عکس بازیگران, مدل لباس, استخدامی جدید, اخبار جالب, زیبایی,دانستنیها

کرسنت و خسارت ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری از جیب ملت!

کرسنت و خسارت ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری از جیب ملت!Reviewed by Admin on Sep 9Rating: 5.0

کرسنت و خسارت ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری از جیب ملت!

با روی کار آمدن بیژن زنگنه، شـرکت کرسنت یک بهانه پیدا می نماید تا خود را از اتهام فساد و رشوه مبرا نماید/ سرانجام دادگاه لاهـه با قبول ادعای اماراتی‌ها ایران را به جهت عدم عمل به تعهدات خود به پرداخت ۱۸ میلیارد دلار خسـارت محکوم می نماید / ترک ها با اشاره به قرارداد بوتاش و قیمت دومساوی ی این قرارداد نسبـت به کرسنت سرانجام موفق به پیروزی در دادگاه می شوند. دادگاه لاهه در این مورد نیز ایران را به پرداخـت ۶ میلیارد دلار جریمه محکوم می نماید

به گزارش پایـگاه جوان انقلابی ؛ در سال ۸۱ و وقتی که بیژن زنگنه وزیر نفت دولت خاتمی بود، قراردادی بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران منعقد شد. در این قرارداد شرکت کرسنت گاز ترش میدان سلمان که یک میدان مشترک بین ایران و امارات است را به قیمت هر فوت مکعب گاز در حدود ۵۰ سنت (نیم‌دلار) به صورت هر روز ۵۰۰ میلیون فوت مکعب می خرد و این گاز باید با لوله‌کشی در خلیج فارس به امارات صادر شود.

ـ

قرارداد به مدت ۲۵ سال در دو وهله امضا می شود. در وهله اول که ۷ سال است با پیش بینی نفت ۱۸ دلاری قیمت حدود ۵۰ سنت (نیم‌دلار) و در وهله دوم (۱۸ سال بعدی) با پیش بینی نفت ۴۰ دلاری نرخ هر فوت مکعب گاز صادراتی حداکثر حدود ۱/۱‌دلار توافق می شود. منتقدان این قرارداد قیمت توصیه ی برای فروش منابع گازی را به نسبت قیمت جهان ی نفت پایین می‌دانستند و از این جهت دیوان محاسبات در سال ۸۴ که قیمت نفت به بیش از ۵۰‌دلار رسیده بود با استناد به مفاد قیمت مندرج در قرارداد کرسنت، آن را مورد ابهام و ارزیابی قرار داد. سرانجام این قرارداد در ۱۱ بهمن ۸۴ و توسط محمدرضا رحیمی، رئیس زمان دیوان محاسبات کشور لغو می شود.

javanenghelabi-zangeneh-1

شروع شکایت ها

بعد از لغو قرارداد کرسنت در دولت نهم، این شرکت اماراتی از ایران در دادگاه بین المللی لاهه شکایت می نماید . جمهوری اسلامی نیز با دلیل به اینکه قرارداد یک طرفه بوده و با “فساد” و “تبانی” امضا شده در دادگاه لاهه طرح دعوای حقوقی می نماید . در دولت نهم و دهم دو دادگاه در هلند تشکیل می شود و جمهوری اسلامی در دو دور اولیه دادگاه موفق به اثبات فساد در پرونده کرسنت می گردد. دادگاه به نفع ایران پیش میرود و با اثبات کامل پرداخت رشوه توسط اماراتی ها ، صدور حکم به نفع ایران قطعی میگردد.
ـ

شکایت ها در دولت تدبیر

با توصیه بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت همزمان با دومین وهله از دادگاه لاهه ورق به سمت طرف اماراتی بر می گردد. با روی کار آمدن بیژن زنگنه، شرکت کرسنت یک بهانه پیدا می نماید تا خود را از اتهام فساد و رشوه مبرا نماید. اماراتی‌ها با این ادعا که مجریان زمان قرارداد کرسنت و افرادی که متهم به فساد در این قرارداد هستند نیز اکنون جزو مدیران اافزایش نفتی ایران شده و در مجلس ایران رای اعتماد گرفته و مورد تایید رییس جمهور ایران نیز میباشند مدعی عدم وجود فساد در قرارداد شد. وکیل شرکت کرسنت نیز با استناد به مصاحبه‌های بیژن زنگنه ادعا می نماید که قرارداد کرسنت سالم و بدون فساد بوده است. سرانجام دادگاه لاهه با قبول ادعای اماراتی‌ها ایران را به جهت عدم عمل به تعهدات خود به پرداخت ۱۸ میلیارد دلار خسارت محکوم می نماید .

مطالب مرتبط:

ـ

شکایت ترکیه

بعد از محکومیت ۱۸ میلیارد دلاری ایران در پرونده کرسنت، ترکیه‌ با استناد به قیمت ناچیز گاز در قرارداد مشهور کرسنت، ایران را به گران فروشی متهم کرده و به داداگه لاهه شکایت می کنند. ترک ها با اشاره به قرارداد بوتاش و قیمت دومساوی ی این قرارداد نسبت به کرسنت سرانجام موفق به پیروزی در دادگاه می شوند. دادگاه لاهه در این مورد نیز ایران را به پرداخت ۶ میلیارد دلار جریمه محکوم می نماید .

مضرات کرسنت به کشور فقط به پرداخت خسارت منجر نمی گردد چرا که تهم اکنون و در سایه آن قرارداد، طرف اماراتی ۳۱ میلیارد دلار از میدان مشترک گازی بهره برده است. مسعود سلطان‌پور، مدیرسابق شرکت تاسیسات دریایی می گوید “کشور امارات تهم اکنون ۳۱ میلیارد دلار از میدان سلمان سود کسب کرده و این خسارت ناشی از قرارداد کرسنت است”.

در نهایت میتوان گفت که میزان جریمه ایران به سبب قراردادهای نفتی آقای بیژن زنگنه تهم اکنون ۲۴ میلیارد دلار بوده که باید به آن حداقل ۳۱ میلیارد دلار خسارات میدان سلمان، بی آبرویی در دادگاه های بین المللی و بی اعتباری در بین کشورها و شرکت‌های نفتی را نیز افزود.

ـ

ـ

گفتنی است دکتر حسن روحانی در آذرماه سال ۸۱ و از اهمیت دبیر شـورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور زمان به عملکرد بیژن زنگنه وزیر نفـت کابینه اصلاحات به شدت اعتراض کرده و اقدام وی در انعقاد قرارداد نفتی «کرسنت» را بـیرون از چارچوب قانون توصیف کرده بود.

در بخشی از نامه دکتـر روحانی در مورد عقد قرارداد کرسنت که نوعی پیش بینی در مورد آینده آن است، آمده است: «عقد قرارداد زیاد گاز با شرکتی غیر معتبر که بنابر گزارشات دریافتی از وزارت نفت طی سال‌های قدیم عملکردی ضعیف و توأم با نادیده گرفتن حقوق ایران در رابطه با میدان نفتی مبارک داشته، تکرار تجربه تلخی است که سالیان دراز گرفتار آن خواهیم بود.»

ـ

امیدواریم دکتر روحانی و تیم اقتصادی دولـت محـترم اعتدال با تدبیر این مساله بزرگ را حل نمایند و اجازه به زیاده خواهی برخی کشورهای همسایه ندهند.

کرسنت و خسارت ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری از جیب ملت!
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.