عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

۴ کاری که قبل از عید حتما باید انجام دهید

4 کاری که قبل از عید حتما باید انجام دهیدReviewed by Admin on Feb 28Rating: 5.04 کاری که قبل از عید حتما باید انجام دهید4 کاری که قبل از عید حتما باید انجام دهید,کار های اساسی که باید قبل از فرا رسیدن عید انجام دهید,4 کار اصلی که قبل از عید باید انجام دهید,خرید عیدی بچه ها

۴ کاری که قبل از عید حتما باید انجام دهید

۴ تا کار هست که شما حتما باید قبل از رسیدن عید، آنها را انجام دهید.

مطالب مرتبط:

ممکن است فکر کنید هنوز زمان بسیاری تا نوروز باقی مانده است. اما ما غلط نکرده‌ایم. این چهار عمل وقت‌گیرترین کارهایی هستند که پیش از سال نو دارید. این مسوولیت‌ها چندان تابع زمان نیستند و به همین دلیل هرچه سریع ‌تر تمام شان کنید، سال را با آرامش زیادتری شروع می‌کنید، از دلاسترس ‌ها و آشفتگی‌های شب سال نو مصون می‌مانید و سرانجام این که اجازه نمی‌دهید فروشندگان سودجو از شتابزدگی و نیازتان مصرف کنند و اجناس را با قیمت غیرواقعی به شما بفروشند.

از همین لحظه فهرست برنامه‌های این هفته و هفته آینده را با خودتان مرور کنید: «خانه‌تکانی، خرید لباس، خرید آجیل و خرید عیدی مناسب » اما پیش از شروع کار، چند دقیقه‌ای دست نگه دارید و توصیه ‌های ما را در مورد فوت و فن انجام این کارها بخوانید.

خانه را تکان بدهید

هرچه بیشتر برای خانه‌تکانی دست دست کنید، بیشتر ضرر خواهید کرد. به قول قدیمی‌ها عجله کار شیطان است و هرچه دیرتر خانه‌تکانی کنید بیشتر عجله خواهید داشت و آن زمان قطعا خرابکاری می‌کنید.

خرابکاری این نیست که اشیایی را در حین مرتب کردن خانه، در محل نامناسب قرار ندهید یا آنها را بشکنید یا دست انتها به تمام کارها نرسید تمام اینها فدای سرتان؛ خرابکاری یعنی این که اضطراب ناشی از زیادی کارها و کمی‌ زمان باعث شود تندخو و بد اخلاق شوید و با همسرتان جر و بحث کنید و خاطره‌ای بد را در انتها سال رقم بزنید یا حرص بخورید و احساس‌ نا‌رضایتی کنید و شتابزدگی و تقلای‌تان برای انجام سریع ‌تر مسوولیت‌ها باعث شود کار دست خودتان بدهید و به سلامت ‌تان لطمه بزنید، باورتان نمی‌شود هر سال حوالی نوروز چقدر بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها شلوغ می‌شوند! یکی، چشم‌هایش در اثر مصرف از شوینده‌های قوی آسیب‌دیده است، آن دیگری ریه اش و چند نفری نیز کاملا مسموم شده‌اند؛ آمبولانس‌ها در سطح شهر می‌گردند و مردمی ‌را به بیمارستان‌ها می‌رسانند که در اثر سقوط از روی نردبان و چهار پایه دچار آسیب‌دیدگی ستون فقرات یا شکستگی استخوان‌های بدن شده‌اند یا سوخته‌اند یا دچار بریدگی اعضای بدن شده‌اند یا… .

به همین دلیل است که ما اصرار داریم دقیقا از همان زمان که این مطلب را مطالعه می‌کنید خانه‌تکانی را شروع کنید، اما یادتان باشد خانه‌تکانی این نیست که دائما این طرف و آن طرف بدوید و هر کاری که دست‌تان رسید انجام دهید. اولین گام برای یک خانه‌تکانی موفق داشتن یک برنامه کامل و دقیق برای انجام کارهاست که تا میزان بسیاری از دوباره‌کاری پیشگیری می‌کند.

می‌دانید دوباره کاری ناشی از نداشتن برنامه‌ریزی چه معنایی دارد؟ بگذارید این موضوع را با مثالی برایتان توضیح بدهیم. ممکن است شما برای شروع خانه‌تکانی، در وهله اول به فکر شستن پرده‌های خانه بیفتید. پس به سختی از نردبان یا چهارپایه‌ای بلند بالا می‌روید تا پرده‌ها را از میله جدا کنید و پایین بیاوریدشان یا ممکن است نیز میله پرده را باز کنید و آن را همراه پرده پایین بیاورید.

خلاصه این که شما پرده‌ها را سرانجام به ماشین رختشویی می‌سپرید و بعد با خیال آسان دوباره بعد از صاف کردن، به میله پرده وصل‌شان می‌کنید غافل از این‌که اگر برنامه‌ریزی داشتید هرگز این کار را نمی‌کردید. چون پرده‌های تمیز به پنجره‌هایی چسبیده‌اند که یک وجب خاک رویشان نشسته است و در اثر سرمای بیرون از خانه، گرما و رطوبت داخل آن، عرق می‌کنند و خیس می‌شوند و پرده‌ها را آلوده می‌کنند.

از طرفی هنوز کتابخانه و بقیه بخش‌ها را خاک‌گیری نکرده‌اید و زمانی مشغول گردگیری شان شوید هر چقدر نیز دقت بکنید به هر حال میزان ی گرد و غبار بر می‌خیزد و روی پــــرده‌ها می‌نشیند و شستن‌شان را بی‌خاصیت می‌کند.

همان‌طور که پیشتر نیز در مورد روش درست برنامه‌ریزی برایتان توضیح داده‌ایم برای یک برنامه‌ریزی حرفه‌ای باید ابتدا تمام کارهایی را که قرار است انجام بدهید روی کاغذ بنویسید. نگویید که دقیقا می‌دانید می‌خواهید چه کار کنید و پس نوشتن لزومی‌ ندارد. هر چه بیشتر و دقیق‌تر بنویسید، کمتر گیج می‌شوید، کمتر دوباره کاری می‌کنید، سریع ‌تر به خط انتها می‌رسید.

در خانه‌تکانی فقط مساله با ارزش این نیست که به بهترین وجه اشیا را تمیز کنید‌ بلکه باید مراقب باشید خانه تکانی به جسم شما آسیب جدی وارد نکند

بعد از نوشتن کارها، تنها چند دقیقه زمان بگذارید و اولویت‌بندی کنید و بر طبق آن کنار هر مسوولیتی شماره‌ای بگذارید. از کلی‌نویسی نیز پرهیز کنید. برای مثال کافی نیست که تنها بنویسید شستن حمام! باید دقیقا توضیح بدهید که شستن حمام حاوی بخش‌های همچون، پاک کردن دیوارها، ضدعفو نی کردن وان، عوض کردن ظرف‌های شامپو و صابون، شستن لیف‌ها، تمیز کردن هواکش، شستن حباب لامپ و… می‌شود یا برای مرتب‌کردن کتابخانه اتاق خواب باید بنویسید: گردگیری طبقات، منظم کردن موضوعی کتاب‌هایی که از جای اصلی خودشان خارج شده‌اند، صحافی مجدد کتاب‌هایی که ورق ورق شده‌اند، اهدای برخی کتاب‌ها به کتابخانه‌های عمومی ‌و… .

ریزه‌کاری‌هایی نیز وجود دارد که باید آنها را در طول خانه‌تکانی در نظر داشته باشید برای مثال در فهرست‌تان بنویسید تا فراموش‌تان نشود که همواره پیش از آن که مشغول پاک‌کردن و خاک‌گیری دیوارها شوید باید روی اشیای دیگر اتاق را با ملافه بپوشانید تا خاک روی آنها ننشیند و همچنین هرگز گردگیری را شروع نکنید مگر آن که پیش از شروع کار، به اندازه کافی دستمال‌های ویژه گردگیری، قلم‌مویی برای پاک کردن درزهای اشیای ظریف و میزان ی اسفنج برای آغشته کردنش به آب ولرم و مایع سفیدکننده مهیا کرده باشید.

اما در خانه‌تکانی فقط مساله با ارزش این نیست که به بهترین وجه اشیا را تمیز کنید، بلکه باید مراقب سلامت خود‌تان نیز باشید برای مثال یکی از اصلی‌ترین آسیب‌دیدگی‌های شب عید، سقوط از ارتفاع است، پس در انتخاب چهارپایه، صندلی یا نردبانی که از آن بالا می‌روید دقت کنید.

از دیگر آسیب‌دیدگی‌های جدی جسمی‌در این روزها، آسیب به ستون فقرات و ابتلا به دیسک کمر است دلیل ش نیز این است که برخی افراد ترجیح می‌دهند به جای مصرف از کارگرهایی که می‌توانند در این مواقع مفید واقع شوند یا حتی یاری گرفتن از اعضای خانواده، خودشان به تنهایی اشیای سنگین را بلند کنند. در حالی که ممکن است آسیب‌های وارد شده به ستون فقرات‌شان جبران‌ناپذیر باشند و به این ترتیب تا انتها عمر، گرفتار با یک بیماری مزمن شوند.

اگر نمی‌خواهید چندنفری اجسام سنگین را بلند کنید دست‌کم این توصیه پزشکان را در نظر داشته باشید که برای جابه‌جایی اجسام از کمر خم نشوید، بلکه اول زانوها را خم کنید و بنشینید و جای دست‌هایتان را زیر شیئی محکم کنید بعد در حالی که کمرتان را صاف نگه داشته‌اید با یاری پاها بلند شوید.

همین طور پزشکان توصیه می‌کنند که اگر در زمان کار کردن ناچار شدید بین نشستن و ایستادن یکی را انتخاب کنید، ایستاده بمانید چون به این ترتیب به کمر کمتر آسیب می‌رسد. از طرف دیگر بنابر همان هشدارهای پزشکی، درست‌تر آن است که پیش از شروع خانه‌تکانی، کمی ‌نرمش کنید و به قول ورزشکارها با «بدن خشک» اقدام به خانه‌تکانی نکنید!

یادتان باشد که مصرف از سفیدکننده‌ها و موادشوینده قوی و محرک ممکن است به پوست دست‌هایتان آسیب بزند و به همین دلیل قطعا باید از دستکش مصرف کنید. حساسیت به پلاستیک دستکش دلیل قابل قبولی برای کنار گذاشتن آن نیست اگر به پلاستیک حساسیت دارید می‌توانید از دستکش‌های دولایه که لایه‌ای نخی داخلشان دارند مصرف کنید.

باید دقت بکنید که به هیچ وجه با دست‌های آلوده، چشم‌ها یا صورت‌تان را لمس نکنید و اگر لمس کردید آنها را با آب سرد بشویید. از طرف دیگر حتی اگر چشم‌ها را لمس نکنید بخارهایی که شوینده‌های قوی از خود تولید می‌کنند ممکن است به چشم‌های‌تان آسیب برساند.

امکان دارد گرد و خاکی که زمان گردگیری بلند می‌شود نیز چشم‌های شما را سرخ کند یا باعث سوزش و خارش آنها شود در این مواقع نیز بهترین راه شستن چشم‌هاست. در طول خانه‌تکانی برخی وقتها پیش می‌آید که پوسته‌هایی در محل اتصال ناخن و پوست مشاهده می‌کنید این پوسته‌ها نشان می‌دهند پوست دست شما به شدت خشک‌شده است و برای کاهش آسیب‌دیدگی باید هرچه سریع ‌تر از کرم‌های چرب برای پوست دست‌تان مصرف کنید.

لباس خریدن اصلا ساده نیست

هرچه به نوروز نزدیک‌تر شویم قیمت لباس و کفش بالاتر می‌رود، اجناس فروشگاه‌های خرید پوشاک گران‌تر می‌شوند و امکان پرو لباس برایتان دشوارتر خواهد شد. خوشبختانه بسیار از فروشگاه‌ها نسبتا از یکی دو ماه پیش، پوشاک نوروزی‌شان را برای مشتری‌های دور اندیشی که نمی‌خواهند شب عید سرگردان باشند، آماده کرده‌‌اند.

در خرید لباس یادتان باشد که قطعا آن را به تن‌تان امتحان کنید. بسیار از ما تصور درستی از اندازه‌های مان نداریم برای مثال برخی افراد چاق خودشان را لاغرتر از آنچه هستند می‌بینند و لاغرهایی نیز هستند که گمان می‌کنند چاق هستند ! بهتر است قطعا با یک آشنای با سلیقه خرید بروید و یادتان باشد هیچ فروشنده‌ای به شما نمی‌گوید لباس به تن‌تان زار می‌زند آنها می‌خواهند کالایشان را به هر قیمتی شده بفروشند و پس از چیزی که شما پوشیده‌اید تعریف می‌کنند و در این شرایط شما به کسی که در مورد آنچه پوشیده‌اید نظری واقعی بدهد نیاز دارید.

در خرید لباس برای کودکان این نکته را به یاد داشته باشید که آنها اکثرا برای اثبات توانمندی‌هایشان اصرار می‌کنند خودشان لباس‌شان را به تن کنند پس اگر می‌خواهید لباسی پر از دکمه و بند‌های عجیب و غریب که به نیز گره می‌خورند بخرید باید انتظارهای زیاد را برای این که کودک‌تان بتواند آن را بپوشد را بپذیرید. شایسته‌تر آن است که لباس کودکان عکس چاپی قهرمان‌های فیلم‌ها یا کارتون‌های مشهور را نداشته باشد، چرا که بنابر گفته روان‌شناس‌ها، رفتارهای خشن این قهرمان‌ها که اکثرا از کشور خودمان نیستند باعث می‌شود خشونت در نظر کودکان امری عادی تلقی شود.

پوست بچه‌ها حساس و لطیف است پس در انتخاب جنس لباس‌شان دقت کنید و پوشاکی را برایشان در نظر بگیرید که الیاف طبیعی داشته و فاقد نایلون باشد. به بچه‌ها حق انتخاب بدهید. از آنها بپرسید که آیا لباس‌شان را می‌پسندند یا نه؟ برای خرید پوشاک نوزادان نیز فراموش نکنید که آنها سریع بزرگ می‌شوند و اگر لباسی کاملا اندازه برایشان بگیرید ممکن است تا ماه آینده کمی‌ برایشان تنگ‌شده باشد و به همین دلیل باید پوشاک‌شان را کمی ‌بزرگ‌تر انتخاب کنید.

برای کودکان چند دست لباس که روی نیز پوشیده شوند از یک دست لباس گرم بهتر است. دلیل ش نیز این است که زمانی به مهمانی می‌روید محیط خانه گرم‌تر از محیط بیرون است و شما می‌توانید لباس رویی را از تن کودک خارج کنید و زمان خارج شدن از خانه بار دیگر آن را تنش کنید تا سرما نخورد.

بهترین کفش، کفشی است که پاشنه‌ای متوسط (نسبتا ۲ سانتی‌متری) دارد و نوکش گرد است و به پنجه‌ها آسیب نمی‌زند. در خرید کفش به این نکته مراقب باشید که پاشنه‌اش خیلی بلند نباشد و اگر اصرار دارید کفش پاشنه بلند بپوشید دست‌کم آن را پهن و یکدست انتخاب کنید تا بهتر بتوانید تعادل‌تان را حفظ کنید.

بهتر است کف کفش آج‌دار باشد تا اقطعا ل لیزمیل کردن تان را کاهش بدهد. کفش‌های بنددار یا چکمه‌هایی که ساق‌های بلند و زیپ‌دار دارند برای عید دیدنی مناسب نیستند. تصور کنید که هر بار به مهمانی می‌روید ناچار باشید بخشی از وقت‌تان را جلوی در خانه صاحبخانه به بازکردن یا بستن بند‌های کفش‌تان یا بالا یا پایین کشیدن زیپش بگذرانید!

می‌دانید چرا مراکز خرید کفش اکثرا شب‌ها شلوغ‌تر از روزها هستند ؟ دلیل ش این است که مردم می‌خواهند در ساعات پایانی روز کفش بخرند تا به این ترتیب با احتساب ورم کردن پاهایشان در این ساعات، کفشی با اندازه مناسب برای خود انتخاب کنند. به جمله دیگر اگر روز کفش بخرید ممکن است در شب، زمانی پاهایتان در اثر پیاده‌روی ورم می‌کنند، حس کنید کفش‌ها پاهایتان را می‌زنند و برایتان کوچک شده‌اند.

در خرید کفش برای کودکان، تنها به سایز پایشان توجه نکنید، چرا که ممکن است قالب‌های مختلف با وجود سایزهای ظاهرا یکسان اندازه‌های مفرق ی داشته باشند. کودکان نمی‌توانند دقیقا تشخیص بدهند که آیا کفشی اندازه‌شان هست یا نه. این وظیفه شماست که نوک کفش را لمس کنید تا بفهمید آیا فضای خالی جلوی کفش وجود دارد یا کفش تنگ است و به انگشت‌های پای شان فشار می‌آید؟ و… .

هرگز حرف فروشنده‌ای را که می‌گوید کفش کوچک‌تر بردارید چون به مرور زمان جا باز می‌کند نپذیرید! در نظر داشته باشید که کفش‌های روباز برای بچه‌ها چندان مناسب نیستند و آنها نمی‌توانند تعادل‌شان را با این نوع کفش‌ها حفظ کنند. کفش‌های پاشنه‌دار نیز برای دختربچه‌های کم سن و سال ضرردار هستند و ممکن است باعث پیچیدن مچ پا یا زمین میل کردن ‌شان شوند.

هر آجیل زیبا ی مناسب نیست

ازبین خوراکی‌های نوروزی، اگر چه نمی‌توانید میوه را از همین نیز اکنون بخرید می‌توانید آجیل را در اسرع‌زمان تهیه کنید و خودتان را از ایستادن در صف‌های زیاد قنادی‌ها نجات بدهید. برای خریدن آجیل یک سری اصول مهم وجود دارد که اگر آنها را بدانید دیگر مشکلی نخواهید داشت.

نخستین نکته در مورد آجیل این است که کهنه نباشد. آجیل‌های کهنه یعنی همان آجیل‌هایی که در شرایط نامناسب برای مثال انبارهای تاریک و مرطوب برای مدتی زیاد می‌مانند و آلوده به نوعی قارچ می‌شوند به نام آفلاتوکسین. این قارچ سمی ‌و سرطانزاست. علاوه بر این، برخی آجیل‌ها نیز به شیوه‌های کاملا غیربهداشتی تهیه می‌شوند و آلوده به حساب می‌آیند.

به همین دلیل نخستین توصیه ما این است که آجیل‌های بسته‌بندی شده‌ای را که پروانه بهداشتی دارند خریداری کنید، اما اگر بنا به هر دلیل ی آجیل فله ای را به بسته‌بندی ترجیح دادید دستکم به برخی نکات در خرید آن توجه کنید مثلا: همواره سعی کنید آجیل‌های بی‌نمک را به آجیل‌های شور یا شیرین ترجیح بدهید. ممکن است در روزهای اول که برخی وقتها چند دانه آجیل را همراه مهمان‌ها طعم ‌طعم می‌کنید احساس کنید بی‌نمک‌ها به اندازه شورها یا شیرین‌ها خوشطعم نیستند، اما هر زمان این خیال‌ها به سرتان زد یاد مضرات نمک و قند بیفتید و بعد با خودتان سبک و سنگین کنید و ببینید حاضرید سلامت خود و مهمان‌های‌تان را با خوشمزگی لحظه‌ای آجیل عوض کنید؟

دومین مساله در خرید آجیل، آنهایی هستند که به مواد مصنوعی آغشته شده‌اند. اگر قرار باشد بین یک مشت فندق و پسته براق و یک مشت فندق و پسته کدر یکی را انتخاب کنید کدام را می‌پسندید؟ بیشتر مردم می‌گویند مسلما آجیل براق بهتر است! اما آنها غلط می‌کنند. چون قنادها برای تهیه آجیل‌های براق به آنها افزودنی‌های تهدید ناک اضافه می‌کنند.

پسته‌های خندان نیز در واقع دارند به شما پوزخند می‌زنند و اگر در آجیلی دیدید تمام پسته‌ها خندان هستند نباید بخریدش، چرا که فرآیند خنداندن مصنوعی پسته‌های اخمو و در بسته، فرآیندی غیر بهداشتی است که امکان فاسدشدن پسته را افزایش می‌دهد.

برای خرید آجیل بهترین روش این است که ابتدا یک مشت از آن را بردارید به دقت نگاه کنید تا مطمئن شوید که کپک‌نزده است. پس آن را بو بکشید تا بفهمید که بوی نا می‌دهد یا نه، بعد آن را مدتی در مشت‌تان نگه دارید و پس مشت‌تان را باز کنید و ببینید که آیا دست‌تان رنگ گرفته است؟ اگر دست‌تان رنگی شده بود یعنی آجیل رنگ شده است. دست انتها هم چند مغز از آن آجیل را بخورید تا خاطر جمع شوید که تلخ نیستند.

عیدی بچه‌ها یادتون نره

برای تهیه عیدی هم، چه بخواهید اسکناس‌های‌تانخورده به کودکان بدهید و چه هدیه‌های جدیدوع، باید یکی از همین روزها را انتخاب کنید، اما این توصیه را از ما به یاد داشته باشید که بر عکس تصور بسیار از آدم بزرگ‌ها که خیال می‌کنند چند اسکناس رنگی بیشتر از یک اسباب‌بازی یا کتاب دل بچه‌ها را شاد می‌کند، بیشتر بچه‌های کوچک، ارزش پول را نمی‌دانند و حتی اگر نیز بدانند دیدن چند کاغذ رنگی، هرگز آنها را به اندازه بغل‌کردن یک عروسک، راه بردن یک ماشین باری روی زمین، بازی با یک شمشیر پلاستیکی یا ورق زدن و رنگ‌آمیزی کتابی پر از شعرها و نقاشی‌های جالب، سرگرم نمی‌کند. همچنین جهت خرید عیدی برای کودکان فامیل، سعی کنید اسباب بازی هایی را بخرید که مناسب سنشان باشد؛ یعنی سن کودکان را هنگام خرید کادو حتما در نظر بگیرید و ترجیحا اسباب بازی هایی را بخرید که رده بندی سنیشان مشخص باشد.

۴ کاری که قبل از عید حتما باید انجام دهید
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.