عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

مواظبت کردن از حیوانات خانگی از نظـر اسلام

مواظبت کردن از حیوانات خانگی از نظـر اسلامReviewed by سجاد on Nov 19Rating: 5.0

مواظبت کردن از حیوانات خانگی از نظـر اسلام

در این مطلب می خواهیم برای شما دوستان عزیز در مورد مواظبت کردن از حیوانات خانگی از نظـر اسلام توضیحاتی را برای شما ارائه بدیم شما می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای همین مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید همراه ما باشید. اکثر مردم یک یا چند حیوان خانگی در محل زندگـی شان دارند که در ایـن پست شهر مطلب نگهداری حیوانات خانگی از نظـر اسلام را مورد بازبینی قرار خواهیم داد.

مواظبت کردن از حیوانات خانگی از نظـر اسلام
مواظبت کردن از حیوانات خانگی از نظـر اسلام

حیوانات خانگی از نظـر اسلام

در آموزه‌های دینی و سیرۀ پیشوایان دین در رابطه با مسئلۀ نگهداری حیوانات خانگی از قبیل خروس؛ مرغ؛ گوسفند؛ بز ماده شیرده و کبوتر و حتی مواظبت از گربه روایاتی به دست ما رسیده هست که وجود ایـن روایات استحباب و ثواب در امر نگهداری این‌گونه حیوانات را می‌رساند؛ از این رو نگاه دقیق دین و آموزه‌ای اسلامی به امر نگهداری حیوانات خانگی می‌توان مبیّن اهتمام آموزه‌های دینی به بهره‌گیری از فوائد مادی و معنوی حیوانات خانگی و نیز رعایت حقوق حیوانات باشد. در ادامه بعضـی روایاتی که نگهداری حیوانات خانگی را مورد تأیید قرار داده‌اند برای مخاطبین عرضه می‌گردد:

به‌ عنوان نمونه توصیه ‌های زیادی که دربـار نگه‌داری کبوتر وجود دارد؛ زید شحام نقل کـرده است: در نزد امام صادق علیه الاسلام حرف از کبوتر شد و ایشان فرمودند: «آنها را در خانه‌هاى خود داشته باشید که محبوب می باشند ».

پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه وآله) به عمه خود فرمودند: «که چه مانع هست تو را از آن‌که در مسکن خود برکتى نگاه‌داری؟ بیان کرد: یا رسول اللّه برکت کدام است؟ فرمودند: گوسفندى که شیر دهد. هر که در مسکن او گوسفند شیرده یا بز شیرده یا گاو شیرده باشد باعث برکت مسکن او مى‏شود.»

امام کاظم علیه الاسلام فرمود: «ناحتمالا که مسکن هر یک از شماها از سه چیز تهى باشد که آنان آباد کن مسکن باشند: گربه و کبوتر و خروس و چنان چه با خروس مرغى نیز باشد چه ‌بهتر وگرنه باکى نمی باشد بر کسى که توانا بر آن نیست. »

هم‌چنین روایات بی‌شماری؛ در حوزه ٔ نگهداری حیوانات در منزل از طرف ائمۀ اطهار علیهم السلام ذکر گردیده هست که برای اجتناب از اطاله در کلام مخاطبین می‌توانند به آن منابع رجوع نمایند.

واکاوی چرائی نگهداری حیوانات خانگی از منظـر دین:

حال می بایست دید فلسفۀ سفارشات زیاد ائمۀ اطهارعلیه الاسلام مبنی بر نگهداری حیوانات خانگی در منزل چیست و آیا فوائد و آثاری بر آن مترتب است؟با نگاهی اجمالی بر روایات می‌توان آثار و کارکـرده ای زیاد مادی و معنوی را در نگهداری از حیوانات خانگی مشاهده نمود؛ ولی مهم‌ترین شاخصه‌ها و کارکـرده ای موجود درآموزه‌های دینی را می‌توان در ایـن امور خلاصه نمود:
استحباب و برکت: با مروری بر روایات ذکرشده و با تفکر در آموزه‌های دینی می‌توان به مستحب بودن و نیکو بودن نگهداری حیوانات خانگی اذعان نمود هم‌چنین برکت در نگهداری این‌گونه حیوانات در زندگـی صاحـب آن حیوان ازجمله مسائل ی هست که در روایات و آموزه‌های دینی به‌صراحت و زیاد ذکرشده است .

به ‌عنوان نمونه عبدالله بن سنان از امام صادق علیه السلام نقل مى‌کند که فرمود:

«اذا اتخذ اهل بیت شاه أتاهم الله بـار زاقهم وارتحل عنهم الفقر مرحله. فاذا اتخذو شاتین أتاهم الله بـار زاقها وزادفى ارزاقهم وارتحل الفقر عنهم مرحلتین و ان اتخذو ثلاثه أتاهم الله بـار زاقها وارتحل عنهم الفقر رأساً.)»

هر وقت اهل خانه‌‌اى؛ گوسفندى در اختیار گیرند خداوند؛ روزى آن را به ایشان بدهد و در روزى شان بیفزاید و فقر و ندارى؛ یک درجه از آنان دور شود. و هر وقت دو گوسفند در اختیار گیرند؛ روزى آنان را به ایشان بدهد و در روزى‌شان بیفزاید و فقر؛ دو درجه از آنان دور شود و چنان چه سه گوسفند در اختیار گیرند؛ روزى آنان را به ایشان بدهد و فقر؛ به کلى از آنان رخت بربندد.

حق حیات

نباید فراموش نمود در آموزه‌های دینی رعایت حقوق حیوانات ازجمله حق حیات و نداشتن اذیت و آزار حیوانات خانگی به‌عنوان یکـی از شاخصه‌های سفارش ائمۀ اطهار مبنی بر نگهداری و مراقبت از ایـن حیوانات مورد تأکید قرار گرفته است . در آموزه‌های دینی و در کلام فقهای اسلامی حفظ جان حیوانات و ضرورت بازبینـی از قبیل تأمین آب و غذای حیوانات مورد تأکید قرار گرفته است؛ از این رو در آموزه‌های اسلامی کشتن حیوانات و سلب حیات از آنان از پلیدترین اعمال شمرده‌ شده است؛ همان‌گونه که امام صادق علیه السلام فرمود: «اقذر الذنوب ثلاثه: قتل البهیمه …. کشتن حیوان از پلیدترین گناهان است .

مطالب مرتبط:

نگهداری حیوانات خانگی از نظـر اسلام

اجمالاً در باب رعایت حقوق حیوانات به ‌خاص حیوانات خانگی می‌توان به‌ حق اذیت و آزار ندیدن؛ حق تولید مثل؛ حق عدالت در برخورد با حیوان و دوری از رفتار زشت و نفرت‌انگیز؛ حق اختصاص اهمیت و استراحتگاه برای حیوان؛ و نیز حق بهداشت برای پاکیزگی حیوان و نیز حق تأمین غذا و آب برای سرپرستی مطلوب به حیوان اذعان نمود. از این رو می‌توان اهتمام دین به حفظ جان حیوانات را به‌عنوان یکـی از ویژگی‌های سفارش رسول اکرم(صلی‌الله علیه وآله) و امامان معصومین علیهم السلام مبنی بر نگهداری از حیوانات خانگی مدنظـر قرارداد.

از بیـن بردن بلا

مقولۀ از بیـن بردن بلا از اهل منزل از مهم‌ترین کارکـرده ای نگهداری حیوانات خانگی هست که در آموزه‌های دینی بیان‌شده است؛ به‌عنوان نمونه در حدیث معتبر از حضرت صادق(علیه‌السلام) منقول هست که خروس بال گشاده سفیدى که در مسکن باشد آن مسکن و هفت مسکن دور آن مسکن را از بلاها نگاه مى‌دارد…

 

نگهداری حیوانات و فوائد معنوی:

در روایت دیگر منقول هست که خدمت حضرت امام رضا(علیه‌السلام) تعریف حُسن طاوس می‌کردند حضرت فرمود که هیچ حیوانى حسنش زیاده از خروس سفید نمی باشد و خروس خوش‌آوازتر از آن هست و برکتش بیشتر هست و تو را آگاه می‌کند در هنگام نمازها .

استفتائات:

نگهداری از حیوانات برای تفریح [احکام نگهداری حیوانات]

سوال : امام صادق(علیه السلام) در حدیثى مشهور مى فرماید: «مناسب هست انسان وقت خود را به ۴ بخـش تقسیم نماید ؛ سپس توصیه مى نماید که یکى از آن ۴ بخـش صرف تفریح شود.» ایـن مقوله نشان مى دهد که تفریح براى یک انسان ؛ خصوصاً براى جوانان ضـروری است؛ و باعث مى شود که دیگر وظایف خود را بهتر انجام دهد. نگهدارى از حیوانات که در عین تفریح داراى جنبه هاى علمى و تحقیقى دربـار ه دنیاى آفرینش؛ تقویت روحیه محبّت؛ و نیز نظاره و دقّت بر عجایب خلقت و قدرت خداوند متعال متعال مى باشد؛ به نظـر جنابعالى چطور است؟

جـواب : نگهدارى حیوانات براى اهدافى که در بالا ذکر شد؛ نه تنها مانعى ندارد؛ بلکه فوائد معنوى و مادّى نیز در بر دارد. ولى طورى باشد که منتهى به اسراف یا آزار حیوانات نشود.آیت الله مکارم شیرازی سایت معظم له

هزینه های نگهداری حیوانات [احکام نگهداری حیوانات]

سوال : نگهدارى از حیوانات ماهانه مبلغى هزینه در پى دارد؛ مثل دانه اى که براى قنارى یا طوطى مى خرند؛ یا کاهو یا سبزى که براى خرگوش؛ خریده مى شود. چنین هزینه هایى چه حکمى دارد؟

جـواب : این هزینه ها مادامى که به اسراف منتهى نشود؛ ایرادى ندارد.

مطلب مرتبط:

پیدا شدن جسد یک حیوان عجیب در ساحل

عکس های دیدنی از حیوانات بسیار زیبا

مواظبت کردن از حیوانات خانگی از نظـر اسلام
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.