عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

کدامیک در برابر فتوای مرجع تقلید خاضع بودند: حرمسرای ناصرالدین شاه یا مدعیان اعتدال؟!

کدامیک در برابر فتوای مرجع تقلید خاضع بودند: حرمسرای ناصرالدین شاه یا مدعیان اعتدال؟! Reviewed by Admin on Sep 7Rating: 5.0

کدامیک در برابر فتوای مرجع تقلید خاضع بودند: حرمسرای ناصرالدین شاه یا مدعیان اعتدال؟! 

کدامیک در مساوی فتوای مرجع تقلید خاضع بودند: حرمسرای ناصرالدین شاه یا مدعیان اعتدال؟!
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوست ها
ذخیره فایل
ورژن چاپی
مقایسه بکنید روش برخورد با فتوای یک مرجع تقلید در سال ۱۲۷۰ شمسی و در زمان حاکمیت ناصرالدین شاه قاجار را با روش برخورد با فتوای مرجع تقلیدی دیگر در سال ۱۳۹۳ شمسی در زمان اعتدال!
“خیبرآنلاین” – روش برخورد با ۲ فتوای ۲ مرجع تقلید در ۲ تاریخ از طرف ۲ طیف حاکم بر قدرت در وقت ناصرالدین شاه و در دولت جمهوری اسلامی، نتایج نه چندان خوشایندی را به تصویر می کشد که اما برای اهل بصیرت مایه عبرت خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی “خیبرآنلاین”، ماجرا از این قرار است که آیت الله العظمی مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید شیعیان، در جواب به استفتایی که جمعی از فعالان مجازی از ایشان پیرامون مجوز “خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر رابطه ات همراه” قبل از فراهم شدن زیرتهیه ها پرسش کردند، فتوایی جامع، دقیق، علمی و فقهی دادند و به عنوان یک عالم دینی، به این مساله شرعی جواب گفتند. (اینجا)

878745478758

از وقت انتشار این استفتا و فتوای ایشان، رسانه های زنجیره ای وابسته به جریانی خاص، به جای خضوع در مساوی آن و احترام به نظر یک مرجع دینی، به تمرد و سرکشی روی آوردند و در مقابل آن جبهه گیری کردند.

از طرف دیگر و در عین ناباوری، برخی دولتمردان نیز با اصرار بر اقدام غلط و چالش برانگیز خود، تلاش کردند تا با ادبیاتی ویِژه مانند این عبارت که “ما از آن زمان ی که رادیو را در قفسه می‌گذاشتند عبور کرده ‌ایم و نمی‌توانیم دروازه‌های جهان را به روی نسل جوانمان ببندیم” و… تلاش کردند تا ضمن توجیه عرفی اقدام خود، جوانان را به تمرد از آن فتوا دعوت کنند.

روزنامه اعتماد، در نوشته ای کم سابقه، تلویحا در مقابل این مساله قد علم کرد و در ستون “حرف روز” شنبه ۹ شهریور خود نوشت: “این وضعیت در ایران مسبوق به سابقه است. در قدیم های دور حتی گوجه فرنگی نیز تحریم می شد، بعدها بلندگوها را تحریم کردند. رضاشاه چون از سایه خودش می ترسید، هرچند خود را قلدر نشان می داد، در مساوی ورود رادیو موضعی سختگیرانه داشت”!؟

خبرگزاری دولتی ایسنا نیز با تیترهایی مانند “جواب وزیر رابطه ات به دلواپسان ارایه اینترنت پرسرعت” تلاش رسانه ای خود را جهت پیشبرد عملکرد دولت یازدهم در این زمینه به تصویر کشاند.

با این همه، بیم و امیدی ها، در کنار جنجال سازی های رسانه ای سعی در پنهان نمودن سوءمدیریتشان در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات نمودند و ماجرای عدم برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی را تحت الشعاع غوغاسالاری رسانه ای خود قرار دادند.

مطالب مرتبط:

از طرف دیگر، عدم تمکین در مساوی فتوای شرعی یک مرجع تقلید، قطعا در پرونده مدعیان اعتدال به عنوان یک نقطه سیاه ثبت خواهد شد. جماعتی که در سیاه نمایی نسبت به دولت سابق مالک رکورد شده اند و در جریان یکی از همین سیاه نمایی ها، رییس دولت قبل را به عدم توجه به نظر مراجع و علما و اعلام موضع در مساوی مواضع آن بزرگواران متهم می کردند، اینک مدتی است در میدان عمل، گوی سبقت را از وی نیز ربوده اند و حتی در مساوی فتوای آشکار و اعلام شده یکی از مراجع عظام تقلید، پایداری تامل برانگیز از خود نشان می دهند.

5211_465

مقایسه این رفتار با اقدام حرمسرای ناصرالدین شاه در مساوی برخورد با فتوای آیت الله میرزای شیرازی مبنی تحریم استعمال تنباکو جالب توجه خواهد بود.

حرمسرای ناصرالدین شاه، فتوای میرزای شیرازی که در آن مقطع ساکن سامرا بود، را با کمال میل پذیرفت و به جای توجیه و اصرار و عوامفریبی و جوان فریبی، به ندای مرجعیت شیعه لبیک گفت و شاه را تحت شدیدترین فشارها برای پذیرش آن قرار داد.

5245442121

ماجرای صدور آن فتوا نیز خواندنی و اما برای این روزها عبرت آموز است:

جریان از این قرار بود که ناصرالدین شاه در سفر سوم خود به اروپا در اثر ولخرجی های زیاد و عیاشی ها، پول هایش تمام شد و چون دیگر پولی در بساط نداشت امتیازی را در زمینه کشت، توزیع و فروش توتون و تنباکو به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست وزیر انگلیس به نام “ماژور تالبوت” واگذار کرد و در مقابل ۲۵ هزار لیره دریافت کرد. مطابق این قرارداد کمپانی “رژی” باید سالانه ۱۵ هزار لیره به صندوق دولت ایران واریز می کرد و در مقابل کشت و فروش توتون و تنباکو را در انحصار خود می گرفت یعنی از زارعان ارزان می خرید و گران می فروخت در جریان امضای این قرارداد عده ای از درباریان خصوصا امین السلطان، صدر اعظم، با دریافت رشوه هایی، نقش ایفا می کردند. در مقابل این قراداد، مردم شهرهای مختلف به رهبری روحانیت به مخالفت و مواجهه پرداختند. در اوج اعتراض ها، سید جمال الدین اسدآبادی به پیشنهاد سید علی اکبر فال اسیری که در تبعید بود، نامه ای در این رابطه به میرزای شیرازی نوشت. بعد از ارسال نامه یاد شده میرزای شیرازی تلگرافی به نزد شاه فرستاده و می گوید کسانی را که تبعید کرده به کشور بازگرداند و در مورد قرارداد، مخالفت خود را ابراز می نماید اما ناصرالدین شاه به این تلگراف اعتنایی نکرد. به همین خاطر میرزای شیرازی فتوای تاریخی خود را به این شرح صادر کرد: “الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان(عج) است.” با صدور این فتوا جنبش عظیمی به راه افتاد تا آنجا که حتی در حرمسرای ناصرالدین شاه قلیان ها را شکستند. این جریان ادامه یافت در تاریخ ۲۳ جمادی الاولی ۱۳۰۹ اعلانی در کوچه و بازار زده می شود که: “بر حسب حکم جناب میرزای شیرازی، اگر تا ۴۸ ساعت دیگر امتیاز دخانیات لغو نشود یوم آتیه جهاد است، مردم مهیا شوید”. ناصرالدین شاه ابتدا قصد پایداری داشت اما در مقابل جنبش مردمی عظیمی که به راه افتاده بود مجبور شد ابتدا امتیاز داخله و پس کل امتیاز را لغو نماید .

***
حال، مقایسه بکنید روش برخورد با فتوای یک مرجع تقلید در سال ۱۲۷۰ شمسی و در زمان حاکمیت ناصرالدین شاه قاجار را با روش برخورد با فتوای مرجع تقلیدی دیگر در سال ۱۳۹۳ شمسی در زمان اعتدال!

جالب اینجاست که از وقت انتشار فتوای علمی– فقهی آیت الله العظمی مکارم شیرازی موج پشتیبانی مردمی از این فتوا و مخالفت با رفتار ضدفرهنگی در اهدای مجوز به ۳G قبل از تصویب پیوست فرهنگی و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به راه افتاده و شنیده ها حکایت از آن دارد که طی روزها آینده، مراجع، علما و شخصیت های اثرگذار دیگری به این روند می پیوندند.

کدامیک در برابر فتوای مرجع تقلید خاضع بودند: حرمسرای ناصرالدین شاه یا مدعیان اعتدال؟!
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.