند و یکـی از گناهان کبیره است . .

(۱۱) (خوئی)؛ (گلپایگانی)؛ (تبریزی)؛ (صافی)؛ (زنجانی): پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:..

(۱۲) (زنجانی): [و] غش در معامله سبب بطلان معامله نمی‌شود ولی سبب می‌شود که فردی که در معامله با وی غش شده بتواند معامله را به بزند. مگر آن که جنس فروخته شده به طوری با جنس دیگر آمیخته شود که جنس معامله شده بشمار نیاید که معامله باطل می‌باشد.

(سیستانی): پنجم: معامله‌ای که در آن غش باشد؛ پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده‌اند: «از ما نیست فردی که در معامله با مسلمانان غش نماید ؛ خداوند متعال برکت روزی ِ او را می‌برد و راه معاش او را می‌بندد و او را به خودش واگذار می‌کند». و غش مسائل متفاوتی دارد مانند: (۱) آمیخته کردن جنس خوب با جنس بد یا با چیز دیگر؛ مثل آمیخته کردن شیر با آب. (۲) صورت ظاهر خوبی را به جنس دادن بر خلاف واقع؛ مثل آب زدن به سبزی کهنه که تازه جلوه نماید . (۳) جنس را به صورت جنس دیگر وانمود کردن؛ مثل روکش کردن طلا بدون اطّلاع مشتری. (۴) مخفی داشتن عیب جنس؛ در صورتی که مشتری به فروشنده اعتماد داشته باشد که از او مخفی نمی‌دارد.

غش در معامله چیست و چه حکمی دارد ؟
به این مطلب امتیاز دهید

1 نظر
  1. زیبا احمدپور از تبریز می گوید

    فریب و نیرنگ در قول ازدواج چطور است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.