عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

وقوع زلزله ۷ ریشتری در تهران

وقوع زلزله ۷ ریشتری در تهران

 

در این پست قصد داریم بررسی مححقان کشور در رابطه با زلزله احتمالی در پایتخت بپردازیم . طبق بررسی های تحقیق گـران کشور اگر در تهران زلزله شود  احتمالا  ۶٫۹ تا ۷٫۱ ریشتر خواهد بود و این زلزله باعث تخریب ۵۰۰ هزار واحد مسکونی و کشته شدن ۲۵۰ هزار شخـص خواهد شد .

زلزله
زلزله

 

طبق گزارش خبرنگاران ؛دکتر نعمت حسنی رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: از دست رفتن جان حتی یک شخـص در حوادثی چون زلزله برای ما خیلی با ارزش است ولی واقعیتی که می بایست در مدیریت زلزله در نظـر گرفته شود این است که در مدیریت بحران بر حسب سناریوهایی که نوشته می‌شود برآورد می شود که چه تعداد واحد مسکونی بطور کامل تخریب می‌شوند، چه تعداد واحد  مسکونی خراب می شود ، چه تعداد جان خود را از دست خواهند داد و یا چه تعداد مجرح و بی‌خانمان می‌شوند.

وی با بیان اینکه اعداد به دست آمده از این برآوردها برای تهیه آمادگی در مساوی زلزلزله قابل بهره گیری است، یادآور شد: بر حسب همین سناریوها، پیش‌بینی ما این است که چنان چه در تهران زلزله‌ای رخ دهد بزرگای آن بیـن ۶٫۹ تا ۷٫۱ ریشتر است و شتابی که در مناطق مختلـف تهران تهیه می‌کند به ۶ دهم شتاب ثقل یا ۶۰۰ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه می‌رسد.

حسنی با اصرار بر اینکه در زلزله تهران برآورد می‌شود حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب خواهند ‌شد، ادامه داد: در سـال ۲۰۰۰ تحقیق گـران ژاپنی برآورد کردند در این زلزله ۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار شخـص جان خود را از دست خواهند داد ولی در مطالعات دیگری که ما در این زمینه انجام دادیم میزان تلفات ۲۵۰ هزار شخـص برآورد شد به این معنا که در یک زلزله‌ای به بزرگای ۶٫۹ انتظار داریم ۲۵۰ هزار شخـص کشته شوند.

حسنی اضافه کرد: به این دلیل در مدیریت بحران اصرار بر کم شدن میزان خرابی‌های ناشی از زلزله می باشد.

تشریح وضعیت لرزه‌خیزی ایران

رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در ایران ۳ منطقه کوهستانی “زاگرس”، “البرز” و “کپه داغ” وجود دارد، توضیح داد: منطقه زاگرس سلسله‌ حاوی جبال زاگرس است که از جنوب شرقی شـروع و به شمال غربی کشیده می‌شود. سلسله کوه‌های البرز نیز حاوی جهت شرقی- غربی است و در مرکز و بیابان‌های کشور نیز مجموع کوه‌های کپه داغ است که آتشفشان “تفتان” شاخص‌ترین کوه موجود در این منطقه به شمار می‌رود.

این محقق زلزله با اصرار بر اینکه اکثر زمین‌لرزه‌های کشور در این ۳ منطقه رخ می‌دهد، ادامه داد: به این دلیل از نظـر تکنوتیکـی ، در منطقه “زاگرس”، ایران بر روی صفحه اروپاو آسیا قرار دارد و صفحه آفریقا که عربستان نیز بر روی آن واقع شده است، در هر سـال ۲ سانتی‌متر و نیم بر خلاف جهت عقربه ساعت می‌چرخد و به صفحه اروپا و آسیا فشار وارد می‌کند که این امر سبب تشکیل کوه‌های زاگرس شده است ضمن آنکه منطقه ما تحت این فشار می باشد.

حسنی با بیان اینکه به نظـر می‌رسد زلزله ۲۱ آبان ماه کرمانشاه نیز در مرز این صفحات تهیه شده است، خاطرنشان کرد: بزرگای این زلزله ۷٫۳ ریشتر و از نوع زلزله‌های “داخل خاکی” و یکـی از قوی‌ترین زلزله‌ها به شمار می‌رود.

به گفته وی زلزله‌هایی به این حد در ایران در “منجیل” به ثبت رسیده ضمن آنکه زلزله کوبه ژاپن نیز به بزرگای ۷٫۳ ریشتر بوده می باشد.

حسنی با اصرار بر اینکه اغلب زلزله‌ها بیشتر از ۷٫۵ ریشتر زلزله‌های درون اقیانوس است، اظهار کرد: زلزله ۹ ریشتر ژاپن زلزله‌ای بوده که در درون اقیانوس رخ داده است که به آن سونامی گفته می‌شود و زلزله درون خاکی با بزرگای ۷٫۳ ریشتر به معنای انفجار حدود ۷۰۰ بمب اتمی هیروشیما در عمق ۲۳ کیلومتر زمین می باشد.

وی با بیان اینکه زلزله کرمانشاه یکـی از قوی‌ترین زلزله‌هایی است که ایران تجربه کـرده است، اضافه کرد: همچنیـن شتابی که ایستگاه‌هایی که از طرف دستگاه‌های شتاب‌نگار کشور به ثبت رسانده‌اند در حدود ۶۸۲ سانتی‌متر بر مجذور ثانبه بوده است به این مفهوم که چنان چه شتاب ثقل که ۹۸۰ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه است این شتاب معادل ۷۰ درصد شتاب ثقل زمین بوده باشد.

مطالب مرتبط:

حسنی با بیان اینکه شتاب زلزله کرمانشاه خیلی زیاد بوده است، افزود: در برآوردهای ما شتاب زلزله ۶دهم G (600 سانتی‌متر بر مجذور ثانیه)است و وقتی میزان خرابی‌های روستاها و شهرستان سرپل ذهاب را با این مقیاس شتاب بازبینی می‌کنیم مشاهده می‌شود که هر چند که از دست دادن جان انسان ‌ها خیلی باعث تاسف است و خانه‌های بیشتری تخریب شد ولی انتظار می‌رفت میزان خسارات از این هم زیـادتر باشد.

کوشش برای تولید خانه‌های پیش‌ساخته

این محقق با اشاره به روش اسکان زلزله‌زده‌ها در کشور ژاپن، بیان کرد: این خانه‌ها گنبدی شکل ساخته می‌شوند و در زلزله اخیر کرمانشاه کوشش شد تا این خانه‌ها به کشور وارد شود.  سازمان مدیریت بحران در کوشش است که این خانه‌ها به ایران وارد شود ولی ما در کوشش هستیم تا در این زمینه تحقیقاتی اجرایی شود. به گونه‌ای که از این خانه‌ها بازدید شود و مراکز تحقیقات ایران آن را در کشور تولید کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از شـروع مذاکرات ایران و ژاپن در این زمینه خبر داد و بیان کرد: در کوشش هستیم تا با کمپانـی تولید کننده این خانه‌ها مذاکراتی انجام دهیم. وی برترین روش تولید این خانه‌ها را تولید آن در درون کشور دانست و اضافه کرد: تحقیق گـران ایرانی در تهیه این نوع سازه‌ها توانمند می باشند و ما با اخذ لاینس، می‌توانیم اقدام به تولید آن در درون کشور کنیم.

 

مدیریت بحران

حسنی با اشاره به وضعیت امداد و نجات در رخدادهای لرزه‌ای اظهار کرد: اغلب پـس از زلزله‌هایی که در زمستان رخ می‌دهد اسکان مشکل‌تر است و این وضعیت در تمام جای دنیا یکسان است ولی تجربه جهانی نشان می‌دهد که در مواقع زمین‌لرزه همسایگان و مردم همـان منطقه ناجی یکدیگر می‌شوند.

وی در عین حال با اصرار بر اینکه کمک‌های داوطلبانه به زلزله‌زدگان می بایست دارای تشکیلات ویژه ای باشد، ادامه داد: در غیر اینصورت بردن کمک‌های داوطلبانه به منطقه از طرف هر شخـص منجر به سردرگمی و توزیع نامتوازن کمک‌ها به نیازمندان می شود .

رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: کمک‌هایی که تابحال به مناطق زلزله‌زده صورت گرفته با اشل‌های جهانی مساوی ی می‌کند.

 

انتظار رخدد ۲ زلزله در منطقه زاگرس

حسنی با اصرار براینکه زلزله‌های کمتر از پنج ریشتر در کشور بطور متناسب در حال رخ دادن است، بیان کرد: زلزله بیشتر از ۵٫۵ حاوی قدرت بیشتری است به گونه‌ای که قدرت زلزله ۶٫۵ ۳۳ مساوی قدرت زلزله ۵٫۵ ریشتر است و قدرت زلزله ۷٫۵ ریشتر ۳۳ مساوی زلزله ۶٫۵ ریشتر است به این دلیل زلزله‌های زیـادتر از ۵٫۵ اغلب با تلفات همراه می باشند .

وی اضافه کرد: تجربه نشان داده است که هر ۱۲ تا ۱۴ سـال یک زلزله بزرگ در ایران رخ داده است که نمونه آن زلزله بم است ولی آمارهای اخیر نشان می‌دهد که از تلفات ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار شخـص زلزله‌های منجیل و طبس خبری نیست؛ چون در مسکن روستایی تاحدودی مقاوم سازی شده است و در سازه‌ها نیز از آجر و اسکلت و بتن بهره گیری شد و این امر سبب شد تا میزان تلفات کم شدن یابد.

این محقق با اصرار بر اینکه ما هر دو تا ۳ سـال در این مناطق می بایست منتظر زلزله‌های بزرگ باشیم ادامه داد: مراکز تحقیقات کشور نیز اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر می‌کنند.

خب دوستان به پایان این بررسی رسیدیم . امیدواریم اطلاعاتی که در اختیاراتان قرار گرفت برای شما مفید واقع شده باشد . پیشنهاد میکنیم با مطالب دیگر در این سایت ما را همراهی کنید.

 

وقوع زلزله ۷ ریشتری در تهران
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.