عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

فساد جدید ۳ هزار میلیاردی دولت روحانی مهر تایید خورد

فساد جدید 3 هزار میلیاردی دولت روحانی مهر تایید خورد Reviewed by Admin on Jun 3Rating: 5.0

[toggle title=”کلمات کلیدی” state=”close” ]

فساد جدید ۳ هزار میلیاردی دولت روحانی مهر تایید خورد,خبر سیاسی, خبر سیاسی جدید, خبر سیاسی فارسی, خبر سیاسی محرمانه, خبر سیاسی و اقتصادی, خبر سیاسی هفته, خبر رئیس جمهور,خبر سیاسی رویس جمهور,خبر روحانی,فاسد دولت روحانی,فساد ,فساد دولت رئیس جمهور,

[/toggle]

فساد جدید ۳ هزار میلیاردی دولت روحانی مهر تایید خورد

 سرانجام پس از چند ماه بی‌توجهی دولت یازدهم به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی (حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان) که با همکاری وزارت صنعت و بانک مرکزی رخ داده، دیوان محاسبات نیز بروز این فاجعه را تأیید کرد.

 

سرانجام پس از چند ماه بی‌توجهی دولت یازدهم به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی (حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان) که با همکاری وزارت صنعت و بانک مرکزی رخ داده، دیوان محاسبات نیز بروز این فاجعه را تأیید کرد. بنا به اعلام توکلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، پرونده این تخلف به مراجع قضایی ارسال شده است. هفته گذشته احمد توکلی بعد از نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های بسیار زیاد درباره رانت ۶۵۰ میلیون یورویی وزارت صنعت به یک تاجر خاص با ارائه اسناد و مدارک به توضیح این تخلف آشکار پرداخت و از تایید رانت بودن این اقدام توسط دیوان محاسبات خبر داد.

 آغاز ماجرا: امتیاز خاص برای شرکت خاص!

نماینده مردم تهران که از ابتدا این فساد بزرگ را پیگیری می‌کرد، هفته گذشته در یک نشست خبری با ذکر جزئیات ماجرا گفت: پرونده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع شد. دیوان محاسبات شکایت بنده در خصوص پرونده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی را پیگیری و رانت را تأیید کرده و بر این اساس این پرونده به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه گزارش کمیسیون‌های اصل ۹۰ و اقتصادی مجلس درباره رانت ۶۵۰ میلیون یورویی نیز در روزهای آینده منتشر خواهد شد، اضافه کرد که روسای این کمیسیون‌ها اعلام کردند این رانت در گزارششان تأیید شده است.

توکلی در تشریح روند پیگیری پرونده موسوم به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی اظهار داشت: در ۱۸ مهرماه سال گذشته گزارش موثقی به دست من رسید که برای یک شرکت خاص امتیازی در نظر گرفتند که برای سایرین این امتیاز دیده نشده است.

وی اضافه کرد: شرایط برای واردات کالاهای اساسی به این شکل است که کشتی‌ها کالای اساسی را از مقصد بار می‌کنند و آن را به آب‌های ایران می‌آورند اما تا ارز به آن‌ها تخصیص داده نشود پهلو گرفتن کشتی و تخلیه بار ممکن نیست اما فرض کنید اگر کسی با ارز خود جنس می‌خرید تا ارز تخصیص داده نمی‌شد بار را تخلیه نمی‌کرد در حالی که اگر ارز تخصیص داده می‌شد کالا تخلیه می‌شد، کد رهگیری به واردکننده داده می‌شد و اجازه ترخیص از گمرک و ورود کالا به بازار نیز داده می‌شود. این یک فرآیند طولانی برای واردکنندگان بود زیرا ما در شرایط تحریم هستیم. حداقل ۲۵ روز و حداکثر چندین ماه این فرآیند به طول می‌انجامید و بین ۹ تا ۱۳ درصد هزینه انتقال ارز بود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه باید در زمان تحریم‌ها سختی‌ها را همراه با هم تحمل کنیم، تصریح کرد: استثنائا به یک تاجر خاص از هالک بانک ترکیه ۸۵ میلیون یورو ارز تخصیص داده شد و این فرآیند دو روزه انجام می‌شد و هزینه انتقال هم دو درصد بود و این یعنی امتیازات به نفع یک فرد خاص بود. البته این کار باعث می‌شد این فرد خواب سرمایه نداشته باشد و بازار هم زودتر پوشش داده شود که این هم بد نیست به شرطی اینکه برای همه چنین امتیازی وجود داشته باشد.

 نامه محرمانه به روحانی بی جواب ماند!

توکلی با اشاره به نامه محرمانه خود به روحانی برای گزارش این رانت به تاجر خاص، اضافه کرد: در سوم آبان ماه در نامه‌ای به روحانی از ایشان خواستم جلوی این رانت را بگیرند یا این امتیاز را به همه بدهند. استناد من هم به علم، قانون و سیره امام و رهبری بود که با انحصار مخالفت دارد. من این نامه را خدمت روحانی فرستادم و چند بار تلفنی و حضوری با دفتر ایشان صحبت کردم. به من گفتند که پیشنهاد من پذیرفته شده و به همه تجار از هالک بانک ارز تخصیص می‌دهند. البته من به آن‌ها گفتم این امکان‌پذیر نیست و بهتر است این امتیاز قطع شود.

 ادامه تبعیض و رانت دوم!

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: در همین گیر و دار بود که متوجه شدم رانت دومی به این فرد داده شده است. هجدهم آذرماه به صورت حضوری با آقای سیف این موضوع را در میان گذاشتم و ایشان گفت این کار مثبتی است اما قبول دارم که باید تعمیم داده شود. ظاهراً این تاجر خاص پیشنهاد خود را به یکی از استانداران سابق که در حال حاضر همکار او شده، می‌دهد تا آن را به دست آقای نعمت‌زاده برساند. من همچنین روز بعد هر دو نامه را به دست یکی از وزرا رساندم تا آن را به آقای روحانی برسانند.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد این تاجر این بوده که اجازه دهید به اعتبار خودم از خارج جنس بیاورم و به من اجازه تخلیه بدهید و کد رهگیری بدهید تا قبل از تخصیص ارز، کالا را در بازار بفروشم و ضمناً به من تعهد دهید که در فاصله زمانی شش ماه مقدار مشخصی ارز به من تخصیص می‌دهید. من به آقای سیف گفتم این امتیاز خوبی است چرا آن را به سایرین تعمیم نمی‌دهید. ایشان گفت که وزارت صنعت باید این کار را انجام دهد.

مطالب مرتبط:

 سیف: قائل شدن این امتیاز برای همه را قبول دارم!

توکلی در ادامه اظهار کرد: ۲۴ آذر ماه من کتباً به آقای سیف نامه نوشتم که کارشان با مواد متعدد قانون اجرای اصل ۴۴ سازگار نیست و باید این امتیاز را تعمیم دهند. ایشان پنج دی‌ماه به من جواب داد و گفت که تعمیم را قبول دارم اما باید وزارت صنعت در این باره تصمیم بگیرد. سوم دی‌ماه موضوع را در شورای پول و اعتبار مطرح کردم. پیش از آن هم در دوازدهم آذرماه آقای نعمت‌زاده پاسخ داده بود که رانتی در کار نبوده است. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: بنابراین من از سوم آبان تا پانزده دی‌ماه یعنی دو ماه و نیم صبر و تلاش کردم به طور محرمانه دولت را قانع کنم که کارش اشتباه بوده و آن‌ها با اینکه اشتباه را می‌پذیرفتند ادعا می‌کردند دستور تعمیم داده شده است. نهایتاً پانزدهم دی‌ماه طبق وظیفه نمایندگی موضوع را به مجلس گزارش کردم.

 گفتند تعمیم دادیم اما ….

توکلی تصریح کرد: آقای جهانگیری نیز در واکنش به نامه من از اصل تصمیم دفاع کردند اما دستور تعمیم را صادر کردند و گفتند این امتیاز تعمیم داده شده است در حالی که دستور این بوده که هر شرکت دیگری می‌تواند این کار را بکند به شرط اینکه تعهد بسپارد در حالی که در مورد آن تاجر خاص بانک مرکزی به او تعهد می‌داد و اینجا قرار بود تجار تعهد بدهند که هر ارزی از هر کشوری در هر زمانی بگیرند و اعتراضی هم نکنند بنابراین این تقریباً خاصیتی برای کاهش ریسک تاجر نداشت.

 کار به شکایت رسید!

وی با اشاره به شکایت خود به سازمان بازرسی کل کشور در نوزده بهمن‌ماه سال گذشته، افزود: من همچنین پنجم فروردین‌ماه طبق اختیاری که در آیین‌نامه مجلس داده شده از دیوان محاسبات درخواست رسیدگی کردم و پیش از آن هم شکایتی را به کمیسیون‌های اقتصادی و اصل ۹۰ ارائه کردم، سپس با سه روش برای حل موضوع اقدام کردم؛ یکی تلاش دو و نیم ماهه محرمانه در دولت، یک مرحله رسانه‌ای کردن موضوع و گزارش آن به نمایندگان و مرحله دیگر شکایت به دستگاه‌های نظارتی.

 تأیید فساد ۳۰۰۰ میلیاردی توسط دیوان محاسبات

توکلی با اشاره به دریافت گزارش دیوان محاسبات در شانزده اردیبهشت‌ماه، تصریح کرد: گزارش دیوان محاسبات تمامی ادعاهای من را تأیید می‌کرد. در مورد رانت اول گزارش دیوان محاسبات حاکی از این است که آن تاجر خاص ۱۰ مهرماه از وزیر صنعت تقاضایی کرده و آقای وزیر ۱۸ مهرماه با آن تقاضا موافق و دستور تسریع آن را صادر کرده است. در مجموع ۸۳ میلیون یورو ارز ویژه برای این شرکت از هالک بانک در نظر می‌گیرند و سه کشتی او ترخیص می‌شود در حالی که بر اساس گزارش دیوان محاسبات آن زمان ده‌ها کشتی با بار مشابه در بندر معطل بودند لذا فرصت خاصی برای یک تاجر فراهم شده و رانت تأیید می‌شود.

وی درباره تفاهم‌نامه ۶۵۰ میلیون یورویی این تاجر خاص نیز اظهار کرد: در ۲۶ آبان ماه کمیته ذی‌ربط در این باره تصمیم می‌گیرد و ۲۹ آبان تفاهم‌نامه بین بانک مرکزی، بانک پاسارگاد و یکی از شرکت‌های آن تاجر خاص امضا می‌شود در حالی که موارد مشابه رد می‌شود. مثلاً یک شرکت دولتی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی همین تقاضا را می‌کند و می‌گوید دوازده روزه با اعتبار خودم از هند کالا می‌آورم و آن را تخلیه می‌کنم و شما کد رهگیری بدهید تا کالا را ترخیص کنم و دوازده روزه پول را جمع کنم و برگردانم و ارز به من تخصیص داده شود اما با این پیشنهاد مخالفت می‌شود، آن هم تنها چند روز بعد از امضای تفاهم‌نامه با آن تاجر که این کار سؤال‌برانگیز است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: گزارش دیوان محاسبات حاکی از این است که سهم این تاجر از بازار واردات خوراک دام در سال ۹۱، ۲۰ درصد بوده است و در سال ۹۲ به ۴۰ درصد رسیده است. دیوان همچنین ادعای وزارت صنعت که موجودی انبار در آن تاریخ کم بوده را رد می‌کند.

 دولت زیر بار رانت نمی رود

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: البته بانک مرکزی گفته در عمل ارزی به این تاجر تخصیص نداده است اما همان تفاهم‌نامه برای این تاجر اعتبار است. نهایتاً دیوان محاسبات پرونده را به دادسرای دیوان ارجاع کرده چرا که این کار مغایر ماده ۵۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ است که بر اساس آن هرگونه کمک و اعطای امتیاز دولتی (ریالی، ارزی، اعتباری، معافیت، تخفیف، ترجیح، اطلاعاتی یا مشابه آن) به صورت تبعیض‌آمیز به یک یا چند بنگاه یا شرکت که موجب تسلط بر بازار یا اخلال در رقابت شود ممنوع است.

توکلی همچنین گفت که این پرونده در دیوان محاسبات مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و در صورت تسریع در تشخیص موضوع، حکم علیه مرتکبان صادر می‌شود.

 شکایت از دولت نه بخش خصوصی!

وی با بیان اینکه هدف وی از طرح موضوع رانت ۶۵۰ میلیون یورویی، اعتراض به بخش خصوصی نبوده، تصریح کرد: در واقع مسئولین دولتی نباید امتیازات تبعیض‌آمیز به افراد بدهند. من همچنین متأسفم که مسئله به این روشنی با اینکه مورد تأیید معاون اول رئیس‌جمهور بود که تعمیم آن لازم است این‌قدر کش پیدا کرد و تلاش من برای حل محرمانه آن به نتیجه نرسید.

این نماینده مجلس با بیان اینکه گزارش دیوان محاسبات در مورد رانت ۶۵۰ میلیون یورویی از ادعاهای وی فراتر رفته، خاطرنشان کرد: این بدان معناست که رسیدگی‌های دیگری به این پرونده لازم است چرا که طبق گزارش دیوان محاسبات، متوسط قیمت کنجاله، ذرت و جوی وارداتی در سال ۹۲ از سوی این واردکننده از میانگین قیمت همه واردکنندگان بیشتر بوده است. به این ترتیب که در کنجاله ۷۰ دلار در هر تن، در ذرت ۳۴ دلار در هر تن و در جو ۵۱ دلار در هر تن قیمت این تاجر از متوسط قیمت سایر واردکنندگان بیشتر بوده است و با توجه به سهم ۴۰ درصدی او در بازار و اینکه ارزها مبادله‌ای بوده ممکن است در اینجا ارقام بسیار بزرگی سوءاستفاده شده باشد که رسیدگی جدا می‌خواهد.

 رانت خوار ۳۰۰۰ میلیاردی یا بدهکار ۱۰۰۰ میلیاردی؟!

همچنین هفته گذشته حجت الاسلام اژه ای با حضور در مجلس توضیحاتی ‍پیرامون این مساله داد. دادستان کل کشور در بخشی از اظهارات خود با اشاره به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی وزارت صنعت دولت یازدهم به یک تاجر از بدهی ۱۰۰۰ میلیاردی وی به سیستم بانکی کشور در عین اختصاص چنین رانتی به وی خبر داد. اژه‌ای در این‌باره گفت: یک موردی را اخیرا نماینده‌ای به عنوان رانت مبلغ کذا مطرح کرده است؛ همین فردی که رانت به او داده شده بیش از هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داشته است اما به او رانت داده شده است!

 

فساد جدید ۳ هزار میلیاردی دولت روحانی مهر تایید خورد
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.