عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

اعمال ماه رجب چیست ؟

اعمال ماه رجب چیست ؟Reviewed by Admin on Apr 10Rating: 5.0

اعمال ماه رجب, فضیلت ماه رجب, اعمال مستحبی ماه رجب, خوبی ها ماه رجب

هفتمین ماه از سـال هجری قمری رجب نام دارد که نبایستی فضیلت آن را به بوته فراموشی سپرد چون در بین ماههای دوازده ‏گانه تنها و بدون ائتلاف با ماههای دیگـر از حرمت و قدهست ‏برخوردار می ‏باشدو در واقع چهار ماه در قرآن کریم با تعبیر «حرم‏» یعنی برخوردار از حرمت ‏یاد شده هست که یکـی از آنها فرد هست که رجب نام دارد و در آن قتال و کشتار حرام می ‏باشد.

رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده ‏اند: «رجب ماه بزرگ خدهست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‏ به پایه آن نمی ‏رسد و قتال با کافران در ایـن ماه حرام استو بدانید که رجب ماه پروردگار هست و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من هست و چنانچه کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و غضب الهی از او دور می‏گردد .»

امام هفتم (علیه السّلام) فرموده ‏اند: رجب نام نهری هست در بهشت که از شیرو سفیدتر و از عسلو شیرین‏تر است; هر کس یک روز از آن را روزه بدارد خداوند از آن نهر به او بیاشامد.

از امام صادق (علیه السّلام) نقل شده که حضرت محمد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: رجب ماه استغفار امت من استو پس در ایـن ماه طلب آمرزش بکنید که خداوند آمرزنده و مهربان هست و رجب را «اصب‏» می‏گویند چون که رحمت ‏خداوند در ایـن ماه بر امت من بسیار ریخته می‏شود پس بسیار بگوئید استغفر الله و اسئله التوبه.

در روایت است که حضرت نوح(علیه السّلام) روز اول ایـن ماه سوار بر کشتی شد و نجات یافت و فرمودند: کسانی که با او می باشند روزه بدارند و هر که ایـن روز را روزه بدارد آتش عذاب یک سـال از او دور می ‏شود و طبق سخن حضرت صادق(علیه السّلام) خواندن زیارت امام حسین(علیه السّلام) در روز اول ایـن ماه مستحب و تأکید شده است .

پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: رجب برای امّت من ماه استغفار هست پس در ایـن ماه به محضر پروردگار از گناهان خویش پوزش طلبید که خداوند بخشنده‏ ای مهربان است .

امام صادق(علیه السّلام) فرمود: روزه بیست و هفتم رجب را از دست مده که آن روزی هست که مقام نبوّت به محمّد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) داده شد و ثواب آن برای شما به حد ثواب شصت ماه است .

ماه رجبو به دلیل برخورداری از ویژگی ها ی گوناگون و دقت به ابعاد معنوی آنو نام‏های دیگـر ی دارد؛ نام‏هایی مثل ماه آمرزش خواهی (شهرُ الاستغفار)؛ ماه تک (رَجَبُ الفَرد) به دلیل تنها واقع شدن و جدا شدن آن از بقیه ماه‏های حرام؛ سرشار (رَجَبُ الاَصَبّ) به دلیل نزول سرشار رحمت الهی؛ ماه امیرمؤمنان (شهرُ امیرِالمؤمنین)و ریسمان الهی و اَصَمْ یعنی برخوردار از فضیلت‏های بسیار.

مناسبت‏های رجب

ماه رجب و از ماه‏های بزرگی هست که طلوع سه امام معصومو امام علی علیه ‏الدرود و امام محمد باقر علیه ‏الدرود و امام جواد علیه ‏الدرود را در آن شاهدیم و شروع بزرگ ترین جنبش تاریخ بشریو یعنی برانگیخته شدن پیغام آور مهر و محبتو محمد مصطفی (صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏ آله و سلّم) برای هدایت و سعادت انسان ‏هاو در آن اتفاق افتاده است . یاد و نام پیشوایان شهید ایـن ماهو حضرت امام موسی کاظم علیه ‏الدرود و امام هادی علیه‏ الدرود و پیام‏ آور کربلاو زینب کبری علیه الدرود گرما‏ بخش دل‏های مؤمنان هست و نیمه رجب همو پذیرای معتکفان کوی دوست خواهد بود و شاهدِ خلوتِ مشتاقان

فلسفه ماه‏های حرام

ماه رجبو یکـی از چهار ماه حرام هست که در آن از جنگ و خون‏ریزی نهی شده است . تحریم جنگ در ایـن چهار ماهو یکـی از راه‏های انتها دادن به جنگ‏های زیاد و وسیله‏ ای برای دعوت به صلح و آرامش بود؛ چون وقتی که جنگ‏جویان چهار ماه از سـال اسلحه را بر زمین گذاشته و صدای چکاچک شمشیرها خاموش گردد و مجالی برای اندیشه و اندیشه به وجود آیدو احتما ل انتها پیدا کردن جنگ بسیار زیاد است . ادرود در هر سـال برای پیروان خود یک آتش ‏بس چهارماهه اعلام می‏دارد که ایـن خود نشانه روح صلح‏ طلبی ادرود است . اما چنانچه دشمن بخواهد از ایـن قانون اسلامی سوء استفاده نماید و حریم ماه‏های حرام را بشکندو اجازه مواجهه به مثل به مسلمانان داده شده است .

لیله الرغائب ( شب آرزوها )

از جمله شبهای بزرگ و با عظمت ماه رجب شب جمعه اول ایـن ماه است . مشهور به لیله الرغائبو اعمال مخصوصی در ایـن شب ذکر شده که به واسطه آن اعمال برکات و انعام زیاد بر انسان سرازیر می‏شود.

رغائب جمع رغیبه هست به مفهوم «امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر» یعنی شبی که در آن عطاها و مواهب زیاد بدست می ‏آید در روایت هست شب جمعه اول ایـن ماه احیاء و بیداری و نیایش فضیلت ویِژه دارد و سبب دست‏یابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار استو در روایت هست که رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: ملائکه ایـن شب را به ایـن نام نهادند و محدثان در کتاب‏های دعا نمازی با کیفیت مخصوصی در ایـن شب ذکر کـرده ‏ اند که پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: هر کس ایـن نماز را در ایـن شب انجام دهد ثواب ایـن نماز به نیکوترین صورت با روی خندان و درخشان و با زبانی فصیح در شب اول قبر در بودن ایـن فرد ظاهر شود و به او می‏ گوید: ای دوست من مژده می ‏دهم تو را که از هر شدّت و سختی نجات یافتیو نمازگزار می‏گوید: تو کیستی که من تاکنون چنین صورتی زیبا با چنین جلوه ‏ای ندیدم و سخنی شیرین‏تر از کلام تو نشنیده ‏ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیدم در جواب می‏گوید: من همـان نماز لیله الرغائبم که شما انجام دادی. امشب آمده‏ ام نزدت باشم تا حق را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود من در عرصه قیامت سایه بر سر تو خواهم افکند پس شادمان باش که خیر از تو معدوم نخواهد شد.

 

http://khoshmanzar.persiangig.com/image/rajab%20(18).jpg

کیفیت اعمال لیله الرغائب

روز پنج شنبه اول آن ماه روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک درود ختم می شود و در هر رکعت یک بار سوره حمدو سه بار سوره قدرو دوازده بار سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسیدو هفتاد بـار ذکر” اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله” گفته شود. بعد از آن در سجده هفتاد بـار ذکر “سبوح قدوس رب الملائکه والروح” گفته شود. بعد از سر برداشتن از سجدهو هفتاد بـار ذکر “رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم” گفته شود. دوبـار ه به سجده رفته و هفتاد بار ذکر “سبوح قدوس رب الملائکه والروح” گفته شود. در ایـن جا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخوهست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد

سیزدهم ماه رجب و اعمال اعتکاف

مطالب مرتبط:

از جمله فضیلت ماه رجب آن هست که ایام البیض در آن واقع شده یعنی روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم و اعتکاف برای خدا و روزه ‏داریو در آموزه‏ های دینی بر آن تأکید و سفارش شده است .

و ولادت حضرت امیرالمؤمنین علی(علیه السّلام) در روز سیزدهم همین ماه واقع شده.

اعمال ام داوود در ماه رجب

یکـی از عبادتها و دعاهای مشهور که در ماه رجب به انجام آن تأکید شدهو اعمال ام‏ داوود است . در کتب روایت نقل شدهو جوانی در عراق که اهل معرفت بود به دست منصور دوانیقی به مدت زیاد در زندان او گرفتار شده بود که نامش داوود بود. مادرش تاب و توان خود را در فراق پسر از دست داده بودو روزی به خدمت امام صادق(علیه السّلام) رفت و قصه را نقل کرد و از آن حضرت چاره‏ جویی نمود. حضرت فرمود: آیا می‏دانی ایـن ماهو ماه رجب هست و دعا در آن زود به اجابت می‏رسد آنچه را که می‏گویم دقیقاً انجام ده تا فرزندت از زندان رهایی یابد.

ابتدا سه روزو سیزدهمو چهاردهم و پانزدهم رجب را روزه ‏بدار و روز پانزدهم وقت ظهر غسل کن و ۸ رکعت نماز به جا بیاور. (کیفیت نماز در مفاتیح الجنان ذکر شده به آن مراجعه بکنید ). همین که نماز را خواند بعد از مدّت کمی پسرش آزاد شد بعد از آن ام داوود خدمت امام صادق(علیه السّلام) رسید و بعد از عرض درود خبر رهایی پسرش را به او رساند. امام صادق(علیه السّلام) فرمود: منصور دوانیقی در یکـی از شب‏ها جدّم علی بن ابی طالب (علیه السّلام) را در خواب دید که به او هشدار داد: هرچه زودتر فرزندم داوود را آزاد کن و گرنه تو را در آتش می ‏اندازم. منصور وقتی که آتش را در مقابل خود دید دستور داد که داوود را آزاد کنند.

بیست و هفتم ماه رجب

روز بیست و هفتم ماه رجب روز مبعوث شدن پیامبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) به رسـال ت و پیامبری هست و روزه گرفتن در ایـن روز مستحب و ثواب ویِژه دارد برای هر کدام از ایـن شب‏ها اعمال مخصوصی ذکر شده است .

بهترین عمل در ماه رجب چیست؟

ماه رجب اولین ماه از ماه های حرام (ماه های حرام عبـار تند از : رجبوذی القعدهوذی الحجهومحرم) و ماه خدا و وقت عبادت و دعا و استغفار هست و رحمت الهی در این ماه در حال ریزش و نزول هست به همین جهت این ماه را رجب الاصب گویندوچون صب به معنای ریختن است . پس لیله الرغاب شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب هر دو را در خود جمع کرده پس ارزشی دو چندان دارد . کلمه رغائب جمع رغیبه به معنای چیزی که مورد رغبت و میل هست و نیز به معنای عطا و عفو زیاد می باشند. بنابر بر معنای اول لیله الرغائب یعنی شبی که میل و دقت به عبادت و بندگی در آن زیاد هست و بندگان خوب و شایسته خداوند در این شب تمایل زیادی به رفتن به در مسکن خداوند و رابطه و انس با معبود خویش دارند. بنابر معنای دوم لیله الرغاب یعنی شبی که در آن عطاء و عفو خداوند زیاد هست و بندگان مخلص خداوند با رو آوردن به بـار گاه قدس ربوبی و خاکساری در مساوی عظمت حقوشایسته دریافت انعام وعطاوعفو بی کرانه حق می گردند . معنای و وجه نامگذاری ایام البیض:روزهای ۱۳و۱۴و۱۵ از هر ماه را ایام البیض می نامند و دربـار هْ علت نامگذاری آن دو مطلب گفته شده است: الف: چون شب های این سه روزودراثر کامل بودن و درخشندگی ماهوروشن و سفید استوروزهای این سه شب را ایام البیض یعنی روزهای سفید نامیده اند و در واقع یعنی روزهایی که شب هایی سفید و نورانی و درخشان دارد ‌‌ ب: در روایتی از پیامبر بزرگوار ادرود (ص) آمده است: وقتی حضرت انسان (ع) دچار آن خطا که ترک اولی بود گردیدوبدنش سیاه شد. پس به دلش الهام گردید که این سه روز یعنی روزهای ۱۳و۱۴و۱۵ را روزه بگیرد . روزانه از این سه روز را که روزه گرفتویک پارت از بدنش سفید گردیدویعنی بعد از سه روز تمام بدنش سفید گشتوبه همین علت به این سه روزوروزهای سفید گفته شد.
در اعمال ماه رجب یکی اینکه در روز جمعه چهار رکعت نماز خوانده شود که در هر رکعت بعد از حمد آیه الکرسی هفت بـار و توحید پنج بـار تکرار گردد. و از کارهاى با ارزش و شایسته در ماه رجبو یاری به محرومان است . امام صادق(علیه السلام) از پدران گرامیش از امام على(علیه السلام) نقل مى کند که آن حضرت فرمود:…هرکس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهدو خداوند وى را آنچنان اکرام فرماید که نه چشمى دیده و نه گوشى شنیده و نه بر قلب انسان ى خطور کرده باشد.
از مجموعه اعمال وارد شده در این ماه وبر می آید که استغفار وباز نگری در اعمال خود از بهترین اعمال است .
برای اطلاع کامل از اعمال ماه رجب به مفاتیح راجعه فرمایید.

اعمال مشترک ماه مبـار ک رجب

http://www.khodemooni.net/wp-content/uploads/2016/04/107039_800.jpg
ایـن ها اعمالی هست که انجام دادن آنها متعلق به همه ماه هست و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد هست :
۱- در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که روایت شده امام زین العابدین(علیه السلام) در حجر در غره خواندندو خوانده شود:
“یَا مَنْ یَمْلِکُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِکُلِّ مَسْأَلَهٍ مِنْکَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُکَ الصَّادِقَهُ وَ أَیَادِیکَ الْفَاضِلَهُ وَ رَحْمَتُکَ الْوَاسِعَهُ فَأَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَهِ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ .”
۲- دعایی را که از امام صادق(علیه السلام) روایت شدهو خوانده شود:
«خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِکَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَکَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِکَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَکَ بَابُکَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُکَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُکَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُکَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاکَ وَ حِلْمُکَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاکَ عَادَتُکَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُکَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ .»
۳- از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که در ماه رجب ایـن خوانده شود:
«اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ صَبْرَ الشَّاکِرِینَ لَکَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْکَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَکَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُکَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاکَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِکَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِکَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اکْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَهِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»
قابل دقت هست که ادعیه دیگـر ی برای ایـن ماه عزیز ذکر شده هست که می‌توانید به مفاتیح الجنان مبحث اعمال ماه رجب رجوع نمایید .
۴- از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده که: هر کس در ماه رجب صد بار بگوید:

«أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و کسى که چهار صد بار بگوید بنویسد براى او ثواب صد شهید عطا فرماید.
۵- از نبی مکرم ادرود روایت است: کسى که در ماه رجب هزار بار “لا إِلَهَ إِلا اللهُ” بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا نماید و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .
۶- روایت هست کسى که در رجب در صبح هفتاد بار و در شب هفتاد بار بگوید:

“أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ” و بعد از اتمام ذکرو دست‌ها را بلند کند و بگوید: “اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ” چنانچه در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به برکت ماه رجبو آتش او را مس نکند .

اعمال ماه مبـار ک رجب
۷- اصولا ایـن ماه هزار بار ذکر:

أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ ” گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد .
۸- سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أمیزان نقل کـرده هست که ده هزار بار یا هزار بار یا صد بار در ایـن ماه تلاوت شود. و روایت کرده که هر کس در روز جمعه ماه رجب صد بار سوره قل هو الله أمیزان را بخواند براى او در قیامت نورى شود که او را به بهشت بکشاند.
۹- سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت کرده که: هر کس در روز جمعه ماه رجب و مابین نماز ظهر و عصرو چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت حمد یک بار و آیه الکرسى هفت بار و قل هو الله أمیزان پنج بار بخواندو و پس ده بار بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ» حق تعالى براى او از روزى که ایـن نماز را گزارده تا روزى که بمیرد روزانه هزار حسنه به او عطا فرمایدو و او را به هر آیه‌ای که خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود .
۱۰- سه روز از ایـن ماه را که پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. چون که روایت شده هر کس در یکى از ماه‌هاى حرامو ایـن سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سـال عبادت بنویسد.
۱۱- از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده هست که: هر کس در یک شب از شب‌هاى ماه رجب ده رکعت نماز به ایـن نحو که در هر رکعت حمد و قل یا ایها الکافرون یک بار و توحید سه بار بخواندو خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

اعمال شب و روز اول ماه رجب

شب اول
ایـن شبو شب شریفى هست و در آن چند عمل وارد شده است .
۱- وقت ی هلال ماه دیده شد فرد بگوید:
اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَهِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّکَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ.
و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول هست که چون هلال رجب را مى‏دید مى‏بیان کرد: اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.
۲- غسل.
حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فرموده‌اند: هر کس ماه رجب را درک کند و اول و وسط و انتها آن ماه را غسل نمایـد و از گناهان خود پاک می‌شود مثل روزى که از مادر متولد شده است .
۳- زیارت امام حسین علیه الدرود .

۴- بعد از نماز مغرب بیست رکعتو یعنی ۱۰ تا دو رکعتی نماز گزارده شود. تا خودو اهلو مال و اولادش محفوظ بماند و از عذاب قبر در پناه باشد.
۵- بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز گزارده شود بدین نحو:
در رکعت اول حمد و ألم نشرح یک بار و توحید سه بار و در رکعت دوم حمد و ألم نشرح و توحید و معوذتین خوانده شود و بعد از سلامو سى بار لا إِلَهَ إِلا اللهُ بگوید و سى بار صلوات بفرستد تا حق تعالى گناهان او را بیامرزد مثل روزى که از مادر متولد شده است .

روز اول رجب
ایـن روزو روز شریفى هست و برای آن چند عمل ذکر شده است:
۱- روزه .
روایت شده که حضرت نوح (علیه السلام) در ایـن روز به کشتى سوار شد و به کسانى که همراه او بودند امر فرمود روزه بگیرند که هر کس ایـن روز را روزه بگیردو آتش جهنم یک سـال از او دور شود .
۲- غسل .
۳- زیارت امام حسین علیه السلام.

از امام جعفر صادق(علیه السلام) روایت شده هست که: هر کس امام حسین (علیه السلام) را در روز اول رجب زیارت نماید و خداوند او را بیامرزد. اما قابل ذکر هست که زیارت از راه دور مورد قبول هست ان شاء الله.

اعمال ماه رجب چیست ؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.