عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

آیا واقعا نرخ تورم بهمن ماه صفر درصد است؟

آیا واقعا نرخ تورم بهمن ماه صفر درصد است؟Reviewed by Admin on Feb 25Rating: 5.0آیا واقعا نرخ تورم بهمن ماه صفر درصد است؟آیا واقعا نرخ تورم بهمن ماه صفر درصد است؟,چه کسی به رئیس جمهور گفت نرخ تورم صفر درصد است,چگونگی صفر درصد شدن نرخ تورم بهمن ماه,چرا نرخ تورم صفر درصد شده است

آیا واقعا نرخ تورم بهمن ماه صفر درصد است؟

چه کسی به ‌رئیس‌جمهور گفت تورم صفر درصدی را اعلام کند؟

به گزارش خودمونی و به نقل از جهان نیوز: “نگاه درست به اقتصادی که با موجی از بیانات و گفته‌های ضد و نقیض مواجه می‌شود، بسیار با ارزش است. این نگاه درست سبب می‌شود به واقعه راستینی که ریشه نابسامانی‌های کشور است، برسیم. تردید نکنید که نگاه درست به اقتصاد یک مهارت می‌خواهد. این مهارت نیز در یک لحظه به دست نمی‌آید اما اگر به خودتان قول دهید هرگز در مقابل موجی که می‌آید و می‌گویند نظر بدهید، نظر ندهید، می‌شود به نتیجه بهتر ی برسیم.”

شاخص تورم یک شاخص تعلت ی است به این معنا که وقت ی سال پایه را عوض می‌کنیم وزن‌های استفاده را از سبد خانوار می‌گیریم، با حذف رقمی که خیلی گران شده، شاخص تورم پایین می‌آید. اتفاقی که ما بارها شاهد آن بودیم و تصورمان این است که شاخص را دست می‌زنند و خراب می‌کنند. این نیست. خانوار مدارا کرده و کالایی را که باید استفاده می‌کرده استفاده نمی‌کند. وزن گوشت نصف شده با این که قیمت آن بالا رفته‌ است. در نتیجه شاخص پایین آمده‌ است. مساله آینده خانوار یک طرف اما مساله دیگر علامتی است که مسئولان ما دریافت می‌کنند. آنها تصور می‌کنند سیاست‌هایی که گذاشته می‌شود. گران کردن، گران کردن و گران کردن باعث شده تورم پایین بیاد و الگوی استفاده درست شود. این نیست. اگر ما درست به اقتصاد نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این سیاست یک سوی گران کردن، اثر خود را از طریق قیمت‌ها روی رفاه و رضایت خانوار می‌گذارد. مانند همین روی رضایت و رفاه بنگاه و بنگاه از کیفیت می زند و هر چه بتواند گران می‌کند. این گرانی و این مجموعه روی شاخص ما دیده نمی‌شود. ”

“شاخص تورم ما پایین آمده ولی هزینه‌اش را خانوار داده و رفاه و رضایت خود را از دست داده‌ است. هزینه‌اش را جامعه داده، سرمایه‌اجتماعی مخدوش می‌شود. بسیار از ما می‌بینیم حتی یک تصادف کوچک در خیابان بحران ایجاد می‌کند. ولی واقعیت این است که این اضطراب ‌ها منجر به مخدوش‌شدن سرمایه اجتماعی می‌شود. پس می‌بینیم که این شاخص نتیجه‌ای به ما می‌دهد که گمراه‌کننده است. ”

این‌ها گفته‌های بانوی اقتصاد ایران، دکتر فیروزه خلعتبری است که در مجموع نگران “بازی با آمارهای اقتصادی” است، فرقی نیز نمی‌کنید کدام دولت سر کار است.

“بازی با آمارهای اقتصادی”، پسنده هیچ دولتی نبوده و نیست و اگر چنین شد، دیگر آمارهای رسمی کشور را کسی قبول نمی‌کند و گفته‌ها و روایت‌ها، جای آنها را می‌گیرند، چرا که شهروندان، تولیدکنندگان و در مجموع فعالان اقتصادی، آن را با هزینه‌های رو در روی خود مقایسه می‌کنند.

حال به موضوع اصلی بحث می‌رسیم. حسن روحانی رئیس جمهور روز قدیم در نشستی از تورم صفر درصدی در بهمن ماه امسال سخن به بین آورده و گفته است: “هیچ کس پیش‌بینی نمی‌کرد تورم ما در بهمن صفر باشد. روز یکشنبه مرکز آمار ایران این عدد را اعلام کرد. ”

مطالب مرتبط:

یک ارزیابی آسان آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، کافی است معین نماید که این اظهارات مبنای درستی دارد یا خیر؟

بر طبق روایت‌های اقتصاددانان و حتی مراکز آماری کشور، ما دو نوع تورم داریم که یکی سالیانه و دیگر ماهیانه یا نقطه‌ای است. تورم سالیانه، یعنی افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در دوازده ماهه منتهی به ماه موردنظر نسبت به دوازده ماه منتهی به ماه مشابه در سال قبل و تورم ماهیانه یا نقطه‌ای، یعنی میزان افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در ماه مورد نظر نسبت به ماه مشابه در سال قبل.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد شاخص تورم در بهمن‌ماه ۱۳۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۶.۲ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به بهمن‌ماه ۱۳۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به بهمن‌ماه ۱۳۹۲ معادل ۱۵.۸ درصد است. ”

حال به گزارش مرکز آمار ایران می‌رسیم. گزارش این مرکز نیز حکایت از آن دارد که افزایش شاخص کل تورم نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۱۴.۴ درصد است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به بهمن ماه سال ۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۵.۲ درصد است.

اما در گزارش مرکز آمار ایران یک موضوعی وجود دارد که گویا رئیس جمهور آن را ملاک عمل قرار داده است ولی اقتصاددانان و حتی مسئولان بانک مرکزی به دور از هر مسئله‌ای، می‌گویند در ارزیابی ‌ها باید نرخ تورم سالیانه ملاک عمل قرار گیرد اما بعد از انتخابات سال ۸۸ که مباحثه چالشی بین کاندیدای ریاست جمهوری بین تورم سالیانه و نقطه‌‌ای شکل گرفت، از آن پس پای تورم نقطه‌ای نیز بیشتر در اقتصاد ایران جا باز کرد.

آن بخشی از گزارش مرکز آمار ایران که عدم تغییر تورم در بهمن ماه ۹۳ را نشان می‌دهد، نسبت به دی ماه ۹۳ است که این آمار نه تورم سالیانه و نه تورم نقطه‌ای (نسبت به ماه مشابه سال قبل) و در واقع ، اصلا موردتائید اقتصاددان و حتی دولتمردان در دوره‌های مختلف نبوده است.

اینکه چه کسی گزارش تورم صفر درصدی را خدمت رئیس جمهور محترم ارائه کرده ، کاملا معین است؟ طبیعا مقامات بانک مرکزی نبوده‌اند، زیرا رئیس جمهور، آمار بانک مرکزی را ملاک قرار نداده است!

وقت ی رئیس جمهور در سطح وسیع ، تورم را صفر درصد اعلام می‌کند، مردم از خود می‌پرسند پس ما چرا در زندگی روزمره خود تورم صفر درصدی را احساس نمی‌کنیم؟

اگر نرخ تورم واقعا صفر درصد است، پس چرا ما احساسش نمی کنیم؟ به هر حال، آرزوی هر ایرانی است که تورم تک نرخ رقمی و حتی زیر ۵ درصدی در ایران عزیوقت داشته باشیم ولی باید سال‌ها تلاش کنیم و سعی کنیم بازی با آمار را کنار بگذاریم و وقت ی اعلام می‌کنیم تورم تک نرخی شده است، شهروندان، تولیدکنندگان، فعالان اقتصادی، اقتصاددانان؛ تمام و همه، آن را با پوست و گوشت خود حس کنند.

آیا واقعا نرخ تورم بهمن ماه صفر درصد است؟
به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.