عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی (عکس)

مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی (عکس)

مراسم یادبود عباس کیارستمی دو روز بعد از خاکسپاری‌اش به همت خانواده و مسکن سینمـا عصر ۲۲ تیر ماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا و در ایـن مراسم که اجرای آن را علیرضا شجاع نوری برعهده داشت؛ سینماگرانومردمومدیران سینمایی و علی جنتی وزیر ارشاد بودن داشتند و تعدادی از هنرمندان دربـار ه‌ی ایـن کارگردان سرشناس بین‌المللی حرف کردند.

داریوش مهرجویی و بهمن فرمان آرا از هم‌نسلان عباس کیارستمی با تاثر شدید سخن گفتندو گریستند و داریوش مهرجویی اصرار کرد که “وظیفه ما سینماگرانو وزارت ارشاد و قوه قضاییه هست تا کسانی که ایـن گوهر را کشتند محاکمه کنیم.” و همین طور پیغام ژان کلود کاریر برای برنامه یادبود کیارستمی قرائت شد.

مراسم یادبود عباس کیارستمی دو روز بعد از خاکسپاری‌اش به همت خانواده و مسکن سینمـا عصر ۲۲ تیر ماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا شد.

به گزارش ایسنا؛ در ایـن مراسم که اجرای آن را علیرضا شجاع نوری برعهده داشت؛ سینماگران؛ مردم؛ مدیران سینمایی و علی جنتی وزیر ارشاد بودن داشتند و تعدادی از هنرمندان دربـار ه‌ی ایـن کارگردان سرشناس بین‌المللی حرف کردند.

داریوش مهرجویی و بهمن فرمان آرا از هم‌نسلان عباس کیارستمی با تاثر شدید سخن گفتند؛ گریستند و داریوش مهرجویی اصرار کرد که “وظیفه ما سینماگران؛ وزارت ارشاد و قوه قضاییه هست تا کسانی که ایـن گوهر را کشتند محاکمه کنیم.” و همین طور پیغام ژان کلود کاریر برای برنامه یادبود کیارستمی قرائت شد.

دقایقی بعد از ساعت ۱۸ جمعیت حاضر در کانون پرورش فکری وارد سـال ن ایـن مجموعه شدند تا مجلس یادبود عباس کیارستمی شروع شود؛ پیش از شروع رسمی مراسم؛ صوت تلاوتی چند از قرآن مجید پخش شد و پخش ترانه «ماه و ماهی»؛ «هوای گریه» و پخش عکسهایی از ایـن کارگردان از دیگـر برنامه‌هایی بود که اجرایی شد.

مراسم حوالی ساعت ۱۸:۳۰ شروع شد.

شجاع نوری که اجرای برنامه را برعهده داشت در ابتدای سخنانش بیان کرد: هیچ شادمان نیستم در ایـن مجلس در خدمتتان هستم و دیدن شما به بهانه از دست دادن عزیزی هست که هر لحظه بیشتر غیبتش را در اطراف خود احساس می‌کنم. می‌دانم همه شما همین غم را دارید.

وی ادامه داد: هدف ما برگزاری مراسم یادبود برای هنرمندی هست که مثل هیچ کس نیست اما کارهایش از همه شاخص‌تر است .

ایـن هنرمند با اشاره به برنامه‌ی یادبودی که برپا شده و هنرمندان حاضر بیان کرد: با یاد او دور جمع شده‌ایم تا کمی دل خود را آرام کنیم؛ چرا که  او شاد هست و ما از نبودنش غمگین هستیم.

در ادامه تلاوتی چند از آیات قرآن مجید قرائت شد.

پیام ژان کلود کاریر هنرمند فرانسوی در متنی که برای مراسم یادبود عباس کیارستمی نوشته و در ایـن برنامه بصورت صوتی پخش شد؛ آورده است: «هنرمند واقعی کسی هست که از سنتی بسیار کهن می‌آید؛ سنتی که ممکن است می‌پندارد همه چیز را گفته و نشان داده است؛ ولی او بدون زحمت خود را با تکنیک‌های زمانش وفق می‌دهد و ناگاه یک نگاه؛ یک صدا؛ یک حس جدید می‌آورد.
ایـن مورد عباس کیارستمی بود.
ما سینمـا را پیش از او می‌شناختیم. اما او بدون تقلید از ما؛ بدون کوشش آشکار؛ با اجرای هنر خود در سرزمینش؛ احساسات؛ ریتم و هیجاناتی که پیش از او نمی‌شناختیم به هدیه آورد.
هنرمند واقعی از کجا آنچه را که می‌جوید بر می‌گیرد؛ آنچه را که پیش از پیدا کردن نمی‌شناخته؟ رازی باستانی و به خوبی نگاه داری شده.
از ایـن رو عباس کیارستمی یکـی از برترین شگفتی‌های زندگـی ما بود. او وقتی آمد که انتظارش را نداشتیم و با چند سریال؛ دید ما از همه ایران دگرگون شد.
او تنها کار می‌کرد یا تقریباً به تنهایی ولی با پشتیبانی یک فرهنگ کهن که نمی‌خوهست بمیرد و حتما ً  نمی‌خوهست از آنچه ما مدرنیته می‌نامیم – که چیزی جز عزم زیست با زمان خود نیست- بگذرد.
احتما لا برای دسترسی به سرچشمه احساسات نوین زمان خود بود که کارش را با کودکان شروع کرد. از کودکان سوال می‌کرد و هرگز پاسخشان را از یاد نمی‌برد.
بعد از دیدن نخستین سریال‌هایش؛ ما همگی شگفت زده شدیم؛ انگار کسی چیزی را؛ در شکلی از بیان که  می‌پنداشتیم ما به تنهایی یا نسبتا تنهایی می‌شناسیم و به کار می‌گیریم؛ می‌نمایاند و آشکار می‌کرد.
او خود را به عنوان یک مؤلف بزرگ سینمـا مطرح می‌کرد و ما از ایـن اتفاق بسیار خوشبخت بودیم. او از دروازه بزرگ وارد خانواده ما شد. سپس؛ سریال بعد از سریال؛ در پی تصمیم اقامت در کشور خود؛ با وجود آغوش بازی که در بقیه نقاط بر او گشوده بود؛ به کار خود ادامه داد؛ به اثبات شخصیت اختصاصی ش؛ به نگاه آرام و در عین حال حادش؛ به آسانی بسیار اثر بخش سریال برداریش؛ به شوخ طبعی آمیخته به تلخیش.
او دلیل زنده ایـن بود که هنر نمی‌تواند بایستد؛ مکث نماید ؛ منجمد شود؛ چرا که از ما قوی‌تر است؛ چرا که تنها کار انسان ی هست که قادر به شکستن تمام موانع است؛ بخصوص آنهایی که بدون آگاهی در درونمان برپا  می‌کنیم.
دلیل ایـن که هنر؛ در یک سطح بخصوص؛ تنها حریفی هست که ما هنوز می‌توانیم در مساوی مرگ به کار گیریم.
مرسی عباس.»

در ایـن مراسم یادبود عباس کیارستمی؛ میکروفنی سیار در سـال ن بود و هنرمندان عبارات ی را دربـار ه کیارستمی بیان کردند.

بهمن فرمان آرا اولین هنرمندی بود که از او خواسته شد تا خاطره کوتاهی از کیارستمی بازگو نماید اما او که دوستی دیرینه‌ای با ایـن کارگردان سرشناس داشت؛ نتوانست زیاد سخنی بگوید؛ گریست و تنها پارت ی از یکـی از شعرهای کیارستمی را خواند: «من از زبان بیزارم؛ از زبان تلخ؛ از زبان تند بیزارم؛ از دستور و کنایه بیزارم؛ با من به اشاره حرف کن»

داریوش مهرجویی  در سخنانی بیان کرد: ۳ روز نخوابیده‌ام. اندوه عمیقی را تجربه می‌کنم که در زندگـی ‌ام بی‌سابقه است .

کارگردان «گاو»؛ «اجاره‌نشین‌ها» سخنانش را با تاثر شدید و اشک ایـن گونه ادامه داد: آن‌قدر از حادثه‌ای که حاصل سهل‌انگاری؛ ندانم‌کاری و بی‌مسئولیتی جراحانی هست که کیارستمی را کشتند عصبانی‌ام که نمی‌دانم چه بگویم! وظیفه ما سینماگران؛ وزارت ارشاد و قوه قضاییه هست تا کسانی که ایـن گوهر را کشتند محاکمه کنیم. قاتلین بین ما می باشند !

ایـن سریالساز اضافه کرد: جراحی که سوگند یاد کـرده تا جان انسان ‌ها را نجات دهد با بی‌مسئولیتی جان انسان ‌ها را می‌گیرد. آن‌قدر عصبانی‌ام که نمی‌توانم حرف‌های زیبا بزنم. از بی‌مسئولیتی و حقارتی که گریبانگیر ما شده عصبانی‌ام. جراحان ما در ۸ سـال قدیم برترین عمل‌های جراحی را انجام دادند اما عباس دو هفته پیش زنده بود و می‌خندید و ما بایستی پزشکانی را که سبب مرگ او شدند محاکمه کنیم.

در ادامه سیروس الوند دیگـر سریالساز حاضر در برنامه بیان کرد: با تعریفی که از “عارف” داریم؛ کیارستمی “عارف” روزگار ما بود.

او پس غزلی از مولانا را به کیارستمی تقدیم کرد.

هوشنگ مرادی کرمانی  در سخنانی بیان کرد: شادمان نیستم که ایـن جا بودن دارم. هنرمندی بزرگ؛ خلاق و دوست‌داشتنی را از دست داده‌ایم.

ایـن داستـان‌نویس با بیان خاطره‌ای که کیارستمی برایش تعریف کـرده بود؛ افزود: او هرگز خود را تکرار نکرد. همواره خلاق بود و راه‌های نرفته را رفت که دیگـر ان جرات رفتنش را نداشتند و ایـن کار بسیار سخت بود.

مرادی کرمانی افزود:کیارستمی همواره می‌گفت بسیار خوشبخت هستیم چون کارمان را دوست داریم پس هرچند او از بین ما رفته اما تازه کارش شروع شده؛ فکر او و سریال‌هایش در بین ماست . همچنان که بسیاری هنرمندان همچون سهراب سپهری؛ فروغ یا صادق هدایت بعد از مرگشان بین مردم مطرح شدند. همه ما می‌میریم. هنرمندان می‌میرند اما هنرشان می‌ماند.

شادمهر راستین دیگـر هنرمندی بود که با خواندن قطعه شعری سخنانش را ادامه داد: همه هنرجویان کارگاه‌های کیارستمی می‌گفتند ما در ایـن کارگاه‌ها سینمـا یاد نگرفتیم بلکه زندگـی ‌کردن را یاد گرفتیم. امیدوارم برای ایـن هنرمند جهان ی برنامه‌هایی در سطح بین المللی داشته باشیم.

عادل فردوسی‌پور دیگـر چهره حاضر در برنامه در سخنانی دربـار ه کیارستمی بیان کرد: علاقه نداشتم در ایـن جمع بودن داشته باشم چرا که انسان ی بزرگ و خلاق را از دست داده‌ایم. درگذشت او اتفاق تلخی بود اما امیدوارم سنگ بنایی باشد تا از ایـن به بعد حواسمان به چهره‌های ماندگارمان باشد. ما آقای کیارستمی را بسیار مفت از دست دادیم. می‌شد او همچنان در کنار عکس‌هایش بودن داشته باشد.

فردوسی پور با اشاره به یکـی از تیترهایی که دربـار ه کیارستمی زده شده بود افزود: عنوان سـال ۱۳۱۹ تا بی‌نهایت برازنده ایشان است .

حبیب رضایی  در عبارات کوتاهی بیان کرد: از بزرگان‌مان می‌خواهم نروند. ما را تنها نگذارند چون جهان بدون آن‌ها جای ترسناکی می‌شود.

رخشان بنی‌اعتماد دیگـر هنرمندی بود که از او خواسته شد دربـار ه کیارستمی سخن بگوید اما او به جای حرف کردن توصیه کرد حاضران به احترام کیارستمی یک دقیقه سکوت کنند و در ایـن فاصله یکـی از اشعار کیارستمی روی پرده نقش بست.

مهناز افشار  که متاثر شده بود تنها به بیان ایـن جمله بسنده کرد که من از ایشان انسان یت و معرفت را یاد گرفتم و آن را ادامه خواهم داد.

نیکـی کریمی  به جای بیان خاطره یکـی از اشعار مورد علاقه کیارستمی را خواند: « مگر تو روی بپوشی و فتنه بازنشانی که من قرار ندارم که دیده از تو نشانم»

در ادامه فرشته طائرپور  در سخنانی بیان کرد: برخلاف دوست ها با همه حال خرابم؛ بسیار شادمان و مفتخرم که در ایـن جمع بودن دارم چون شرکت در مراسم بدرقه و بزرگداشت آقای کیارستمی خود موهبتی است .

وی با اشاره به تفکیک جنسیتی برنامه افزود: دلم می‌خوهست به ایـن موضوع اعتراض می‌کردم اما به احترام دوست ها که حتما دلایلی دارند و از آن‌جا که نمی‌خواهم در مجلس بزرگداشت مردی که شیرین بود حرف تلخی بزنم؛ از ایـن موضوع می‌گذرم.

طائرپور پس به نمایـن دگی از شورای سیاست‌گذاری و راهبری سینمای کودک و نوجوان یادداشتی را قرائت کرد.

در ایـن یادداشت آمده است:

«از پشت آن عینک دودی؛ آسمان را آبی‌تر؛ آب را زلال‌تر؛ درختان را خرم‌تر؛ جاده‌ها را جذاب‌تر  و کودکان را دقیق‌تر از همه ما دیدی…

جاده‌های تو؛ همه به مسکن دوست رسیدند… و کودکان آسان سریال‌هایت؛ شدند ستاره‌هایی که آسمان سینمای جهان را زیبا  کردند و نام ایران و ایرانی را با تعریفی ناب و نو؛ به زمزمه کشاندند.

لابلای ورق‌های دفتر “مشق” کودکان ایرانی؛ گلی کاشتی که شامه انسان یت را معطر کرد.

مفرق دیدن؛ گزیده شنیدن؛ درست روایت کردن و زیبا درک کردن؛ یک انسان را از دیگـر ان متمایز می‌کند و برایش شناسنامه فهم و فرهنگ؛ در گستره تاریخ یک ملت؛ صادر می‌کند.

تو ساده‌ترین انسان پیچیده‌ای بودی که می‌شد با او آشنا شد و دربـار ه هر موضوعی؛ حرف‌های تازه شنید.

جایت در همه اتفاقات هنری؛ خالی و … یادت در مواجهه با همه قشنگی ‌های زندگـی ؛ باقی خواهد ماند.

“شورای سیاستگزاری و راهبری سینماهای کودک و نوجوان”؛ با ستایش کارهایی که برای کودکان ایـن سرزمین کردی و ابراز حسرت بخاطر همه کارهای دیگـر ی که می‌توانستی بکنی و مجالش را نیافتی؛ ایـن خواب زیاد را برایت شروع آرامش؛ آرزو می‌کند و با همه افسردگان ایـن داستان تلخ؛ درد است . »

محمدعلی سجادی دیگـر سریالساز حاضر در برنامه بیان کرد: زندگـی و دیگـر هیچ. اما سوال م ایـن هست آنچه آقای مهرجویی گفت و ایـن تلخی که بر جان ما تحمیل شده چرا اتفاق افتاده است؟ اما از عباس کیارستمی آموختم بایستی صبور بود و بدی‌ها را تحمل کرد. با ایـن حال نمی‌دانم چنانچه دربـار ه خودش چنین می‌شد چه برخوردی می‌کرد.

بیژن بیژنی  به بیان ایـن جمله پرداخت که هیچ هنرمندی ایـن روزها نمی تواند غمگین نباشد. عباس کیارستمی «بزرگ بود و از اهالی امروز بود و با تمام افق‌های باز نسبت داشت».

در ادامه برنامه محمد بزرگ‌نیا دیگـر هنرمند سریالساز با ابراز تاسف زیاد از درگذشت کیارستمی بیان کرد: سـال ‌ههست ایـن سوال ذهنم را مشغول کـرده که چرا نخبگان و گوهرهای ارزشمند خود را از دست می‌دهیم؟ چرا قدر امثال کیارستمی را نمی دانیم و او را وامی‌داریم جای دیگـر ی و نه در کشور خودش سریال بسازد. او کسی بود که چیزهایی را می‌دید که ما نمی‌دیدیم. ستایشگر زندگـی بود و مناعت طبع داشت. هیچ انسان ی بزرگ نمی‌شود مگر ایـن که ظرفیتش را داشته باشد. مرام و شیوه کیارستمی بود که او را بزرگ می‌کرد.

خسرو سینایی دیگـر سریالساز حاضر در برنامه بیان کرد: جایش همواره خالی خواهد بود. گنجی بود و گنج را در دل خاک پنهان می‌کنند تاماندگار باشد. سـال ههست نام او بر کتیبه فرهنگ و هنر کشورمان و کل جهان نگاشته شده و تا سـال ‌های دور خواهد درخشید.

گلی امامی مترجم در عبارات کوتاهی بیان کرد: ۳ روز هست هیچ یک از دوست ها کیارستمی از او غافل نبوده‌اند و تصور ندیدنش برای ما سخت است .

اکبر عالمی  با خواندن چندین قطعه شعر افزود: سفری دور رفته اما در قلب همه ماست .

ابوالحسن داودی  با بیان ایـن که مرگ بسیار نزدیک هست ادامه داد: همه ما طوری از مرگ می‌گوییم که انگار از ما دور هست در حالی که بسیار به ما نزدیک هست اما چرا ایـن حرف‌ها را تنها در مراسم تشییع جنازه می‌زنیم؟ اجازه دهید کیارستمی جهان ی جدیدش را تجربه نماید چون همه ما بایستی ایـن جهان را تجربه کنیم.

مطالب مرتبط:

دکتر نصراله پورجوادی آخرین سخنران ایـن برنامه بود که با اشاره به شیوه کار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یادآور شد: در ایـن کانون آزادی افکار بود که سبب شد؛ اشخاصی مثل کیارستمی و نسلی که او به آن تعلق داشت؛ پرورش پیدا کردن د. امکان کار پیدا کردند و منشأ اثر شدند.

وی ادامه داد: کار کیارستمی نشان دادن شکوه ایران به وسیله سینمـا بود. دولت همواره از طریق رایزنی‌های خود هر سـال میلیون‌ها دلار و یورو خرج می‌کند تا نشان دهد ایران دارای تمدن هست و با کشوری مثل عربستان تفاوت دارد اما کیارستمی بدون ایـن که ریالی بودجه دولتی بگیرد؛ با سریال‌هایش برای کشورش آبرو خرید. سریال‌های او دربـار ه جنگ نیست بلکه دربـار ه طبیعت ایران و ایرانیان است . او در آثارش چیز غریبی نشان نمی‌دهد اما ما را به تامل وامی‌دارد. کیارستمی طبیعت هر روزه ما را با هنر خود پیش چشم ما و جهان یان می‌آورد.

در ایـن برنامه چندین کلیپ دربـار ه آثار کیارستمی؛ بخشی از عکس‌های او؛ برگزاری مراسم یادبودش در موزه سینما؛ مراسم استقبال از پیکرش در فرودگاه امام خمینی (ره) و مراسم خاکسپاری‌اش پخش شد. همین طور پیغام ژان کلود کاریر با ترجمه و صدای نهال تجدد پخش شد.

از جمله هنرمندان حاضر در ایـن برنامه می‌توان به هنرمندانی همچون رضا میرکریمی؛ رضا کیانیان؛ سیف‌الله صمدیان؛ داریوش مهرجویی؛ بهمن فرمان آرا؛ خسرو سینایی؛ صدیق تعریف؛ نیکـی کریمی؛ رخشان بنی‌اعتماد؛ فرشته طائرپور؛ مهناز افشار؛ ابراهیم مختاری؛ بایرام فضلی؛ سیروس الوند؛ همایون اسعدیان؛ منوچهر شاهسواری؛ غلابیماری ا موسوی؛ شادمهر راستین؛ رضا ناجی؛ محمد علی سجادی؛ محمد سریر؛ محمد اطبایی؛ اکبر عالمی؛ حبیب رضایی؛ محمد زرین دست؛ جمشید گرگین؛ شمس لنگرودی؛ فرزاد موتمن؛ فرهاد توحیدی؛ کامران ملکی؛ محمود کلاری؛ محمد ساربان؛ جعفر والی؛ پوری بنایی؛ مریلا زارعی مهدی نادری و…. اشاره کرد.

حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی؛ علیرضا تابش مدیرعلت فارابی؛ امیر اسفندیاری مدیر بخش بین‌الملل؛ علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد؛ دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات؛ مرتضی طلایی به نمایـن دگی از شورای شهر تهران؛ حجت‌الادرود مازنی به نمایـن دگی از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در برنامه یادبود کیارستمی بودن داشتند.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دقایقی بعد از شروع برنامه؛ به سـال ن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آمد.

* در فضای باز کانون صندلی‌های چیده شده هست تا عموم مردم از طریق ال سی دی‌های در نظـر گرفته شده؛ در جریـان اتفاقات داخل سـال ن قرار بگیرند.

* مراسم بگونه‌ای پیش‌بینی شده بود که خانم‌ها در طبقه بالا و آقایان در طبقه همکف نظاره‌گر برنامه باشند.

کیارستمی که از اسفند سـال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود و در ماه‌های اخیر چندین بـار به بیمارستان مراجعه کـرده بود؛ سرانجام بنا به تصمیم خودش ۸ تیر ماه برای تکمیل مراحل بهبود به پاریس رفت.

او ۱۴ تیر ماه از جهان رفت و پیکرش به ایران منتقل شد و ۲۰ تیر ماه در لواسان به خاک سپرده شد.

حاشیه و متن مراسم یادبود عباس کیارستمی

حاشیهمراسم یادبود عباس کیارستمیمتن مراسم یادبود عباس کیارستمی

مهرجویی و سیروس الوند و جنتی

عکس پسر عباس کیا رستمی

رضا کیانیان و مهناز افشار رخشان بنی‌اعتماد

بهزاد خدا ویسی

داریوش مهر جویی

چهره غمگین بهمن فرمان آرا

چهره غمگین بهمن فرمان آرا

بودن اقشار متفاوت مردم در مراسم عباس کیارستمی

بودن اقشار متفاوت مردم در مراسم عباس کیارستمی

حبیب رضایی درحال ورود به مراسم

حبیب رضایی درحال ورود به مراسم

اکرم محمدی بازیگر قدیمی کشورمان

اکرم محمدی بازیگر قدیمی کشورمان

جمشید هاشم پور در مراسم عباس کیارستمی

جمشید هاشم پور در مراسم عباس کیارستمی

عادل فردوسی پور در کنار حبیب رضایی

عادل فردوسی پور در کنار حبیب رضایی

بودن رضا میرکریمی در مراسم عباس کیارستمی

بودن رضا میرکریمی در مراسم عباس کیارستمی

رضا کیانیان در مراسم کیارستمی

رضا کیانیان در مراسم کیارستمی

عکس بهزاد خداویسی

بهزاد خداویسی

بودن افسانه چهره آزاد در مراسم عباس کیارستمی

بودن افسانه چهره آزاد در مراسم عباس کیارستمی

داریوش مهرجویی درحال ورود به مراسم کیارستمی

داریوش مهرجویی درحال ورود به مراسم کیارستمی

کیارستمی تا ابد زنده است

کیارستمی تا ابد زنده است

مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی (عکس)
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.