عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

نقش نوازش در کاهش استرس کودکان

نقش نوازش در کاهش استرس کودکانReviewed by Admin on Feb 20Rating: 5.0نقش نوازش در کاهش استرس کودکان

نقش نوازش در کاهش استرس کودکان

 

نوازش کودکان,استرس,استرس در کودکان

 محبّت، ریشه اصلی شجره اخلاق و فضیلت آدمی است. فرزندی که از زمان اوّل کودکی از مهر و محبّت پدر و مادر بهره برده باشد، روحی شاد و روانی با نشاط دارد و در باطن خود، احساس محرومیت نمی نماید.

امام صادق علیه السلام می فرماید: انّ الله عزّوجل لیرحم الرّجل (العبد) لشدّه حبّه لولده. مردی که نسبت به فرزند خود محبّت بسیار دارد، مشمول رحمت ویژه خداوند است. پزشکان بر این عقیده اند کودکانی که در سال اول زندگی خود از کمبود محبت رنج می برند در معرض تهدید اختلالات مغزی و مهارت های اجتماعی قرار دارند.

به گفته پزشکان: کودکان آن دسته از مادرانی که خود مبتلا به مشکلات ذهنی هستند، بیشتر در معرض این تهدید قرار دارند. چرا که رابطه این گروه از مادران با فرزندانشان طبیعی نیست؛ در حالی که نوزادان به تحریک و کنش های اجتماعی نیاز دارند تا توانایی های مغزی آن ها افزایش پیدا کند. نیاز کودکان به مهر و محبت به اندازه کافی شناخته شده است، اما این معرفت که عشق و علاقه نه فقط در پختگی عاطفی نقش دارد بلکه ساختار مغز را نیز متاثر می‌کند، یافته جدیدی است . به وقت یکه پژوهشگران کودکان یتیمی را مورد مطالعه قرار دادند، در مغز آنها ”حفره سیاهی”‌ پیدا کردند . این همان بخش از مغز است که مسوولیت افزایش و تحول در درک احساس و ساخت، عملکرد و هضم عواطف، تجربه زیبا یی و لذت، لیاقت و هنر رفتار و برخورد عاقلانه با دیگران را برعهده دارد.

اولین وهله بیدار و فعال کردن حس لامسه در نوزادان، نوازش و در آغوش گرفتن است. با این عمل به نوزآدم ان این حس را منتقل می‌کنیم که دوستش داریم و جایش امن است، حسی که حتی خودمان با در آغوش گرفته شدن به آن می‌رسیم.

اولین رابطه نوزاد با جهان ی خارج از طریق لمس کردن می‌باشد و این حس را نوزاد از طریق پوست و پس به وسیله دهان تجربه می‌کند.

مطالب مرتبط:

در زمان جنینی به دلیل وجود کیسه آبی که در آن قراردارد و به وسیله دیواره بطن مادر، جنین به این احساس آرامش و امنیت دست می‌یابد ولی با تولد، این رابطه فیزیکی از بین می‌رود و اینجاست که نوزاد، نیاز به نوازش پیدا می‌کند تا فقدان رابطه فیزیکی زمان جنینی را جبران نماید و والدین با یک برنامه ریزی مناسب بتوانند این خلاء را پر کنند.

قرن هاست که مادران از قدرت معجزه آسای نوازش کودکان به منظور قطع گریه آن ها آبعضی دارند. نیز اکنون پژوهشگران نیز به قدرت این ارتباط پی برده اند و حتی از آن در اصلاح بیماری های گوناگون مصرف می کنند. این لمس و نوازش می تواند از یک دست در دست گرفتن آسان و بغل کردن، تا ماساژهای اختصاصی و پیشرفته باشد. با لمس می توان تب، درد، اضطراب ، افسردگی، رفتارهای تهاجمی را مهار کرد، عملکرد سیستم ایمنی را اصلاح بخشید و التیام را سرعت داد. فشار خون و سرعت ضربان قلب را کم و جریان هوا را در ریه بیماران آسمی تنظیم نمود، روانشناسان بر این باورند که نوازش و لمس کردن پوست روند کم شدن دمای بدن کودکان بیمار را سرعت می بخشد. بسیاری از کودکان به دلیل ظهور برخی ناراحتیهای روحی و نیاز به لمس محبت والدین دچار بیماری و تب می شوند.

کارشناس پرستاری بخش قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی می گوید: وقتی که مادر کودک را بعد از عمل جراحی قلب در آغوش می گیرد جریان خون طفل افزایش یافته و تنفس به حالت طبیعی بازمی گردد ضمن این که طول مدت بستری کودک نیز کاهش می یابد. وی افزود: بیشترین اثر در آغوش گرفتن کودک بعد از جراحی، قبل و بعد از استحمام است هم چنین پیشگیری از ابتلای کودک به عفو نت از دیگر تاثیرات لمس کردن او بعد از جراحی است وقتی که پوست بدن مادر و کودک با نیز برخورد می کند باکتری های طبیعی پوست مادر به پوست کودک منتقل می شود و همین امر سبب مقاوم شدن باکتری های مفید در بدن کودک می شود که در نتیجه افزایش وزن گیری و کاهش طول بستری را برای کودک به همراه خواهد داشت.

هر چه والدین فرزندان را بیشتر نوازش کنند حرکات تهاجمی در کودکان کمتر می شود. هر چه مهر و محبت این نوازش ها بیشتر باشد در خلقیات کودکان تأثیرگذارتر و مثبت تر است

روانشناسان براین باورند که والدین می بایست هر شب پیش از خواب برای کودکانشان لالایی بخوانند و آنها را چند دقیقه در آغوش بگیرند تا نه فقط سلامت روحی کودکانشان را حفظ کنند بلکه تعداد دفعات ظهور انواع بیماری ها را در فرزندشان نیز کم شدن دهند.

پژوهشگران اعلام کردند که تحقیقات نشان می دهد: کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می شود، کمتر از آنان که ارتباط محبت آمیز با والدین شان ندارند گریه می کنند یا بیمار می شوند. همین طور ارزیابی های جدید نشان داده هر چه والدین فرزندان را بیشتر نوازش کنند حرکات تهاجمی در کودکان کمتر می شود. هر چه مهر و محبت این نوازش ها بیشتر باشد در خلقیات کودکان تأثیرگذارتر و مثبت تر است. همین طور دیده شده که نوازش باعث پایین آمدن سطح هورومون کورتیزول (هورمون اضطراب تولید شده در غده آدرنال) می شود.

وقتی دو نفر با هم دست می دهند، فشار متوسطی که دو دست به هم وارد می  کنند، یکی از اعصاب دوازده گانه مغز را تحریک کرده و باعث نماید شدن ضربان قلب و پایین آمدن هورمون های اضطراب از عبارت کورتیزول می شود. نکته با ارزش دیگر این است که با رابطه جسمی ناشی از نوازش و ارتباط با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می شود. رابطه غیرکلامی که همواره در حین نوازش کودکتان برقرار می شود، جرقه رابطه ی تعلت ی و دو طرفه را روشن می نماید تا آنجا که این رابطه می تواند در آینده نیز بین والد و کودک برقرار و ادامه داشته باشد. وقتی که کودکان عشق صادقانه دریافت کنند چنان حس عمیقی از امنیت در آنها ایجاد می شود که تقریباً همواره کمتر نیازمند دیگری هستند. در نتیجه بزرگسالانی که از لحاظ عاطفی نیازمند هستند و احساس کمبود عاطفی می کنند، عمدتاً آنهایی هستند که در کودکی محبت کافی از طرف مادر و پدر ندیده اند؛ یا کسانی هستند که محبت والدینشان یا به صورت متغیر بوده یا خالصانه نبوده است.

نقش نوازش در کاهش استرس کودکان
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.