عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

متن آیه و من یتق الله

متن آیه و من یتق اللهReviewed by سجاد on Oct 19Rating: 5.0

متن آیه و من یتق الله

متن آیه و من یتق الله
متن آیه و من یتق الله

متن آیه و من یتق الله , طریقه ختم آیه شریفه (و من یتق الله) , خواص آیه ومن یتق الله , انگشتر ومن یتق الله , خواص انگشتر ومن , و من یتق الله یجعل له من امره یسرا , فضیلت ایه ۲و۳ سوره طلاق, فضیلت آیه ومن یتق الله یجعل , طریقه ختم آیه شریفه (و من یتق الله) , خواص آیه ومن یتق الله , انگشتر ومن یتق الله , خواص انگشتر ومن , و من یتق الله یجعل له من امره یسرا , فضیلت ایه ۲و۳ سوره طلاق, فضیلت آیه ومن یتق الله یجعل

مطلب مرتبط :

ختم ومن یتق الله برای روزی مادی و معنوی

قرآن کریم: … وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا ۲* وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ ۚ وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ۚ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ ۚ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا ۳* .سوره مبـار که طلاق؛ آیه ۲-۳

انس با سور و آیات قرآن کریم دارای آثار و برکات فروانی است . برای بهره بردن از آثار ویِژه این آیات باید هدفمند به دنبال دستورالعمل های عرفانی بود. مهمتر از انجام دستورات نبود موانع و داشتن ظرفیت و مقدمات روحی دعاست . و مقدمات دعا فراهم نمی شود مگر آنکه واجبات و محرمات بخوبی شناخته و رعایت شوند.

یکی از ختوماتی که برای افزایش روزی توصیه شده هست ختم آیه من یتق الله هست که در ادامه مطرح و بعد از آن شرح مختصری داده می شود .

مرجع عالی قدر تقلید حضرت آیت الله شبیری زنجانی

متن آیه و من یتق الله
متن آیه و من یتق الله

تعقیباتی جهت نمازها

سؤال: تعقیبات حضرتعالی بعد از نمازها چیست؟

جواب: تعقیباتی که من به آن مقیدم؛ یکـی به ایـن ترتیب است: آیه الکرسی تا* و هو العلی العظیم* تسبیحات حضرت فـاطمه زهرا علیه السلام ؛ سه مرتبه سوره عظیم الشأن توحید؛ بعد سه مرتبه صلوات و سه مرتبه:* و من یتق الله یعجل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکل علـی الله فهو حسبه إن الله بالغ أمره قد جعل الله لکل شیء قدرا*

دیگر؛ سی مرتبه تسبیحات اربعه؛ چون تسبیحات اربعه بعد از هر نماز واجب ـ به خصوص جهت مسافر که نمازش قصر هست ـ مستحب است.

یکـی در سجده؛ چهارده مرتبه«یا واسع یا وهاب» یک نفس خوانده شود همچنین اگر نفس کفایت نکند؛ چهارده مرتبه« یا وهاب» بگوید.

روایت ایـن را نمی دانم؛ ولی فردی که اهل دعا و ذکر و مورد قبول اهل علم بود؛ ایـن را جهت مسائل مادی و مثل اینها سفارش کـرده بود.

آقای حاج آقا رضا صدر می بیان کرد: من مسائل مادی زیادی داشتم که برطرف نشده بود. ایـن دستور را آقای آسیدابوالحسن مرتضوی ـ که از علمای تهران و مورد ارادت و قبول اهل علم بود ـ به من داد. من از حاج آقا رضا شنیدم که او به ایـن دستور عمل کـرده و گشایشی در کارش شده بود. حاج آقا رضا اجازه آن را به من داد. (شب جمعه ۳/ ۷/۱۳۸۷ ش).

————–

دستوری عبادی جهت سامان زندگـی (ذکری از آیت الله نخودکی به امام خمینی قدس سره)

جزئیات مطلبی را که نقل می‌کنم؛ نمی‌دانم؛ ولی اصل ایـن مطلب مسلم هست که شیخ حسنعلی نخودکی به مرحوم والد (آیت الله سید احمد زنجانی) و آقای خمینی دستور داده بود که به آن عمل کنند. من از خود مرحوم والد چیزی نشنیدم؛ ولی ایشان جهت کسی مطلبی بیان کرد که همچنین آن بخشی از همین قضیه بود که من از جاهای دیگر شنیده بودم. ولی همشیره‌زاده ما (حاج آقا علی) و مرحوم آقای جودی از ایشان شنیده بودند. شیخی به همین صورت از آسید صادق اهری ـ که من او را نمی شناسم؛ ولی شنیده‌ام که از اهل علم مشهور بوده هست ـ نقل کرد که «یک زمان در خواب نهری از آب انار دیدم که مبدأ و سرچشمه آن قبر قطب راوندی ـ واقع در صحن حرم حضرت معصومه علیها السلام ـ است . یک طرف آن جوی؛ حاج آقای والد(سید احمد زنجانی) راه می‌رفت و طرف دیگر من(سید صادق). از خواب بیدار شدم و به حرم مشرف شدم.  وقت ی از حرم بیرون آمدم؛ دیدم که مرحوم والد مشغول خواندن فاتحه کنار قبر قطب راوندی ـ قدس سره ـ است . به ایشان عرض کردم شنیده‌ام که علم کیمیا دارید؛ دلم می خواهد به من یاد بدهید. ایشان به من فرمود: برویم منزل و صبحانه را آنجا بخوریم و در ایـن بـار ه حرف کنیم.

با رفتیم و ایشان فرمود: یک سـال من و آقای [امام] خمینی در مشهد بودیم. در حرم؛ آقای شیخ حسنعلی مشغول زیارت بود. آقای خمینی رفت و به ایشان بیان کرد: تو را به ایـن حضرت ما حاجتی داریم. حاجت ما را رد نکنید. شیخ حسنعلی گفت: سید! بگذار من ایـن زیارتم را بخوانم. کنار قبر شیخ حر ـ قدس سره ـ باشید. من بعد از زیارت می‌آیم و حرف می‌کنیم. ما رفتیم کنار قبر شیخ حر ـ قدس سره ـ و ایشان آمد. آنان درخوهست علم کیمیا کردند. (تردید دارم که گفت درخوهست را آقای خمینی مطرح کرد یا نه). شیخ حسنعلی بیان کرد: همچنین اگر شما الآن کیمیا را یاد گرفتید و توانستید تمام کوه‌های عالم را طلا کنید؛ آیا به خودتان اطمینان دارید که از ایـن قدرت سوء استفاده نکنید؟ آقای خمینی گفت: نه؛ ما چنین اطمینانی نداریم.

شیخ حسنعلی ـ قدس سره ـ بیان کرد: همچنین اگر شما اطمینان ندارید؛ چرا چنین نیرویی داشته باشید که نتوانید خودتان را کنترل کنید؟ ولی در عوض به چیزی می گویم که تالی فاسد ندارد. سپس دستوری می‌دهد که بعد از نماز واجب انجام بدهند.

ترتیب ایـن دستور را از حاج آقا والد نشنیدم؛ لذا به شخصی که با آقای مقدادی ـ پسر شیخ حسنعلی که از همه اسرار پدرش خبر داشت ـ مربوط بود؛ گفتم که از ایشان ترتیب آن ذکر را بپرسد.

آقای مقدادی به من نامه نوشت و در آن ترتیب آن دستور را بیان کرد:

که بعد از تمام شدن نماز(ظاهراً نماز واجب) اول آیه‌الکرسی و بعد از آن تسبیحات حضرت فـاطمه زهرا ـ علیها السلام ـ خوانده شود و بعد سه مرتبه:* قل هو الله احد* . بعد سه مرتبه صلوات و بعد سه مرتبه:* و من یتق الله یجعل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکل علـی الله فهو حسبه إن الله بالغ أمره قد جعل الله لکل شیء قدراً*  ایـن جهت زندگـی اشویِژه بسیار سودمند است.

این مطلب را از آن شیخ و او از آسید صادق اهری؛ او از حاج آقا والد ـ قدس سره ـ شنیده بود. من یک زمان دیدم که حاج آقا والد ـ قدس سره ـ قسمت اخیر حکایت را جهت کسی نقل می‌کردپایگاه حضرت آیت الله شبیری زنجانی .

متن آیه و من یتق الله
متن آیه و من یتق الله

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی جاودان

سوال:‌باسلام چرا هر کاری می کنم دعاها یم مستجاب نمی شود و از بین بردن گرفتاری نمی شود و قرضهایم نیز ادا نمی شود خواهشمندم راهنمایی ضروری را بفرمایید؟.

مطالب مرتبط:

جواب: سلام علیکم و رحمه الله؛ مستجاب شدن دعا شرائط دارد. فرد باید دستورات الهی را عمل نماید از گناهان کاملاً پرهیز نماید . آنچه می خورد پاک و حلال باشد. بدهکار مردم به هیچ وجه نباشد. یعنی به مردم ظلمی با زبان با دست و نکـرده باشد. در هر صورت در وهله اول بکوشید تا ممکن است واجبات و محرمات الهی را عمل کنید. آنزمان هر مقدار ممکن است حلالیت بطلبید مثلاً غیبتی شده حرف نادرستی گفته شده آزاری رسانده شده و امثال اینها همچنین اگر اینکار را بکنید بعد به آنچه عرض می کنم عمل کنید انشاءا… اثر می نماید .

چهل روز که از پنج شنبه آغاز می شود روزانه ۱۵۹ بـار آیه و من یتق ا… را بخوانید آیه شریفه انتها آیه دوم سوره عظیم الشأن طلاق و تمام آیه سوم آن هست روز آغاز بعداز نماز صبح غسل حاجت بکنید و دو رکعت نماز بخوانید بعد صد بـار صلوات بفرستید سپس ۱۵۹ بـار آیه را بخوانید. روز چهلم آیه را ۱۷۹ بـار بخوانید در انتها صد بـار صلوات بفرستید. پس غسل و نماز روز اول و صدبـار صلوات روز اول و روز انتها خوانده شود و علاوه بر ایـن چهل روز روزی ۱۱۰ بـار سوره عظیم الشأن والعادیات را بخوانید .

انشاءا… با ایـن دو کار فرجی حاصل می شود . بعد به من خبر بدهید.

…………………….

تبصره:

اما ختومات دیگری از این آیه وجود دارد ولی از آنجا که بنای سایت هدانا بر اتقان هر چه بیشتر مطالب و دستورالعمل های عرفانی هست به همین طرق توصیه می شود .

رحی پیرامون آیه  «و من یتق الله …»

تقوا و نجات از مشکلات

آیات فوق از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید است؛ که تلاوت آن دل را صفا و جان را نور و ضیا مى بخشد؛ پرده هاى یأس و نومیدى را مى درد؛ شعاع هاى حیات قسمت امید را به قلب مى تاباند؛ و به تمام اشخاص پرهیزگار با تقوا؛ وعده نجات و حل مسائل مى دهد.

در حدیثى از «ابوذر غفارى» نقل شده که پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: إِنِّى لاَ َعْلَمُ آیَهً لَوْ أَخَذَ بِهَا النّاسُ لَکَفَتْهُمْ: وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً… فَما زالَ یَقُولُها وَ یُعِیْدُها:

«من آیه اى را مى شناسم که همچنین اگر تمام انسان  ها دست به دامن آن زنند براى حل مسائل آنها کافى است؛ بعد از آن آیه «وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ…» را تلاوت فرمود و بـار ها آن را تکرار کرد».(۱)

در روایت دیگرى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل شده که در تفسیر ایـن آیه فرمود: مِنْ شُبُهاتِ الدُّنْیا وَ مِنْ غَمَراتِ الْمَوْتِ وَ شَدائِدِ یَوْمِ الْقِیامَهِ:

« خداوند متعال پرهیزکاران را از شبهات دنیا و حالات سخت مرگ و شدائد روز قیامت رهائى مى بخشد»!(۲)

این تعبیر؛ دلیل بر ایـن هست که؛ گشایش امور براى اهل تقوا؛ منحصر به دنیا نیست؛ بلکه قیامت را حاوی مى شود.

و در روایت دیگرى از همـان حضرت(صلى الله علیه وآله) آمده است: مَنْ أَکْثَرَ الاِْسْتِغْفارَ جَعَلَ اللّهُ لَهُ مِنْ کُلِّ هَمّ فَرَجاً وَ مِنْ کُلِّ ضِیق مَخْرَجاً:

«هر کس خیلی استغفار نماید (و لوح دل را از زنگار گناه بشوید) خدا براى او از هر اندوهى گشایشى؛ و از هر تنگنائى راه نجاتى قرار مى دهد».(۳)

جمعى از مفسران گفته اند: نخستین آیه فوق؛ دربـار ه «عوف بن مالک» نازل شده که از اصحاب پیامبر (صلى الله علیه وآله) بود؛ دشمنان اسلام فرزندش را اسیر کردند؛ او به محضر پیامبر(صلى الله علیه وآله)آمد و از ایـن ماجرا و فقر و تنگ دستى شکایت کرد؛ فرمود: تقوا را پیشه کن و شکیبا باش و خیلی ذکر «لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ إِلاّ بِاللّه» را بگو؛ او ایـن کار را انجام داد؛ ناگهان در حالى که در خانه اش نشسته بوده فرزندش از در؛ درآمد؛ معلوم شد: از یک لحظه غفلت دشمن استفاده کـرده فرار کرده ؛ و حتى شترى از دشمن را با خود آورده است . (اینجا بود که آیه فوق نازل شد و از گشایش مساله ایـن فرد با تقوا و روزى از جائى که انتظارش را نداشت خبر داد).(۴)

ذکر ایـن مطلب ضروری هست که؛ هرگز مفهوم آیه؛ ایـن نیست که انسان کوشش و کوشش براى زندگى را به دست فراموشى بسپارد؛ و بگوید در مسکن مى نشینم و تقوا پیشه مى کنم و ذکر «لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ إِلاّ بِاللّه» مى گویم؛ تا از آنجا که گمان ندارم به من روزى مى رسد؛ نه؛ هرگز مفهوم آیه چنین نیست؛ هدف؛ تقوا و پرهیزکارى توأم با کوشش و کوشش است؛ همچنین اگر با ایـن حال درها به روى انسان بسته شد؛ خداوند متعال گشودن آنان را تضمین فرموده است .

لذا در حدیثى مى خوانیم: یکى از اصحاب امام صادق(علیه السلام) به نام «عمر بن مسلم» مدتى خدمتش نیامد؛ حضرت جویاى حال او شد؛ عرض کردند: او تجارت را ترک گفته؛ و رو به عبادت آورده؛ فرمود: واى بر او؛ أَ ما عَلِمَ أَنَّ تارِکَ الطَّلَبِ لایُسْتَجابُ لَهُ:

«آیا نمى داند کسى که کوشش و طلب روزى را ترک گوید؛ دعایش مستجاب نمى شود»؟

سپس افزود: جمعى از اصحاب رسول خدا(صلى الله علیه وآله) وقتى آیه «وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ» نازل شد؛ درها را به روى خود بستند؛ و روى به عبادت آورده گفتند: « خداوند متعال روزى ما را عهده دار شده»!

این جریـان به گوش پیامبر(صلى الله علیه وآله) رسید؛ کسى را نزد آنان فرستاد که؛ چرا چنین کـرده  اید؟

گفتند: اى رسول خدا! چون خداوند متعال روزى ما را تکفل کـرده ما مشغول عبادت شدیم؛ پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود:

إِنَّهُ مَنْ فَعَلَ ذلِکَ لَمْ یُسْتَجَبْ لَهُ عَلَیْکُمْ بِالطَّلَبِ!: «هر کس چنین نماید دعایش مستجاب نمى شود؛ بر باد که کوشش و طلب کنید».(۵)

۱ ـ «مجمع البیان»؛ جلد ۱۰؛ صفحه ۳۰۶٫

۲ ـ «نور الثقلین»؛ جلد ۵؛ صفحه ۳۵۶؛ روایت ۴۴٫

۳ ـ «نور الثقلین»؛ جلد ۵؛ صفحه ۳۵۷؛ روایت ۴۵٫

۴ ـ «مجمع البیان»؛ جلد ۱۰؛ صفحه ۳۰۶ ـ همین ماجرا در تفسیر «فخر رازى» و «روح البیان» با تفاوت هائى آمده است؛ بعضى از آنان تعداد شتران را یک صد شتر نوشته اند.

۵ ـ «کافى»؛ جلد ۵؛ صفحه ۸۴٫ تفسیر نمونه-ج۲۴-ص۲۳۸

متن آیه و من یتق الله
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.