عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

درآمد صدا و سیما از تبلیغات از ۵۰ میلیارد به ۷۰۰ میلیارد تومان رسید/ ضرغامی پاسخ قانع کننده نداد.

درآمد صدا و سیما از تبلیغات از 50 میلیارد به 700 میلیارد تومان رسيد/ ضرغامي پاسخ قانع كننده نداد.Reviewed by Admin on Sep 4Rating: 5.0

حجت الاسلام احمد سالکم,هندس ضرغامی,سازمان صدا و سیما,کمیسیون فرهنگی مجلس

درآمد صدا و سیما از تبلیغات از ۵۰ میلیارد به ۷۰۰ میلیارد تومان رسید/ ضرغامی پاسخ قانع کننده نداد.

مطالب مرتبط:

گروه فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»؛ سیاست های کلان سازمان صدا و سیما به خصوص در سالهای اخیر بر افزایش تعداد شبکه های تلویزیونی و هم چنین جذب کلان بودجه از طریق تبلیغات و اسپانسرینگ قرار گرفته. اتفاقی که علاوه بر نقض مواد مصرح قانون به دفعات، موجب تاثیرگزاری عمده بر سبک زندگی ایرانی- اسلامی شده و به جرأت می توان گفت این نوع فعالیت، سبک زندگی ایرانی اسلامی را هدف قرار داده است. در همین خصوص به گفتگو نشستسم با حجت الاسلام و المسلمین احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تا علاوه بر اطلاع از موضع این نهاد نظارتی تاثیرگزار در خصوص عملکرد صدا و سیما،‌راهکارهای عملی این نهاد نظارتی را در این خصوص جویا شویم.

***

در سال‌های اخیر تبلیغات در تلویزیون مسیر خاصی را پیموده است به گونه‌ای که اگر کسی بخواهد برنامه زنده تلویزیونی بسازد بدون اسپانسرینگ، عملا این امکان وجود ندارد؛ حال آن که همانطور که اطلاع دارید این امر مغایر نص صریح قانون است؛ اقدام عملی مجلس با توجه به تذکراتی که پیشتر هم  در این زمینه داده شده است، چیست؟

رییس کمیسیون فرهنگی: اصل ۱۵۷ قانون اساسی بیان می دارد رئیس سازمان صدا و سیما از اختیارات ولی امر مسلمین است؛ در انتهای اصل ۱۵۷ قانون اساسی ذکر شده است اداره صدا و سیما توسط قانون تعیین می شود؛ در کمیسیون فرهنگی با استفاده از کارهایی که در مجلس هشتم صورت گرفت، قانون صدا و سیما را تهیه کردیم.

این قانون ماه گذشته به اداره قوانین ارائه شد و برای هیات رئیسه به منظور صحن علنی فرستاده شد؛ اگر آفتی به این امر وارد نشود طرح صدا و سیما به صحن علنی وارد شود بسیاری از مسائل حل خواهد شد البته بودجه صدا و سیما در دولت‌های دنیا ابزاری از ابزار دولت‌ها است؛ بسیاری از کشورها با تبلیغات بودجه خود را تامین می کنند؛ قانون اجازه استفاده از تبلیغات را به صدا و سیما داده است.

ایرادی که شما وارد کردید در یکی از جلسات با آقای ضرغامی مطرح شد و وی پاسخ داد تعداد سیمای جمهوی اسلامی افزایش یافته است و تامین هزینه این تعداد سیما سخت است؛ صدا و سیما منابع درآمدی دارد؛ یکی از منابع در آمدی صدا و سیما اسپانسر‌ها هستند.

آقای ضرغامی اذعان داشت ۵۰ میلیارد در سال توسط اسپانسرها و با تبلیغات به دست می آمد که این میزان اکنون به ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است؛ اگر این رقم از صدا و سیما گرفته شود قطعا صدا و سیما ناقص خواهد شد و نوآوری نخواهد داشت؛ اگر بخواهید سیما نوآوری داشته باشد و بتواند پاسخ ۳ هزار ماهواره با هزاران کانال را بدهد باید هزینه بپردازد؛ دولت این میزان پول را ندارد که در اختیار صدا و سیما قرار دهد.

در قانون صدا و سیما باید این مسئله در چارچوب باشد و نباید هر محصول و تبلیغ اجازه پخش داشته باشد به گونه ایی که برای نظام خطر آفرین باشد؛ در طرح صدا و سیما تمام مسائل در رشد صدا و سیما در ابعاد مختلف وارد شده است؛ طرح جامع رسانه‌ها نیز مطرح شده است؛ در این طرح موانع، مشکلات و مسائل بررسی شده است و راه حل‌ها نیز ارائه شده است.

خبرگزاری دانشجو: آخر در عمل شاهدیم که این تعدد شبکه‌ها در عمل نه تنها هیچ نفعی در جذب مخاطب نداشته بلکه صرفا موجب صرف هزینه‌های هنگفت شده است. اینجا یک سئوال جدی به وجود می آید که واقعا چه لزومی به اتخاذ این سیاست وجود داشته؟

رییس کمیسیون فرهنگی: ایرادات دیگری هم وجود دارد؛ نه تنها نباید نگاه کمّی باشد بلکه نباید به کیفیت برنامه‌ها نیز ضربه وارد شود؛ بسیاری از برنامه‌ها که نه تنها در جهت گسترش ارزش‌ها قدم برنمی دارد بلکه مانع این امر نیز است؛ برخی از برنامه مشکل اخلاقی دارند، برخی به تغییر سبک زندگی دامن زده است.

 در همین مورد الان نامه‌ای چهارصفحه‌ای برای وزیر ارشاد در تدارک است و در آن از ۹ فیلم اسم بردم که حق پخش آن فیلم‌ها را ندارند؛ موضوع فیلم‌ها را مطرح کردم.

 این بحث‌ها در کمیسیون صورت می گیرد و تذکرات لازم داده می شود؛ کنترل‌ها و نظارت‌ها و تذکرات وجود دارد ولیکن باز هم خطا بروز می کند؛ در یک ماه در ۳ نقطه کشور همخوانی زن و مرد و تک خوانی زن در حضور مردم صورت گرفته است و وزیر از دو مورد آن بی اطلاع بوده است؛ در نظام خط قرمز وجود دارد؛ آزادی برای نظام ما نباید چیزی باشد که کمونیست و لیبرالیسم می گوید.

 قبل از جام جهانی برزیل وزیر ورزش احضار شد چرا که شنیده بودیم تعدادی از نمایندگان را به برزیل می فرستند که وزیر ورزش اذعان کرد نه تنها خود نمی روم که ریالی از بیت المال برای سفر کسی خرج نخواهم کرد؛ هزینه هر فرد به برزیل حدود ۷۰-۶۰ میلیون تومان هزینه داشت؛ جلوی این مسئله هم گرفته شد.

 علی‌ای حال در موضوع صدا و سیما نکاتی که شما گفتید و البته نکات دیگری وجود دارد. کمیسیون تلاش و نظارت خود را اعمال می کند؛ در نهایت آقای ضرغامی پاسخ قانع کننده به سوالات ندادند.

 برخورد عملی مجلس در این باره چیست؟

 رییس کمیسیون فرهنگی: برخوردهای مقتضی و لازم انجام می گیرد که یکی از آنها گزارشی است که به مقام معظم رهبری ارسال خواهد شد.

درآمد صدا و سیما از تبلیغات از ۵۰ میلیارد به ۷۰۰ میلیارد تومان رسید/ ضرغامی پاسخ قانع کننده نداد.
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.