عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

«۲۰ درصد ازدواج‌های کشور در کمتر از ۵ سال به طلاق می‌انجامند».

«۲۰ درصد ازدواج‌های کشور در کمتر از ۵ سال به طلاق می‌انجامند».Reviewed by Admin on Jan 19Rating: 5.0

«۲۰ درصد ازدواج‌های کشور در کمتر از ۵ سال به طلاق می‌انجامند».

معاون وزارت جوانان ایران می‌گوید۸۰ درصد مطلقه‌های کشور زیر ۳۰ سال دارند و تهران و همدان دارای بالاترین و کمترین آمار طلاق کشورند. اداره ثبت احوال آمار طلاق در ایران را ساعتی ۱۸ مورد اعلام کرده است.

مطالب مرتبط:

محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده که از ۱۶۰ هزار مورد ازدواج در سال، ۲۳ هزار نمونه به طلاق منجر می‌شود. تهران با ۳۳ درصد و همدان با ۱۷ درصد، به عنوان دو شهری معرفی شده‌اند که بالاترین و کمترین میانگین طلاق را دارند.

گلزاری می‌گوید ۸۰ درصد مطلقه‌ها زیر ۳۰ سال سن دارند. خبرگزاری فارس پیش‌تر نوشته بود که جوان‌ترین زن طلاق گرفته در ایران، دختری ۱۶ ساله در تهران است.

محمود گلزاری

معاون وزارت جوانان عنوان می‌کند که بیش از ۱۰ تا ۱۱ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در کشور وجود دارند که در همسریابی به دلایل اقتصادی، معیشتی و فرهنگی مشکل دارند.

او از فعالیت حدود ۳۰۰ سایت و مرکز غیرقانونی همسریابی در سطح کشور نیز خبر داده و افزوده که نیروی انتظامی در تلاش شناسایی و منحل کردن این سایت‌هاست. گلزاری اذعان کرده که همسریابی به روش سنتی دیگر پاسخگوی جامعه ایران نیست.

ثبت ساعتی ۱۸ طلاق

سازمان ثبت و احوال ایران در خرداد سال ۱۳۹۳ اعلام کرده بود که در هر ساعت در کشور ۱۸ مورد طلاق ثبت می‌شود. علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال ایران گفته بود که مقابل هر ۱۰۰ ازدواج ۲۰/۱ طلاق وجود دارد.

بیشتر بخوانید: «جوانان را در برابرطلاق واکسینه کنید»

در سال ۱۳۹۲، رقم طلاق ۱۵۵ هزار و ۳۶۹ مورد بود که رشدی ۳ / ۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن را نشان می‌داد. ثبت احوال اعلام کرده بود که در سال ۹۱ در هرساعت ۱۶ طلاق در کشور رخ داده و خراسان رضوی، ایلام و کردستان بالاترین رقم طلاق را داشته‌اند.

معاون وزارت جوانان، پیش‌تر گفته بود که آموزش همسران در سال‌های ابتدایی زندگی مشترک مانند “واکسیناسیون” است زیرا در سه چهار سال ابتدای زندگی مشترک، آمار طلاق بسیار بالاست. او خواسته بود که روانشناسان و مشاوران خانواده با رویکرد اسلامی و فرهنگ ایرانی آموزش ببینند.

در بهمن سال ۹۲، جمعی از نمایندگان مجلس طرحی برای تاسیس وزارتخانه جدیدی با نام “وزارت خانه ازدواج و طلاق” ارائه دادند که ناکام ماند.

جشن طلاق

به تاکید اکثر جامعه‌شناسان، رشد فردیت و حق انتخاب زنان و مقاومت آنها در برابر دیدگاه‌های سنتی و مردسالارانه، عمده‌ترین دلیل فرهنگی طلاق‌ در کشور است. سازمان ثبت احوال می‌گوید زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله، بیشترین متقاضیان طلاق در ایران هستند.

فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در اردیبهشت ۱۳۹۳، گفته بود که به جای ماشین عروس در خیابان‌ها، شاهد چاپ کارت جشن طلاق هستیم.

در نماز جمعه از رواج این‌گونه جشن‌ها در ایران ابراز تاسف شد. کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در واکنش به این موضوع گفت آنها که پس از جدایی جشن می‌گیرند “جهنمی” هستند.

بیشتر بخوانید: لاریجانی: آمار واقعی طلاق و اعتیاد را نباید پنهان کرد

مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی در ایران، در جلسه بررسی “دلایل افزایش طلاق در تهران” گفته است، تورم اقتصادی، فقر و گرانی از دلایل بالا رفتن آمار طلاق است. تحولات پرشتاب اجتماعی و قرار داشتن جامعه ایران در دوران گذار، از دیگر دلایل کم‌دوام بودن پیوندهای زناشویی عنوان می‌شوند.

«۲۰ درصد ازدواج‌های کشور در کمتر از ۵ سال به طلاق می‌انجامند».
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.