عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

آیا شما هم در زندگیتان گره کور وجود دارد؟

آیا شما هم در زندگیتان گره کور وجود دارد؟Reviewed by Admin on Feb 28Rating: 5.0آیا شما هم در زندگیتان گره کور وجود دارد؟آیا شما هم در زندگیتان گره کور وجود دارد؟,راه دینی برای برون رفت از مشکلات,راه دینی برای رهایی از مشکلات,راه دینی برای خلاصی از مشکلات زندگی,راه های دینی

آیا شما هم در زندگیتان گره کور وجود دارد؟

این روزها مردم گرفتارند؛ ۸ های بسیاری هنوز در گرو ۹ مانده که مانده… .

 

گره کور در زندگی,باز کردن گره کور زندگی

این روز ها خیلی ها حالشان آنقدر ها هم خوب نیست؛ خسته اند و نگران… . خیلی ها حالشان خوبِ خوب نیست… . خیلی ها به دنبال راه نجات برای برون رفت از مشکلاتشان هستند… .

بسیار ها مشکلشان کمبودِ زمان نیست بلکه تنها برای شمردن شکلاتشان، زمان کم می آورند…

بسیار ها برای درد دل کردن، نمی دانند از کجا شروع کنند. موازنه ی انرژی های مثبت و بد شان، حسابی به سودِ بد ها کشیده…

شادی ها، کوتاه و بی رمق شده اند و از پسِ غم های کهنه برنمی آیند…

بسیار از آرزوهای بسیار ها بر زمین مانده و بسیار از دعاهای بسیار ‌ها، سالهاست که مستجاب نشده…

اونهایی که به دین و مذهب چندان گرایشی ندارند، مقصّر تمام ی بدبیاری‌ها رو بد شانسی میدونن؛ اونهایی سر به آسمانِ خدای بالای سرشون دارند، می‌گویند: نمی دونیم حکمت این تمام گرفتاری چیه؟! انگار دیگه صدای ما رو نمی شنود! چه گناهی به درگاهش کردیم که این تمام باید عقوبت پس بدیم؟! گلایه ‌ها برخی وقتها به زبان می آیند، برخی وقتها هم تنها از دل ها عبور می کنند.

وقت ی می گیم: بسیار ها اینجوری هستن، دلیل نمی شود که بسیار های دیگه، خوش و خرّم و راضی و سرحال نباشند یا بر مرکب موفقیت ننشسته باشند یا به آرزوهای زیبا مادی و معنویشان نرسیده باشند… تحصیلات بهتر و آسانی نداشته باشند؛ یا ازدواج موفق و دلخواهی نکرده باشند؛ بچه های سالم و صالحی نداشته باشند یا یک اربعینِ دلنشین، با پای پیاده، سر به آستان بهشت سیدالشهدا (علیه السلام) نسائیده باشند…

شما هر دو دسته ی “بسیار ها” را دیده‌اید. خودتان یا بین گروه اول، یا دوم، یا جایی در وسط ایستاده اید.

اما اینجا قدری با گروه اول، حرف زیادتری داریم.

با شمایی که برخی وقتها محاسباتت جور در نمیاد؛ غمگینی، ناراحتی، هیچ دست و دندانی برای بازکردن گره کارِت پیدا نمی کنی… دیگه نه وقت ی و نه حوصله ای برای صبر کردن نداری، خسته ای از گرفتاری های حل نشده… تنهای تنهایی. حسرت هزار چیز در دلت مانده و از این غصه های بی شمار…

مطالب مرتبط:

قرآن می گوید: اگر از تو رویگردان شدند، (یا حتی ورق روزگار از تو برگشته)، یک چیز را بدان: این که خدا مولای توست. بهتر مولایی است. بهتر یاوری است. “وَوَإِن تَوَلَّوْاْ فَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَوْلاَکُمْ نِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِیرُ “[۱]

اگر پول نداری ولی مولای بهتر ی داری

اگر پارت ی کلفت نداری؛ ولی مولای بهتر ی داری

اگر فامیل و قبیله و عشیره‌ی سرشناس نداری ولی مولای بهتر ی داری

اگر زور بازو و توان و قدرت نداری ولی مولای بهتر ی داری

مولا یعنی همه‌ کاره ی آدم . مالک اختیار آدم . وکیل تام الاختیار آدم . مولای ما، مولای معمولی نیست، بهترین ِ بهترین هاست. برای هر کداممان بالاخره یه جایی این ثابت شده. احساس کرده ایم که کارش درسته. رو حسابه. کاری نیست که از او برنیاد. مولا کار خودش را بلد است. او که شرط مولایی و آقایی را تمام کرده ، ما چقدر بندگیِ درست حسابی تحویلش داده ایم؟!

او که تمام جوره کاستی ها و نافرمانی هایمان را ندید گرفت؛ حتی با خوش بینی و مهربانی، به نیکی تبدیلشان کرد [۲] ما چقدر با بدبینی و بی اعتمادی، به برنامه ریزی هایش نگاه کردیم و گوشه ی دلمان به عدالتش شک کردیم؟! (نعوذبالله) زندگی هایمان با قطب نمای خدا جهت نگرفته، اونزمان از حیرانی و سرگشتگی شکایت می کنیم!

دلهایمان را با بنده های خدا صاف نکرده ایم، اونزمان از هوای غبار آلود و گرفته ی دلمان می نالیم!

میل کردن و خوابیدن و پوشیدن و حرف زدنمان با شاخص های خدا تنظیم نشده، اونزمان گله از بیماری و بی حالی و بی یاری می کنیم!

ما تنها فکر می کنیم که بسیار بهتر یم! آن  نیز به خاطر این است که گناهان دیگران را می شماریم و اجر های خودمان را. بعد مقایسه می کنیم، می بینیم ما بهتر از دیگرانیم در حالی که مسائل و سختی ها و کمبودهایمان بسیار بیشتر از اونهاست! ولی فراموش کرده ایم که مولای ما، مولای آنها نیز هست. این بهترین مولایی است که حواسش به تمام هست، تمام ی برنامه هایش را برای ما توضیح نمی دهد. چیزهایی می ‌داند که ما نمی دانیم. “وَاللّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ” [۳]

 هم اکنون چه کنیم با این احوالمان؟
این مولا نیست که لازم باشد در برنامه هایش تجدید نظر شود، این ماییم که باید زاویه دیدمان را عوض کنیم، باید نوک پیکان اتهام را سمت خودمان بگیریم و در بندگی و زندگی مان تجدیدنظر کنیم. باید برای برون رفت از بحران ها، حساب ویِژه ای روی “تقوا” باز کنیم.”وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ…” [۴] و هرکس تقوای الهی پیشه نماید ، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می نماید ؛ و او را از جایی که گمان ندارد، روزی می دهد.

باید باور کنیم. اعتماد کنیم به مولایی که قادر است از جایی که هیچ کس فکرش را نمی نماید ، به بندگانش روزی دهد. اما شرطش تقواست.

مولای بهتر ی که وکیل و کفیل ماست، اگر واقعاً کارها را به او بسپاریم، خودش برای به سامان رسیدن تمام چیز، کافیست؛ تنها شرط آن، کمی توکل واقعی است.”وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا ” [۵] و هر کس بر خدا توکل نماید ، کفایت امرش را می نماید خداوند فرمان خود را به انجام می‌ رساند و خدا برای هر چیزی اندازه ای قرار داده است.
باید بیشتر با مولا حرف بزنیم و بیشتر با او با معرفت برخورد کنیم. “هَل جَزاءَ الاِحسانِ الَّا الاِحسان” آیا جواب نیکی جز نیکی است؟ سعی کنیم بیشتر با مولا حرف بزنیم؛ بیشتر تقوا پیشه کنیم تا دل مولا را بدست آوریم و بتوانیم به او اثبات کنیم قدر این همه نعمت بی کرانش را می دانیم. شایسته است حرف هایمان به زیبایی باشد؛ مانند حرف های امیرالمومنین علی (علیه السلام) با مولا سخن بگوییم… .

مولای یا مولای انت المولا و انا العبد و هل یرحم العبد الا المولی
مولای یا مولای انت القوی و انا الضعیف و هل یرحم الضعیف الا القوی
مولای یا مولای انت المعطی و انا السائل و هل یرحم السائل الا المعطی…

آیا شما هم در زندگیتان گره کور وجود دارد؟
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.