عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

تناقض ۲۰ هزار میلیاردی دولت در حرف و عمل +اسناد

تناقض ۲۰ هزار میلیاردی دولت در حرف و عمل +اسنادReviewed by Admin on Nov 2Rating: 5.0

تناقض ۲۰ هزار میلیاردی دولت در حرف و عمل +اسناد

به گزارش خودمونی، بر اساس آماری که مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرده، حجم پایه پولی در ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ۱۳۹۳ بیش از ۲۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

http://www.khodemooni.net/wp-content/uploads/2014/11/n00389365-s.jpg

پایه پولی طی این مدت از ۹۱ هزار و ۷۷۱ میلیارد تومان در پایان خردادماه ۱۳۹۲ به ۱۱۲ هزار و ۲۷۴ میلیارد تومان در پایان خردادماه ۱۳۹۳ افزایش پیدا کرده است که رشد ۲۲ درصدی نشان می‌دهد.

http://www.khodemooni.net/wp-content/uploads/2014/11/n00389365-t.jpg

نمودار فوق نیز که بانک مرکزی منتشر کرده نشان می‌دهد روند رشد نقدینگی و پایه پولی در دولت یازدهم صعودی است و این واقعیت با شعارهای دولتمردان درباره کنترل رشد نقدینگی و پایه پولی، هم‌خوان نیست.

افزایش پایه پولی به زبان ساده معنای چاپ پول از جانب بانک مرکزی است که سبب افزایش بلافاصله نقدینگی و رشد با فاصله تورم می‌شود.

مطالب مرتبط:

مسئولان دولت یازدهم طی یک سال اخیر بارها از عملکرد دولت سابق در افزایش پایه پولی انتقاد کرده و از کنترل روزانه پایه پولی طی یک سال اخیر برای جلوگیری از تکرار رویه دولت دهم خبر داده‌‌اند. با این حال، آمارهای اعلامی نشان می‌دهد پایه پولی همچون گذشته رو به رشد است.

مسئولان دولت یازدهم از این که دولت سابق برای تامین مالی طرح‌ مسکن مهر اقدام به افزایش پایه پولی می‌کرد، به شدت انتقاد کرده و آن را سبب رشد تورم می‌دانند. به گفته مقامات دولت فعلی، بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان از پایه پولیِ حدودا ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی در پایان دولت احمدی‌نژاد، ناشی از چاپ پول برای تزریق به مسکن مهر بوده است.

حجم پایه پولی در طول دولت دهم (که دوره اصلی اجرای مسکن مهر بود) از ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۸۸ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ افزایش پیدا کرده بود که تقریبا تمامی این پول صرف مسکن مهر شده است.

با این حال، دولت یازدهم در حالی طرح مسکن مهر را متوقف کرد و تزریق اعتبار به واسطه افزایش پایه پولی را مضر اعلام کرد،‌ که آمار نشان می‌دهد در همین مدت پایه پولی ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که نزدیک به یک میلیون واحد در حال ساخت مسکن مهر به علت کسری اعتبار، نیمه‌کاره باقی مانده‌اند و دستگاه‌های دولتی از وزارت نیرو تا وزارت راه نیز به علت کمبود بودجه از اجرای وظایف خود در تکمیل خدمات عمومی و زیرساختی مسکن مهر خودداری می‌کنند.

مشخص نیست ۲۰ هزار میلیارد تومانی که دولت یازدهم به پایه پولی در یک سال اخیر اضافه کرده، صرف چه کاری مهمتر از مسکن مهر شده است.

جدول: اظهارات یک ساله دولتمردان در تقبیح رشد پایه پولی
http://www.khodemooni.net/wp-content/uploads/2014/11/nf00389365-1.jpg
http://www.khodemooni.net/wp-content/uploads/2014/11/nf00389365-2.jpg
http://www.khodemooni.net/wp-content/uploads/2014/11/nf00389365-31.jpg
تناقض ۲۰ هزار میلیاردی دولت در حرف و عمل +اسناد
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.