عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

موجبات قطع رحم در کلام امام رضا علیه سلام

موجبات قطع رحم در كلام امام رضا عليه سلامReviewed by Admin on Dec 22Rating: 5.0

موجبات قطع رحم در کلام امام رضا علیه سلام

قطع رحم,صله رحم,احادیث امام رضا(ع)

موجبات قطع رحم در کلام امام رضا علیه سلام
۱ – مال اندوزى
عن محمدبن اسماعیل بن بزیع : قال : سمعت الرضا (علیه سلام ) یقول : لا یجمع المال الا بخمس خصال : ببخل شدید، وامل طویل ، و حرص غالب ، وقطیعه الرحم ، وایثار الدنیا على الاخره .(۱)

امام رضا (علیه سلام ) مال جز با پنج خصلت در یکجا جمع نمى شود: بخل شدید، آرزوهاى دور و دراز، حرص غالب ، قطع رابطه با خویشاوندان ، مقدم داشتن دنیا بر آخرت .

 

——————————–

۲ – اصالت دادن به مزایاى ظاهرى (همچون مال ، شهرت ، مقام )
الامام الرضا (علیه سلام ) قال رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم ): من استذل مؤ منا، او حقره لفقره ، او قله ذات یده ، شهره الله یوم القیامه ، ثم یفضحه .(۲)

امام رضا (علیه سلام ) فرمود: رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمود: هر کس مؤ منى را خوار کند، یا او را به سبب فقر و تنگدستیش حقیر شمارد، خداوند او را در روز قیامت انگشت نما و رسوا خواهد کرد.
من لقى فقیرا فسلم علیه خلاف سلامه على الغنى لقى الله عزوجل یوم القیامه وهو علیه غصبان .(۳)
امام رضا (علیه سلام ) فرمود: هرکه فقیر مسلمانى را ملاقات کند و بر او نه بدانگونه که بر غنى سلام مى کند، سلام کند، خدا را در روز قیامت در حالى که بر او خشمگین است ملاقات خواهد کرد.

 

——————————–
۳ – مستى مقام
عن على بن موسى الرضا (علیه سلام ): ملعون ، ملعون من احتجب عن اخیه .(۴)
امام رضا (علیه سلام ) فرمود: از رحمت خداوندى به دور است ، از رحمت خداوندى به دور است کسى که از برادر مسلمان خود، روى پوشیده در پرده مى شود. (در موارد نیاز و گرفتارى دوست یا یکى از بستگان ، خود را پوشیده بدارد به طورى که دسترسى به او به آسانى ممکن نباشد).

 

——————————–
۴ – حسد
قال على بن موسى الرضا (علیه سلام ): لا لحسود لذه .(۵)
حضرت رضا (علیه سلام ) فرمود: حسود را لذت نباشد.

 

——————————–
۵ – توقعات و انتظارات بیجا
قال على بن موسى الرضا (علیه سلام ): یقول الله تعالى : لاقطعن امل کل مؤ من امل دونى الا یاءس ، ولالبسنه ثوب مذلد بین الناس ولانحینه من وصلى ، ولابعدنه من قربى .(۶)
امام رضا (علیه سلام ) فرمود: خداى تعالى مى فرماید: البته ریسمان و رشته آرزو و امید هر مؤمنى را که به غیر من امیدوار شود، پاره کنم و به یاس و ناامیدى نمایم و در میان مردم جامعه خوارى و مذلت بر او بپوشانم و او را از نزدیکى و اتصال به خود دور مى کنم .

مطالب مرتبط:

 

——————————–
۶ – دنائت نفس (پستى )
سئل الرضا (علیه سلام ): عن السفله ؟ فقال (علیه سلام ): من کان له شى ء یلهیه عن الله .(۷)
از امام رضا (علیه سلام ) پرسیدند: فرومایه کیست ؟ فرمود: کسى که چیزى داشته باشد و به وسیله آن سرگرم و از انجام حقوق الهى غافل گردد.
حضرت امام خمینى (رحمهم الله ) فرموده است :
((دنیاى مذموم ، آن است که در ما هست و ما را از مبداء کمال دور مى کند و به نفس و نفسانیت خودمان مبتلا مى کند. دنیاى مذموم همین است که انسان توجه به آن داشته ولو به یک تسبیح و به یک کتاب . چه بسا که دل بستن به کسى به یک ((تسبیح )) و به یک کتاب بیشتر باشد تا دل بستن دیگرى به یک پارکى و باغى …)).(۸)
قال على بن موسى الرضا (علیه سلام ): اسوء الناس معاشا من لم یعش ‍ غیره فى معاشه .(۹)
امام رضا (علیه سلام ) فرمود: بدترین مردم از نظر زندگى اقتصادى ، کسى است که به دیگران در معاش خود، معاش ندهد و مردم در پرتو زندگى او زندگى نکنند.

 

——————————–
۷ – بى پروایى (تن پرورى و آسایش طلبى)
قال على بن موسى الرضا (علیه سلام ): فمن لم یصل رحمه لم یتق الله عزوجل .(۱۰)
امام رضا (علیه سلام ) فرمود: هر که صله رحم نکند، حق تقواى الهى را رعایت نکرده است. 

 

——————————–
۸ – کفران وناسپاسى (ادانکردن حقوق مخصوص خویشاوندى )
قال على بن موسى الرضا (علیه سلام ): احسنوا جوار النعم ، فانها وحشیه ما ناءت عن قوم فعادت الیهم .(۱۱)
امام رضا (علیه سلام ) فرمود: با نعمتها نیکو همدمى و همسایگى (خوشرفتارى ) کنید زیرا آنها وحشیند، از قومى که دور شدند، به آنان برنمى گردند.

 

——————————–
۹ – ریاست طلبى
ما ذئبان ضاریان فى غنم قد تفرق رعاؤ ها باضر فى دین المسلم من الرئاسه .(۱۲)
اگر دو گرگ درنده به رمه گوسفندان هجوم آورند – (گرگى از این سو و گرگى از آن سو) در حالى که شبان رمه حاضر نباشد، به آن رمه گوسفندان چندان خسارتى وارد نمى شود که جاه طلبى به دین انسان خسارت وارد مى کند.

 

——————————–
۱۰ – بخل
صفت رذیله بخل ، یکى از موانع مهم تحصیل آسایش (ناشى از) مصاحبت با دیگران است زیرا طبیعى است که فرد بخیل به علت نگرانى از فقر و نیازمندى و تلقین به خود که اگر مالى را به دیگران انفاق کند، دارایى او کم مى شود و سرانجام فقیر مى گردد، هرگز راضى نیست لقمه اى از طعام او را کسى میل پیدا کند.از این رو، بخیل سر سفره مردم نمى نشیند و از طعام آنها میل نمى کند زیرا مى ترسد دیگران نیز سر سفره او نشسته و از آن استفاده کنند.
قال على بن موسى الرضا (علیه سلام ): البخیل لا یاءکل من طعام الناس لئلا یاءکلوا من طعامه .(۱۳)
امام رضا (علیه سلام ) فرمود: بخیل از غذاى مردم نمى خورد تا مردم از غذاى او نخورند.
((بخل ! مهلک ترین هرزگى هاى خزان است ! بخیل زندگانیش را مسموم مى کند و خودش را جسما و رحا تحلیل مى برد، بخیل موجودى بى حاصل و بدخواه است و از عاطفه و ترحم و شرافت به کلى عارى است . تقلب یگانه شعار او در زندگانى است.

 

از درستکارى و صداقت و احترام به نفس ، چیزى نمى فهمد و حاضر است خود را در مقابل مردم زبون و بیچاره قلمداد کند تا از مساعدتهاى آنان محروم نماند و احسان مؤسسات خیریه که مخصوص تنگدستان است ، شامل حال او گردد… چنین کسانى ، تمام احساسات نیک و غرایز طبیعى و صفات پسندیده خود را از دست مى دهند و آتش نشاط و مسرتشان به خاموشى مى گراید و نیروى روحانى و معنوى در آنان رو به ضعف مى نهد)).(۱۴)

 

——————————–
۱۱ – عدم برنامه ریزى صحیح در زندگى
اجتهدوا ان یکون زمانکم اربع ساعات : ساعه لله لمناجاته ، وساعه لامر المعاش ، وساعه لمعاشره الاخوان الثقات ، الذین یعرفونکم عیوبکم ویخلصون لکم فى الباطن ، وساعه تخلون فیها للذاتکم ، وبهذه الساعه تقدرون على الثلاث الساعات .(۱۵)
کوشش کنید اوقات شبانه روز خود را به چهار بخش تقسیم کنید: ساعتى براى عبادت و خلوت با خدا، ساعتى براى تامین معاش ، ساعتى براى معاشرت با دوستان مورد اعتماد و کسانى که شما را به عیوبتان واقف مى کنند و در باطن خیرخواهتان هستند، و ساعتى را به تفریحات و لذایذ مشروع خود اختصاص دهید و متوجه باشید که ساعت تفریح و کامیابى ، به شما نشاط و مسرت مى بخشد و قدرتتان را در انجام وظایفى که در ساعات دیگر به عهده دارید، تقویت مى کند.

موجبات قطع رحم در کلام امام رضا علیه سلام
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.