عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

پشت پرده جوجه کباب ۴۵۰۰ تومانی

پشت پرده جوجه کباب ۴۵۰۰ تومانی

جوجه کباب و چلو کباب تنها ۴۵۰۰ تومان» هر جور حساب بکنید ایـن قیمت با نام غذایی که کنار آن نوشته شده است نمی‌خواند؛ اما ایـن روزها تا دلتان بخواهد کنار رستوران‌های متفاوت ایـن قیمت‌ها در کنار لیست غذا روی پلاکاردهای رنگی بزرگ به چشم می‌خورد.

«جوجه کباب و چلو کباب تنها ۴۵۰۰ تومان» هر جور حساب بکنید ایـن قیمت با نام غذایی که کنار آن نوشته شده است نمی‌خواند؛ اما ایـن روزها تا دلتان بخواهد کنار رستوران‌های متفاوت ایـن قیمت‌ها در کنار لیست غذا روی پلاکاردهای رنگی بزرگ به چشم می‌خورد. سوالی که در ایـن جا مطرح می‌شود ایـن است که ایـن رستوران داران از چه مواداولیه غذایی برای پخت جوجه کباب و چلوکبابشان استفاده می‌کنند که می‌توانند با ایـن قیمت تمام شده آن را به فشیوه برسانند؟ ایـن در حالی است که در معمولی‌ترین رستوران شما برای میل کردن ایـن غذاها بایستی نزدیک به ۱۰ هزار تومان و در رستوران‌های مدرن‌تر و شیک‌تر بالای ۲۰ هزار تومان هزینه بکنید . سری به بعضی از ایـن ساخته غذاها زدیم تا سر از کارشان دربیاوریم.

«از مرغ مرده استفاده می‌کنند. انتها چطور می‌شود مرغ کیلو هشت هزارتومان را ۴۵۰۰ تومان آن با برنج بدهند؟ گوشت که ۴۰ هزار تومان است آن‌زمان چه کسی باور می‌کند ایـن چلوکباب پرسی ۴۵۰۰ تومان گوشت گوسفند و گوسـاله است؟» ایـن حرف‌های یکـی از مغازه‌دارانی است که در کنار یکـی از کترینگ‌های غذا ایستاده‌ است .

به اعتقاد او مرغ‌های ایـن ‌جور ساخته غذاها مرده است و کباب‌ها آشغال گوشت و پیاز و نان خشک و پوست و روده و… می باشند که به خورد مردم بیچاره می‌دهند. مردمی که می‌بینیم اکثر آنها نایلون به دست با چند ظرف یک بـار استفاده یکـی یکـی از ساخته غذا بیرون می‌آیند. یکـی از آنها پنج غذا در دست دارد.

سراغش می‌رویم و می‌گوید: «کار ساختمانی انجام می‌دهم و ایـن غذا را برای کارگرانم گرفته‌ام. قیمت‌هایش خوب است و غذای بدی ندارد. کارگران راضی می باشند و هر زمان ایـن غذا را می‌برم تا آخرش را می‌خورند. برای من به صرفه‌تر است . الان قیمت نان و پنیر یا کالباس بخواهم بگیرم بیشتر از ایـن ‌ها برایم آب می‌خورد.»

از او می‌پرسیم تا به حال خودش از ایـن غذا خورده است؟ «راستش را بخواهید کبابش را نخورده‌ام. به هر حال حتما ً هر چیزی به دستشان بیاید آن را چرخ می‌کنند و به اسم گوشت می‌فروشند؛ اما جوجه‌اش را خورده‌ام. خوشمزه هست. هر چه باشد خیالم راحت است که مرغ است و چیز دیگـر ی به خوردمان نمی‌دهند.»

مطالب مرتبط:

با ایـن غذا نمیرم از دود و دم خواهم مرد
راننده تاکسی در همـان حوالی با قاشق یک بـار استفاده مشغول میل کردن جوجه‌ای است که از ساخته غذا خریده است . در هفته یکـی دو بـار به ایـن جا می‌آید: «همواره زمان نمی‌کنم برای ناهار به مسکن بروم. ایـن رستوران چندماهی می‌شود که باز شده و قیمت خوبی دارد.

فلافل بخواهم بخورم بایستی ۳۵۰۰ تومان پول بدهم اما الان با هزار تومان بیشتر کباب می‌خورم.» از راننده تاکسی می‌پرسیم که از سلامت غذا مطمئن است که می‌گوید: «الان دست روی هر چیزی که بگذاریم می گویند سرطان زاست یا ضرردار است . من چنانچه بخواهم بمیرم از ایـن غذا نمی‌میرم با همین دود و دمی که روزانه می‌خورم و سرو کله‌ای که با مسافر می‌زنم خواهم مرد. بله من شنیده‌ام که می‌گویند مرغ مرده و مرغ پیر استفاده می‌کنند. برنج آن که معین است هندی است اما هر چه هست شکم ما فقیر فقرا را که سیر می‌کند.»

کباب را بـار یک‌تر می‌زنیم
داخل کترینگ که می‌شویم حسابی سرشان شلوغ است . یکـی مشغول کباب زدن و دیگـر ی جوجه روی آتش را باد می زند. یک نفر سفارش مشتریان را می‌گیرد و پیک‌های موتوری سفارش را می‌برند. کسی که صندوق‌دار است کوشش می‌کند کار همه را راه بیندازد و جواب ما را می‌دهد. زمانی از او می‌پرسیم که چطور قیمت غذای تمام شده‌شان ایـن ‌قدر کم است در صورتی که نرخ مصوب هر پرس چلوکباب کوبیده ۸۵۰۰ تومان و هر پرس جوجه‌کباب ۹۵۰۰ تومان استو می‌گوید: «ما در ایـن جا همه کارهایمان طبق استاندارد است . تنها کاری که می‌کنیم مثلاً دو سیخ جوجه یا کباب نمی‌زنیم.

کمی وزن سیخ‌ها را کمتر می‌گیریمو کباب را بـار یک‌تر می‌زنیم و برنج هندی استفاده می‌کنیم. ایـن طور بخواهید حساب بکنید قیمت تمام شده آنقدر نمی‌شود. همچنین رستوران‌های شیکو پول جایشان را می‌گیرند. ایـن جا که می‌بینید نزدیک ترمینال است و بیشتر مسافران یا قشر پایین جامعه‌اند یا مسافر و خسته‌اند. برای همین دیگـر پول جا و سرویس را نمی‌گیریم.» دربـار ه استفاده از آشغال گوشت و مرغ مرده و مرغ پیر سؤال می‌کنیمو می‌گوید: «ایـن ‌ها همه‌اش حرف استو ما از همـان گوشت و مرغی استفاده می‌کنیم که همه جا استفاده می‌کنند.» بعد از ایـن سؤالات است که دیگـر خودش را به کار دیگـر ی مشغول می‌کند تا نشان بدهد که نمی‌خواهد با ما حرف بزند…

بعد از ایـن صحبت‌ها باز هر قدر دو دوتا چهارتا می‌کنیم و با حساب سرانگشتیو سراغ قیمت برنجو مرغو گوشتو اجاره مغازهو سود کارو حقوق کارگرو قبض آبو برق و گاز و عوارض و مالیات و… می‌رویم نمی‌توانیم به رقم ۴۵۰۰ تومان برسیم. به هر حال بایستی قبول کنیم یک جای کار می‌لنگد؛ اما کجای کار؟ رازی است که به ایـن سادگی‌ها نمی‌توان آن را برملا کرد…

قیمت کباب و جوجه کباب چهارو پنج هزار تومانی غیر استاندارد است
آقای صادق سبزیانی و رییس اتحادیه تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها و صنوف وابسته ملایر در همین زمینه گفته بود: «نرخ هر پرس چلوکباب کوبیده و جوجه کباب در کمیسیون مربوطه با بودن کارشناسانی از اتحادیهو اتاق اصناف و اداره صنعتو معدنو تجارت تصویب و ابلاغ می‌شود. وزن استاندارد هر سیخ کباب ۷۵ گرم و هر سیخ جوجه ۲۵۰ گرم است و نرخ مصوب هر پرس چلوکباب کوبیده ۸۵۰۰ تومان و هر پرس جوجه کباب ۹۵۰۰ تومان است . کلیه رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی و مراکز ساخته غذاو موظف به رعایت نرخ‌نامه می باشند و مسائل خارج از چارچوب ایـن نرخ‌نامه مورد قبول نیست.

همین طور ماستو نوشابه و گوجه‌فرنگی و سـالاد به نرخ روز محاسبه می‌شود. در صورت استفاده از برنج طارم ایرانی درجه یکو ۵۰۰ تومان به قیمت‌های مذکور اضافه می‌شود. بعضی از رستوران‌هایی که قیمت غذایشان بالاتر استو مدعی می باشند که وزن جوجه یا کباب ارائه شده بالاتر از میزان استاندارد است که ایـن ادعا مورد قبول اتحادیه نیست و بایستی ایـن موضوع در کمیسیون نظارت با بودن متخصصین مربوطه ارزیابی شود و در صورت تأیید نهاییو اجازه افزوده شدن نرخ صادر می‌شود.

مواد اولیه کباب کوبیدهو گوشت ناب گوسـال ه و گوسفند و پیاز بوده و مواد اولیه جوجه کباب حاوی مرغو ادویه‌جاتو زعفران و رب گوجه‌فرنگی است . ایـن درحالی است که متأسفانه در مراکز ساخته غذا و رستوران‌هایی که نرخ آنها چهار یا پنج هزار تومان است وزن سیخ‌ها پایین‌تر از استاندارد معین شده بوده و از سنگدان مرغو چربی‌های زائدو دنبهو سویا و ادویه و پیاز در چلوکباب کوبیده استفاده می‌کنند. در بعضی جوجه کباب‌های چرخ‌کـرده با قیمت پایینو از سیب‌زمینی و بقیه مواد استفاده می‌شود که غیرمجاز است . »

پشت پرده جوجه کباب ۴۵۰۰ تومانی
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.