عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

آموزش غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان ۹۳

آموزش غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان 93Reviewed by Admin on Jun 21Rating: 5.0

[toggle title=”کلمات کلیدی” state=”close” ]

آموزش غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان ۹۳,آشپزی ایرانی, آشپزی با مرغ, آشپزی خانواده سبز, آشپزی لذت, آشپزی کتاب, آشپزی رنگین, آشپزی آسان, آشپزی رزا منتظمی, غذا با مرغ, غذای ایرانی, غذاهای رژیمی, غذا با بادمجان, غذاهای خوشمزه, آموزش آشپزی

[/toggle]

آموزش غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان ۹۳

سنت بر این است که روزه داران هر شام بر سر سفره افطار گرد هم آیند و پس از طلب قبولی روزه دعا کنند :

بسم الله ؛ اللهم لک صمنا و علی رزقک افطرنا فتقبله منا انک انت السمیع العلیم.

c289fb51-1a51-416f-a758-29ec170ef63a

و پس روزه خود را با روزی حلال و پاکیزه باز می کنند و پسندیده است افطار با خرما یا آب گرم (یا چای شیرین) یا رطب یا حلوا یا نبات و لبن باز شود.

بر سر سفره افطار ایرانی انواع مخلفات مقوی و انرژی زا از عبارت خرما با مغز گردو، حلوا، رنگینک، فرنی، یخ در بهشت ، بامیه، شله زرد، شیر برنج، کاچی، زولبیا، مسقطی و انواع آش : آش رشته، آش شله قلمکار وجود دارد.

هم اکنون شما را بر ضیافت افطاری ایرانی دعوت می کنیم:
قبل از ارائه رژیم رمضان، به نکات زیر توجه بکنید :

توصیه ات زیر برای افرادی است که در شرایط جسمی طبیعی و در سلامت کامل هستند .
مواد غذایی مورد نیاز بدن هر کس به تناسب سن، جنسیت، اندازه بدن، شرایط ویِژه فیزیولوژیکی فرد، بیماری ، میزان کار متغیر است. در اینجا بطور عام توصیه می شود .

رژیم غذای سحری:

سحر نقش تعیین کننده ای در چگونه گذراندن روز و تأمین انرژی و مواد غذایی مورد نیاز بدن دارد. در زیر به انتخاب غذائی و توصیه ات تغذیه ای توجه بکنید :

برنامه وقتی سحر را طوری برنامه ریزی بکنید که علاوه بر ذکر و نیایش، فرصت کافی برای غذا میل کردن و آشامیدن داشته و عجله در میل کردن نباشد.

در سحر از میل کردن شیرینی جات، غذاهای شور، پر چرب وآش جات (بویِژه اگر غذای دیگری نیز می خورید) خودداری بکنید .

در هر وعده سحری از یک نوع غذاهای ایرانی صرف بکنید و از میل کردن تنوعات غذای اصلی در یک وعده اجتناب بکنید .

در هر وعده سحری اندازه معتدلانه را کنترل بکنید . خیلی تر از تعادل میل کردن نه فقط باعث نمی شود که در روز احساس سیری زیادتری کنید بلکه اثرات ناگوارتری را در روز به دلیل ظهور مسائل مراحل هضم برایتان پیش خواهد آورد.

غذا ها را کم روغن، کم چربی ، کم نمک و کم شیرینی انتخاب بکنید . به میزان ی که در سحر چربی و شیرینی زیادتری میل بکنید در روز تشنگی زیادتری خواهید داشت.

از غذا های بسیار سرخ شده پرهیز بکنید . در صودت نیاز به سرخ کردن غذا ، به “تفت دادن کوتاه مدت” قناعت بکنید .

از منابع نشاسته ای نان، سیب زمینی، برنج و ماکارونی مصرف کرده ولی سعی شود از نان های تهیه شده از سبوس گندم به جای نان سفید مصرف نمائید.

از گوشت جات، ترجیحا گوشت سفید وحبوبات که به آرامی پخته شده باشند مصرف بکنید . امروزه سویا بعنوان یک منبع پروتئنی سالم محسوب می شود که

می توان اکثر غذا ها را با آن خوش طعم تهیه بکنید و مضرات گوشت قرمز را نیز نخواهد داشت. تخم مرغ به اشکال غیر عسلی وحبوبات آب پز نیز منابع ارزشمند پروتئینی برای سحر بشمار میروند.

از میل کردن چربی های حیوانی و سفت شده خودداری بکنید و از روغن های مایع که میزان چربی اشباع شده آن ۵-۷% باشد مصرف بکنید .

ازلبنیات کم چرب وکم نمک مصرف بکنید .

بین غذا ها آب و یا آشامیدن ی میل نکنید . قبل ، بین وفوری و بعد از غذا آشامیدن ی میل نکنید بلکه مدتی صبر کرده بعد میل نمائید.

در ماه رمضان بهترین آشامیدن ی در سحر آب ویا آشامیدن چای های زیاد گیاهی است که به منظور های مختلف (برای دفع چربی، دفع قند، دفع صفرا، دفع نمک، کنترل فشار خون، کنترل نفخ و هضم غذا و تصفیه بدن از سمومات غذایی از طریق تصفیه و پاک سازی خون، تصفیه و پاک سازی جگر، تصفیه و پاک سازی کلیه و مثانه و غیرو….) به صورت دم کرده وگرم میتوان نوشید.

از آشامیدن دوغ و یا آشامیدن ی های شیرین شده با شکر سفید در سحر خودداری بکنید زیرا با آشامیدن این نوع آشامیدن ی، احساس تشنگی در روز بیشتر شده و نیز میزان قند خون افزایش می یابد.

اندازه غذای اصلی را در سحر طوری تنظیم بکنید که بعد بتوانید نیز آب و نیز از میوه جات جدیدوع و صیفی جات آب پز( ذرت- گل کلم- کرفس- فلفل سبز – کلم بروکلی- نخود فرنگی- پیاز- سیر – هویج– لوبیا و هر گونه حبوبات که به آرامی پخته شده باشند) نیز تغذیه نمائید.

از جوانه های خام به صورت مخلوط با غذا های سوپی (که جو پرک جزء همیشگی آن باشد) و یا در سالاد استفاده نمائید.
رژیم غذای افطار:

افطار یک وعده غذائی محسوب می شود . برخی افراد افطار را به شام وصل میکنند که چنین روشی صحیح نیست و ضرردار می با شد . به همین منظور سعی بکنید زمان بندی افطار و شام را بنحوی برنامه ریزی بکنید که دو وعده مفرق افطار و شام داشته باشید.

قبل از میل کردن هر نوع مواد خوراکی ، افطار را با یک آشامیدن ی گرم مثل آب داغ و یا برخی از چای های گیاهی گرم (نه چای معمولی ) شروع کنید تا سیستم گوارشی خو د را که بعد از مدتی زیاد آرام گرفته است به یکباره به کار سنگین نیندازید. پس با میل کردن کمی صیفی جات آب پز و میوه دستگاه گوارشی خود را آماده پذیرائی بکنید .

در افطار از میل کردن هر نوع غذای چرب پرهیز بکنید .

بعد از میل کردن میوه ویا صیفی جات آب پز، از بین میل کردن ی های آسان و ملا یم ذکر شده در زیر انتخاب کرده و به میزان بسیارکم استفاده شود تا مانعی در میل کردن شام

نبا شد:

خرما، کاچی، پنیر، سبزی جات، صیفی جات آب پز(گل کلم- کرفس- فلفل سبز – کلم بروکلی- نخود فرنگی- پیاز- سیر – هویج)، ، سیب زمینی آب پز، حلوا ارده و عسل ، میوه جات (به استثنای انگور- خربزه – طالبی – هندوانه)، فرنی، سوپ و آش جات (مرغ، جو، گوشت، حبوبات، سبزی، صیفی جات، غلات، برنج، شله زرد ) ، میزان کم گردو ، شیر برنج، آب به میزان بسیار کم ، کشمش، توت ، کره و عسل، خامه و عسل، بادام له شده و عسل، تخم مرغ تنها بصورت آب پز عسلی.

 

رژیم غذای شام:

• از آنجا که اکثر مردم عادت دارند بعد از شام تنقلات میل نمایند باید اندازه میل کردن شام نسبت به سحر کمتر باشد.

• همین طور شام باید در اول زمان صرف شود تا فرصت کافی برای میل کردن تنقلات بعد از شام وهضم غذای خورده شده باشد اندازه و نوع شام را طوری تنظیم بکنید که در زمان خواب شکم پر نبا شد و مشکلی در خوابیدن و بیدار شدن برای سحر بوجود نیاید.

• نوع غذای شام را می توان مشابه با لیست داده شده در سحر انتخاب کرد ولی دقت شود تا نیز میزان چربی و نیز اندازه غذای خورده شده نسبت به سحر کمتر باشد.
فاصله بین شام و خواب:

تنقلات بعد از شام بویِژه به مناسبت های دید و باز دیدهای شبانه در ماه مبارک رمضان امکان خورد و خوراک را افزایش میدهد که توجه به این موضوع قابل توجه است.

همان گونه که گفته شد اندازه و نوع این مواد خوراکی نباید بنحوی باشد که مشکلی برای خواب بوجود آورد.

این میل کردن ی ها که مکمل مواد غذایی شام محسوب میشوند باید بنحوی انتخاب شوند که علاوه بر تنوع و تامین لذت خوراکی بتوانند در تامین مواد غذائی مورد نیاز بدن سهیم باشند.

از مواد خوراکی برای فاصله بین شام و خواب میتوان بستنی، آجیل جات و مغز ها ، میوه، حلوا، شرینی جات تر و به میزان کم، فرنی، شیر برنج،آش جات بدون حبوبات، و میل کردن لبنیات با عسل را نام برد.

میل کردن چای های گیاهی اگر به درستی انتخاب شوند بسیار در هضم غذا و تصفیه بدن از سمومات غذایی اثر گذار خواهند بود.
نکات قابل توجه :

۱٫ برخی افراد در این ذهنیت هستند که روزه گرفتن وزن را کم می نماید . در این حقیقت شک نیست که پرهیز صحیح غذائی باعث کنترل وزن است اما برای کنترل وزن نکته با ارزش اجرای صحیح سیستم غذائی است. از آنجا که اکثرا و بطور طبیعی افراد با شروع افطار سعی در جبران نخورده ها دارند و از طرفی برخی وقتها فشار گرسنگی و تشنگی شخص را وادار به انتخاب خوراک بر مبنای احساس نیاز روانی و لذت بردن از میل کردن می نماید و منطق درست میل کردن نادیده گرفته می شود و در اینصورت یکی از عوارض عدم اجرای سیستم غذائی صحیح در ماه مبارک رمضان افزایش وزن است. بنابر نباید روزه گرفتن را به منظور رژیم غذائی خوش اعضا شدن تلقی کنیم و خدای ناخواسته بعد از افطار در صدد تلافی نخورده ها ی پراندازه باشیم.

۲٫ وصل معشوق و شکرگزاری از موهبت ذات الهیش از نعمات ماه مبارک است و فرصتی است در ولایت آدم تا معیار چگونه زیستن را الگو نماید ، اما روزه گرفتن نیز علاوه بر دادن امکان قیاس ابعاد گرسنگی و سیری آدم ها، اگر تغذیه صحیح اجرا شود، از بهترین داروهای طبییعی برای اصلاح بسیاری از بیماری های جسمی، بویِژه بیماری های گوارشی و روحی-عصبی است .

۳٫ قابل اصرار است که در هر وعده غذایی از غذا ها ی مشهور به “فست فود” و نوشابه های رنگی مد شده امروزی پرهیز بکنید تا خود را در مساوی بسیاری عوارض بیماری زائی آن که در غرب فاجعه آمیز شده است خود را بیمه بکنید
یکی از غذاهای پراستفاده و محبوب در ماه مبارک رمضان حلیم است. حلیم از مشهور ‌ترین غذاهای سنتی ایرانی است که اکثرا در سفره افطار به عنوان پیش‌غذا و در سحرگاهان به عنوان سحری استفاده می‌شود. حلیم انواع مختلف دارد و مواد اولیه آنها با یکدیگر مفرق است. برای تهیه حلیم گندم از گندم، پیاز و گوشت گوساله سردست یا مرغ و میزان ی روغن مصرف می‌شود.

حلیم چه دارد؟

حلیم یک غذای پرکالری محسوب می‌شود. ۱۰۰ گرم حلیم۱۹۰ کالری انرژی دارد و حاوی ۶ گرم پروتئین۱۰ گرم چربی۲۰ گرم کربوهیدرات ۱ میلی‌گرم آهن و ۹ میلی‌گرم کلسیم است.

حلیم به دلیل داشتن گندم، علاوه بر ویژگی سیرکنندگی بالا منبع بسیار بهتر روی، منیزیم، آهن و نیاسین است. اما اگر در تهیه این غذا از گندم سبوس‌دار که فیبر بسیاری دارد مصرف شود، در اصلاح برخی از بیماری ‌های دستگاه گوارش، سرطان روده و سینه اثر گذار خواهد بود. فیبر موجود در گندم سبوس‌دار کم شدن کلسترول خون، کم شدن فشارخون، کنترل قندخون، کم شدن اقطعا ل لخته شدن خون باعث سلامت بهتر قلب و کم شدن بیماری ‌های قلبی می‌شود. همین طور برای پیشگیری از یبوست و سرطان مثل سرطان روده بزرگ مفید است. همین طور گندم سبوس‌دار دارای ویژگی ضدانگلی است و از ظهور حساسیت‌ها و عدم تحمل غذایی مثل سندرم روده تحریک‌پذیر، التهاب مفاصل و بیماری ‌های عصبی پیشگیری می‌کند.

نخود نیز که در پخت برخی انواع حلیم به کار می‌رود غنی از فولات، ویتامین۶B ویتامینC و روی است.

 

۱۰ روش برای حلیم‌خورها

۱-‌ در میل کردن حلیم مراقب وزن خود باشید یک پیاله حلیم نسبتا ۱۵۰ کالری انرژی دارد که اگر با یک قاشق شکر، یک کف دست نان و روغن استفاده شود، ۳۵۰ تا ۳۰۰ کالری انرژی دارد.

۲- حلیم یک غذای سالم و بسیار مقوی است، اما اگر دچار افزایش قند یا چربی خون هستید باید مد نظر داشته باشید که شکر و روغن با آن مصرف نکنید یا در حداقل ممکن استفاده بکنید .

۳- اگر می‌توانید حلیم را در منزل و با مصرف از جوانه گندم یا حداقل گندم سبوس‌دار تهیه بکنید .

۴- حلیم مانده را استفاده نکنید، زیرا اگر حلیم چند ساعت یا چند روز بماند مواد نشاسته‌ای آن غیرقابل هضم می‌شود و نشاسته آن به نشاسته مقاوم تبدیل می‌شود و سبب ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.

۵- برخی در پخت حلیم از جوانه گندم مصرف می‌کنند. این حلیم به دلیل داشتن جوانه گندم، علاوه بر ویژگی سیرکنندگی بالا منبع بسیار بهتر انواع ویتامین‌ها و املاح است. از طرف دیگر با توجه به فعل و انفعالاتی که طی جوانه زدن در دانه گندم اتفاق می‌افتد میزان کالری جوانه گندم به میزان بسیاری کم شدن می‌یابد که یکی از ویژگی ها ی حلیم غنی شده نسبت به حلیم‌های رایج است.

۶- حلیم یک منبع عالی پروتئین بوده و از غذاهایی است که دیر هضم می‌شود. به همین علت استفاده آن در سحر سبب می‌شود تا مدت‌ها احساس گرسنگی نکنید.

۷- در زمان افطار حلیم را با شکر و روغن خیلی نخورید، زیرا باعث تحریک معده، اضافه وزن و نیز عطش شدید می‌شود. اکثرا این تشنگی را با آشامیدن مقادیر خیلی آب و آشامیدن ی‌های سرد جبران می‌کنند. این کار باعث رقیق شدن شیره معده و تاخیر هضم غذا می‌شود. نتیجه این رفتار نفخ شکم وبقیه ناراحتی‌های گوارشی است.

۸- حلیم به علت داشتن گندم، نخود (در صورت وجود) و گوشت منبع بهتر آهن بوده و برای زنان، دختران جوان و افرادی که در معرض کم‌خونی هستند ، توصیه می‌شود.

۹- بعد از میل کردن حلیم بلافاصله دراز نکشید، زیرا این غذا دیر هضم است و باعث می‌شود دچار سوزش و ناآسانی معده شوید.

۱۰- و بالاخره، در ماه رمضان سر هر کوچه دیگ حلیم بر‌پا می‌شود، اما به آنان اعتماد نکنید و حلیم را تنها از واحدهای صنفی مجاز به عرضه حلیم خریداری بکنید . زیرا برخی سودجویان در محل‌های غیربهداشتی حلیم‌های غیربهداشتی و بی‌کیفیت طبخ کرده و محصول را به تمام جا توزیع می‌کنند و فروشنده نیز آن‌را به قیمت غذاهای سالم و بهداشتی به فروش می‌رساند. برای حفظ سلامت خود از این اماکن حلیم نخرید.
آش رشته (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

رشته آشی ۴۰۰ گرم

سبزی آش (تره ـ جعفری ـ اسفناج ـ شبت ـ گشنیز) ۱ کیلو

نخود و لوبیا و عدس (مجموعاً به تساوی) ۴۵۰ گرم

کشک ۲ لیوان (نیم لیتر)

پیاز سرخ کرده ۴ قاشق سوپخوری

نمک و فلفل به میزان کافی

نعناع خشک ۴ قاشق سوپخوری

آرد دو قاشق

روغن به میزان لازم

 

طرز تهیه:

 

حبوبات را که قبلاً خیس کرده ایم با پیاز سرخ کرده می گذاریم کاملاً بپزد. سبزی را خرد می کنیم و داخل حبوبات پخته شده می ریزیم و می گذاریم سبزی ها بپزند. پس دو قاشق سوبخوری آرد را در کمی آب سرد حل می کنیم و داخل آش می ریزیم و مرتباً بهم می زنیم. رشته را در آش می ریزیم و می گذاریم آهسته بپزد، ‌ولی رشته نباید خرد شود. آنگاه آش را از روی گرما بر می داریم و با کشک مخلوط می کنیم و روی آن را با کمی کشک ساده، پیاز سرخ شده و نعناع داغ تزئین می کنیم.
آش شله قلمکار (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

 

سبزی آش (تره ـ جعفری ـ اسفناج ـ شبت ـ گشنیز) ۵۰۰ گرم

نخود و لوبیا و عدس (مجموعاً به تساوی) ۴۵۰ گرم

برنج نصف پیمانه (۱۰۰ گرم)

گوشت بدون استخوان ۵۰۰ گرم

پیاز سرخ کرده ۵ قاشق سوپخوری

نمک و فلفل به میزان کافی

زرد چوبه نصف قاشق چایخوری

 

طرز تهیه:

 

حبوبات را با گوشت و پیاز سرخ کرده و زردچوبه می گذاریم بهتر بپزد. پس گوشت را بعد از پخت بیرون آورده کاملاً می کوبیم تا له شود، مجدداً آن را به مایع اضافه می کنیم. برنج را می شوئیم و به آش اضافه کرده تا کاملاً بپزد، سبزیجات را خرد کرده داخل آش می ریزیم و مرتب بهم می زنیم تا آش کاملاً جا بیفتد، گرما آش باید ملایم باشد تا ته نگیرد.
رنگینگ (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

 

آرد گندم ۵۰۰ گرم

روغن ۳۰۰ گرم

خاکه قند ۱۲۵ گرم

خرمای سیاه نرم ۵۰۰ گرم

مطالب مرتبط:

مغز گردو ۱۲۵ گرم

دارچین کوبیده نرم ۱ قاشق سوپخوری

هل کوبیده ۱ قاشق مرباخوری

پسته چرخ کرده ۱ قاشق سوپخوری

طرز تهیه:

 

روغن را در ظرفی ریخته، روی گرما می گذاریم تا داغ شود. آرد را داخل آن می ریزیم، گرما را ملایم می کنیم. مرتب بهم می زنیم تا آرد کاملاً سرخ شده و طلائی شود پس آن را از روی گرما بر می داریم تا کمی سرد شود، آنگاه خاکه قند و دارچین و هل کوبیده را با آرد سرخ شده مخلوط می نمائیم. هسته های خرما را می گیریم و داخل هر یک خرما را یک تکه گردو می گذاریم. نیمی از آرد سرخ شده را در ظرف مسطحی می ریزیم و با پشت قاشق روی آن را صاف می کنیم و خرماها را روی آن می چینیم. با بقیه آرد سرخ شده روی خرماها را می پوشانیم و باز با پشت قاشق روی آن را صاف می کنیم و کمی خاکه قند و دارچین روی آن می پاشیم و پسته چرخ کرده را نیز روی آن می ریزیم.

حال با کارد رنگینگ آماده شده را به شکل لوزی یا چهارگوش برش می دهیم و در ظرف می چینیم.
شله زرد (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

 

برنج ۵۰۰ گرم

شکر ۱ کیلو

روغن نصف پیمانه

زعفران سائیده نصف قاشق چایخوری

گلاب نصف پیمانه

خلال بادام ۱۰۰ گرم

خلال پسته ۵۰ گرم

دارچین یک قاشق سوپخوری

 

طرز تهیه:

 

برنج را چندین بار شسته تا آب آن کاملاً زلال شود. پس آن را با ۶ مساوی آب روی گرما قرار می دهیم تا جوش بیاید. هر از چند گاه، کف برنج را می گیریم. زمانی مغز برنج کاملاً نرم شد شکر را اضافه می کنیم و مرتب آن را بهم می زنیم تا شله زرد کاملاً جا بیفتد. زعفران را در کمی آب جوش حل کرده و به شله زرد اضافه می کنیم. پس روغن را داغ کرده و به آن اضافه می کنیم، آنگاه کمی از بادام را کنار گذاشته و ما بقی بادام را همراه با گلاب داخل شله زرد می ریزیم و کاملاً آن را بهم می زنیم تا تمام مواد با نیز مخلوط شوند، پس در ظرف را می گذاریم تا شله زرد آماده شده و جا بیفتد. در صورت مصرف از فر، آن را نیم ساعت در کف فر با گرما ملایم قرار می دهیم. بعد از آماده شدن روی آن را با دارچین، خلال بادام و خلال پسته تزئین می کنیم.
شیربرنج (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

 

برنج یک پیمانه (۲۰۰ گرم)

شیر دو لیتر

گلاب نصف پیمانه

طرز تهیه:

برنج را به دقت می شوئیم و در آب به مدت دو ساعت خیس می کنیم. پس آن را با دو لیوان آب می گذاریم بپزد تا نرم شود. آنگاه شیر را اضافه کرده و گرما را ملایم می کنیم تا شیر برنج آهسته بجوشد و کاملاً پخته و غلیظ شود. گلاب را اضافه کرده و بعد از دو سه جوش آن را از روی گرما بر می داریم و با شکر یا شیره و یا انواع مربا استفاده می کنیم.
فرنی (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

 

شیر نیم لیتر

آرد برنج ۲ قاشق سوپخوری (۵۰ گرم)

شکر ۴ قاشق سوپخوری (۱۰۰ گرم)

گلاب ۲ قاشق سوپخوری

 

طرز تهیه:

 

آرد برنج را در شیر حل می کنیم و شکر و گلاب را اضافه می نمائیم و مایه را روی گرما ملایم قرار
می دهیم و مرتب بهم می زنیم تا جوش آمده و کمی غلیظ شود، پس در ظرف کشیده و زمانی سرد شد صرف می نمائیم.
بامیه (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

آرد ۱۲۵ گرم

روغن مایع ۴ تا ۵ قاشق سوپخوری

تخم مرغ ۳ عدد

شکر ۲۰۰ گرم

گلاب ۳ قاشق سوپخوری

 

طرز تهیه:

 

روغن را به همراه یک لیوان آب و ۱ تا ۲ قاشق سوپخوری شکر روی گرما قرار می دهیم تا جوش بیاید. آرد را به مایه اضافه کرده و آهسته بهم می زنیم تا آب کاملاً تبخیر و مایه کاملاً سفت شود. ظرف را از روی گرما بر می داریم و به مایه بعد از اینکه کمی سرد شد تخم مرغ ها را اضافه می کنیم و مرتب بهم می زنیم تا خمیر کاملاً نرم و لطیف شود. پس در تابه میزان ی روغن مایع می ریزیم و روی شعله گاز قرار می دهیم تا داغ شود. آنگاه گرما را ملایم کرده و مایه را با قیف ویژه بامیه در روغن می ریزیم تا دو طرف آن کمی برشته شود.

شکر برای تهیه شربت بامیه، شکر ـ گلاب و یک لیوان آب را با نیز مخلوط کرده و روی گرما قرار می دهیم تا بجوش آید و کاملاً غلیظ شود. آنگاه آن را از روی گرما برداشته و یک قاشق چایخوری آبلیمو به آن اضافه می کنیم. پس بامیه ها را به مدت ۵ دقیقه در شربت قرار داده و بعد در ظرف می چینیم.

 

 

 

مواد لازم:

شکر ۲۰۰ گرم

نشاسته ۵۰۰ گرم

ماست ۱۵۰ گرم

گلاب ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری

روغن به میزان لازم

 

طرز تهیه:

 

نشاسته را با آب و و ۲ قاشق شکر مخلوط می کنیم و پس ماست را اضافه کرده و بهم می زنیم تا مایه کاملاً صاف شود. روغن زیاد را داغ می کنیم، مایه را در قیف ویژه ریخته و در روغن به شکل زولبیا و یا مشبک می ریزیم، گرما را ملایم می کنیم، یکطرف زولبیاها که برشته شد بر می گردانیم تا طرف دیگر آن برشته شود.

برای تهیه شربت زولبیا، در ظرفی جداگانه شکر، گلاب و یک لیوان آب را با نیز مخلوط کرده و روی گرما قرار می دهیم تا میزانی که بجوشد تا غلیظ شود. شربت آماده شده را از روی گرما برداشته تا خنک شود. پس زولبیاها را بعد از سرخ شدن داخل شربت می اندازیم و بعد از ۵ دقیقه آنها را بر می داریم و در ظرفی می چینیم.

 

 

کاچی (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

آرد گندم ۲۵۰ گرم

کره ۵۰۰ گرم

شکر ۵۰۰ گرم

زعفران یک مثقال

آب ۵۰۰ میلی لیتر

گلاب ۶۰ میلی لیتر

 

طرز تهیه:

 

شکر را با آب می جوشانیم تا شکر آب شود و کاملاً حل گردد. پس کره را در ظرفی قرار داده و روی گرما می گذاریم تا آب بشود، آنگاه آرد را اضافه کرده و بهم می زنیم تا سرخ شود، گرما را ملایم کرده و شربت آماده شده را همراه با زعفران و گلاب به آرد سرخ شده اضافه می کنیم و مرتب بهم می زنیم تا آرد کاملاً صاف شود. در صورتیکه مایع کمی غلیظ شد مختصری آب جوش به آن اضافه می کنیم.

 

 

زولبیا (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

شکر ۲۰۰ گرم

نشاسته ۵۰۰ گرم

ماست ۱۵۰ گرم

گلاب ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری

روغن به میزان لازم

 

طرز تهیه:

 

نشاسته را با آب و و ۲ قاشق شکر مخلوط می کنیم و پس ماست را اضافه کرده و بهم می زنیم تا مایه کاملاً صاف شود. روغن زیاد را داغ می کنیم، مایه را در قیف ویژه ریخته و در روغن به شکل زولبیا و یا مشبک می ریزیم، گرما را ملایم می کنیم، یکطرف زولبیاها که برشته شد بر می گردانیم تا طرف دیگر آن برشته شود.

برای تهیه شربت زولبیا، در ظرفی جداگانه شکر، گلاب و یک لیوان آب را با نیز مخلوط کرده و روی گرما قرار می دهیم تا میزانی که بجوشد تا غلیظ شود. شربت آماده شده را از روی گرما برداشته تا خنک شود. پس زولبیاها را بعد از سرخ شدن داخل شربت می اندازیم و بعد از ۵ دقیقه آنها را بر می داریم و در ظرفی می چینیم.
حلوا (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

آرد گندم ۲۵۰ گرم

شکر ۲۰۰ گرم

روغن ۲۰۰ گرم

زعفران نصف قاشق چایخوری

آب ۲ لیوان

گلاب نصف لیوان

خلال بادام و پسته به میزان لازم

 

طرز تهیه:

 

روغن را در ظرف ریخته، روی گرما قرار می دهیم تا داغ شود، پس آرد را اضافه کرده و گرما را ملایم می کنیم و مرتب بهم می زنیم تا آرد کاملاً سرخ شود و رنگ آن بر گردد و عطر آن بلند شود. پس شکر را با آب مخلوط می کنیم و می جوشانیم تا شکر آب گردد، آنگاه گلاب و زعفران سائیده را در شربت ریخته و بهم می زنیم تا کاملاً مخلوط شود. آرد را بعد از سرخ شدن می گذاریم کمی سرد شود، پس شربت را به آن اضافه می کنیم و بهتر بهم می زنیم، در صورتیکه مایه کمی شل بود ۱ الی ۲ دقیقه حلوا را روی گرما قرار می دهیم، آنگاه حلوا را در دیس می کشیم و با خلال پسته و بادام روی آن را تزئین می کنیم.

 

 

 

مسقطی (برای چهار نفر) :

 

مواد لازم:

نشاسته ۱۰۰ گرم

شکر ۲۰۰ گرم

روغن ۵۰ گرم

گلاب ۱ قاشق سوپخوری

آب ۳ یا ۴ لیوان

خلال بادام ۵۰ گرم

 

طرز تهیه:

 

نشاسته را در آب ریخته، مخلوط کرده و روی گرما ملایم قرار می دهیم و مرتب بهم می زنیم تا مایه جوش آید و کمی غلیظ شود. پس شکر، گلاب و روغن را به مخلوط اضافه می کنیم و مجدداً بهم می زنیم تا تمام مواد مخلوط شوند. پس مایه را در ظرف ریخته و می گذاریم سرد شود. آنگاه آن را به شکل لوزی لوزی بریده و تزئین می کنیم.

آموزش غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان ۹۳
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.