عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

مرغ سبز ارگانیک است؟

مرغ سبز ارگانیک است؟

مرغ سبز ارگانیک است

مرغ سبز مرغی هست که به آن آنتی‌بیوتیک و داروهای آنتی کوکسیدیوز که بهبود گر نوعی بیماری انگلی طیور با همین نام هست داده نشده است . میل کردن مرغ سبز توصیه خواهد شد.

فرق مرغ سبز و مرغ ارگانیک

مطالب مرتبط:

دکتر آراسب دباغ مقدم؛ کارشناس علوم و صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی؛  با اشاره به ارگانیک نبودن مرغ‌های عرضه شده با نام و عنوان مرغ سبز در فروشگاه‌ها بیان کرد: تنها فرق ایـن مرغ‌ها آن هست که به آنها آنتی‌بیوتیک و داروهای آنتی کوکسیدیوز که بهبود گر نوعی بیماری انگلی طیور با همین نام هست داده نشده است. دکتر آراسب دباغ مقدم اضافه کرد: هنوز ایـن امکان مهیا نیست که مرغدار یا ساوقت ناظری بخواهد مرغ را در شرایط ویِژه و کنترل شده ای پرورش دهد و نام ارگانیک بر روی آن بگذارد.

ایـن کارشناس دربـار ه تصور بعضی اشخاص از ارگانیک بودن گوشت‌های موسوم به مرغ سبز بیان کرد: مرغ وقت ی ارگانیک محسوب خواهد شد که در طول دروه رشد از شرایط ویِژه ای برخوردار باشد. یعنی از نظـر آب؛ غذا و محیط زندگـی شرایط کاملا طبیعی و کنترل شده ای داشته باشد. پس  به صرف استفاده نکردن از داروهای انتی‌بیوتیک نمی‌توان نام ارگانیک را به آن اطلاق کرد. هنوز هیچ مرغ معمولی یا سبز بسته‌بندی‌شده ارگانیکـی نداریم و چنانچه عرضه کنندگان ایـن محصولات چنین ادعایی کنند؛ صحت ندارد. فعلا تنها مرغ سبز؛ مرغ بدون آنتی بیوتیک محسوب خواهد شد. ایـن مرغ در طول دوره پرورش چهار نوبت (ابتدای رشد؛ دو نوبت اواسط رشد و یک نوبت انتهای رشد) توسط ساوقت دامپزشکی کشور مورد آزمایش و نمونه برداری قرار می گیرد و چنانچه عاری از آنتی بیوتیک باشد مجوز فشیوه آن به نام مرغ سبز؛ نه به نام ارگانیک؛ صادر خواهد شد.

به گفته ایـن کارشناس صنایع غذایی؛  ایـن نوع مرغ در مرغداری هایی که مدیریت بهداشتی بالایی دارند قابل پرورش هست و مزه بهتری دارد.مسئول نظارت بر کلیه فراورده های خام دام و طیور یعنی آن دسته از محصولاتی که پخته و فراوری نشده باشند همچون مرغ خام معمولی و سبز بر عهده ساوقت دامپزشکی کشور است . مرغ های معمولی بایستی توسط مسول فنی-بهداشتی مرغداری ارزیابی شوند که از آخرین وقت استفاده آنتی بیوتیک در مرغداری تا وقت ارسـال مرغ ها به کشتارگاه؛ مدتی که ما به آن زمان منع استفاده می گوییم؛ سپری شده باشد. اما ممکن است بر طبق وجدان کاری مرغدار و دکتر دامپزشک؛ بعضی ایـن زمان را رعایت نکنند و گواهی صوری صادر شود.

وی با اشاره به ایـن ‌که هم اکنون آزمایشی در مورد مرغ های معمولی توسط ساوقت دامپزشکی کشور انجام نخواهد شد و در ایـن زمینه؛ تنها کار های تحقیق ی در قالب طرح های تحقیقاتی انجام شده است؛ دربـار ه امکان کم شدن اثر نامطلوب آنتی‌بیوتیک با گرما دادن در وقت پخت بیان کرد:  بعضی از آنتی بیوتیک ها در اثر گرما حین پخت‌وپز خنثی می شوند و از میزان سمی بودن آنها کاسته خواهد شد؛ اما بعضی دیگـر خیر. در هر صورت بهتر هست مرغ فاقد آنتی بیوتیک باشد یا وقت منع استفاده آن رعایت شده باشد.

مرغ سبز ارگانیک است؟
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.